REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obligacje jako źródło kapitału inwestycyjnego

Jan Mazurek
Jan Mazurek
www.moneymarket.pl

REKLAMA

REKLAMA

Pozyskanie kapitału na nowe projekty inwestycyjne to przeważnie największy problem przedsiębiorstw w fazie rozwoju.

Niestety, postawa wielu banków wobec polskich przedsiębiorców nie zawsze jest zrozumiała i godna pochwały. Przykładem jest sytuacja firmy Impact Automotive Technologies z Pruszkowa, która uruchomiła w ubiegłym roku produkcję pojazdów o napędzie elektrycznym o nazwie SAM. Emisja obligacji korporacyjnych przeprowadzona za pośrednictwem Domu Inwestycyjnego Investors pozwoliła spółce na rozpoczęcie innowacyjnego projektu, którego banki nie rozumiały i odmówiły zgody na udzielenie kredytu.

REKLAMA

REKLAMA

Specjaliści z Investors przeprowadzili później kolejnych przedsiębiorców przez procedurę emisyjną obligacji, w wyniku czego ci pozyskali środki na rozwój. Przykładem jest, rozpoczęty w tym roku, wieloletni program emisji obligacji o łącznej wartości równej 50 mln zł dla giełdowej spółki Arteria.

Emisje obligacji są wygodnym sposobem pozyskania kapitału a także dywersyfikacji jego źródeł. Dotychczas nie cieszyły się na polskim rynku tak dużym zainteresowaniem, jak w krajach wysokorozwiniętych. Większość emisji miała charakter niepubliczny, co ograniczało ich wielkość. Przedsiębiorcy rzadko poszukiwali kapitału na rynku publicznym, co wynikało w znacznej mierze z braku odpowiedniego rynku pozwalającego na obrót tymi walorami.

Zobacz też: Finanse na start

Dziś ten problem mamy już za sobą, bowiem nowatorskie rozwiązanie w tym zakresie przedstawiła, kierowana przez Ludwika Sobolewskiego, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. W dniu 30 września 2009 roku rozpoczął działalność segment Giełdy o nazwie Catalyst. Jest to system autoryzacji i zorganizowanego obrotu dłużnymi instrumentami finansowymi, prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych oraz spółkę BondSpot (dany MTS-CeTO).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na rynku Catalyst funkcjonują w jednym miejscu platformy obrotu regulowanego i Alternatywnego Systemu Obrotu (ASO), przeznaczone dla inwestorów detalicznych i hurtowych, dostosowane do potrzeb emitentów plasujących emisje o różnych wielkościach i różnych parametrach. Przedsięwzięcie to ma na celu stworzenie warunków rozwoju rynku nieskarbowych instrumentów dłużnych dla pozyskania finansowania, głównie przez przedsiębiorstwa oraz jednostki samorządu terytorialnego.

Autoryzacja emisji polega na wprowadzeniu podstawowych danych o obligacjach do systemu informacyjnego Giełdy. Nakłada to na emitenta pewne obowiązki informacyjne, jednak nie tak obszerne, jak w przypadku obrotu regulowanego na Giełdzie. Należy dodać, że o autoryzację emisji mogą ubiegać się nie tylko emitenci, którzy planują uplasowanie obligacji na Catalyst - mogą ją uzyskać również emitenci dla swych obligacji, którzy takiego zamiaru nie mają, a nawet ci, których obligacje nie zostały jeszcze zdematerializowane. Co daje więc przedsiębiorstwu autoryzacja Catalyst?

Okazuje się, że sporo. Uzyskanie autoryzacji jest sygnałem dla inwestorów oraz kontrahentów emitenta, że jest on podmiotem, w pewnym sensie publicznym, co dowodzi jego przejrzystości i odpowiedzialności wobec otoczenia rynkowego i biznesowego - wyrazem tego są realizowane obowiązki informacyjne. Uzyskanie autoryzacji dla obligacji jest przepustką do wprowadzenia ich do notowań na jednym z czterech rynków Catalyst.

Korzyści z notowań obligacji na rynku zorganizowanym, bez względu, czy jest to rynek regulowany, czy Alternatywny System Obrotu, są dla przedsiębiorstwa bezsporne. Najważniejsze to: zwiększenie wiarygodności i transparentności w oczach inwestorów, banków i kontrahentów, promocja marki firmy, łatwiejsze pozyskanie kapitału w przyszłości. Należy mieć również na względzie, że przedsiębiorstwo, które wyemituje obligacje a następnie uplasuje je na Catalyst ma większe szanse na sukces przyszłej emisji akcji oraz wejście na parkiet giełdowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA