REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

RPP może zaostrzyć politykę monetarną

Marek Arent

REKLAMA

REKLAMA

W październiku stopy utrzymywały się na tym samym poziomie. Pytanie, czy powinno się zaostrzyć politykę monetarną. Zdania w tej kwestii są podzielone.

Przegląd gospodarki

REKLAMA

Wciąż toczy się walka na argumenty każdej ze stron, o czym świadczy chociażby ostatni opis dyskusji z październikowego posiedzenia decyzyjnego. Ponownie odrzucono wniosek o podwyższenie podstawowych stóp procentowych NBP o 0,5. W ubiegłym tygodniu opublikowano serię danych makroekonomicznych z Polski, które wywierają wpływ na kształtowanie polityki pieniężnej przez Narodowy Bank Polski. Są to dane, dotyczące inflacji, średnim wynagrodzeniu oraz produkcji sprzedanej.

REKLAMA

W miniony poniedziałek poznaliśmy dane na temat inflacji, która wyniosła w październiku 2,8% rok do roku. Wzrost cen okazał się zgodny z oczekiwaniami analityków. Za wyższy niż przed miesiącem odczyt – 2,5%, ponownie odpowiadała przede wszystkim drożejąca żywność, a w szczególności ceny warzyw i owoców. Potwierdza to tezę, że inflacja jest podwyższana przez czynniki, na które polityka pieniężna oddziałuje w niewielkim stopniu.

Czwartkowe dane dotyczące wzrostu wynagrodzeń nie wpływają na zwiększenie presji inflacyjnej. Przeciętna płaca w sektorze przedsiębiorstw wyniosła w październiku 3440,22 zł, czyli o 3,9% więcej niż przed rokiem. Choć w minionym miesiącu liczba osób zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw wzrosła o 11,5 tys., nie zmienia to faktu, że w dalszym ciągu mamy do czynienia ze stagnacją w sferze podwyżek w ujęciu realnym, co wynika z utrzymującego się na wysokim poziomie bezrobocia.

Ostatni odczyt, który mógł okazać się decydującym argumentem dla Rady Polityki Pieniężnej w kwestii zaostrzenia kierunku prowadzonej polityki, były dane dotyczące produkcji sprzedanej. Odczyt wskaźnika PMI dla Polski z początku listopada sugerował dynamiczną poprawę w sektorze przemysłowym, dlatego też opublikowane dane negatywnie zaskoczyły rynek. Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w październiku o 8% rok do roku. -1,6% miesiąc do miesiąca, co było gorszym rezultatem od oczekiwań analityków. Spodziewali się oni wzrostu o 10,1% r/r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dowiedz się także: Które fundusze inwestycyjne dały zarobić w sierpniu 2010r.

REKLAMA

Słabszy wynik może być sygnałem, świadczącym o spowolnieniu tempa wzrostu gospodarczego w IV kwartale. Jest to kolejny argument za utrzymaniem stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Podobnie jak przed miesiącem, przeciw podwyżce stóp procentowych NBP przemawiają również obawy przed silnym umacnianiem złotego. Jest ono spowodowane utrzymywaną przez największe banki centralne ekspansywną polityką pieniężną, związanym z tym napływem kapitału na rynki wschodzące oraz lękiem przed spowolnieniem tempa wzrostu gospodarczego na świecie.

Oczekiwana decyzja Rady Polityki Pieniężnej zostanie ogłoszona w najbliższy wtorek. Należy przy tym pamiętać, że członkowie Rady muszą podejmować decyzje z kilkunasto miesięcznym wyprzedzeniem, gdyż polityka pieniężna, prowadzona w takim tempie przy pomocy stóp procentowych, oddziałuje na realną gospodarkę.

Trendy panujące na rynku

Ostatni tydzień miesiąca zakończył się spadkami większości indeksów państw wschodzących. Najsłabszymi okazały się między innymi rynki w Chinach oraz Polsce.

Spadki w państwie środka wywołane są obawami o dalsze zaostrzenie polityki pieniężnej w celu ochłodzenia prężnie rozwijającej się chińskiej gospodarki. Niepokoje potwierdza rosnąca inflacja, która według ostatnich danych wyniosła 4,4%, co wywiera presję na Bank Centralny w kwestii podwyżki stóp procentowych. W piątek, w celu zmniejszenia płynności na rynku, Bank ten podjął decyzję o zwiększeniu obowiązkowej rezerwy chińskich banków o 50 punktów bazowych, co świadczy o tym, że chińska gospodarka kontynuuje zaostrzanie polityki monetarnej.

W minionym tygodniu główne indeksy giełdowe w Polsce (WIG, WIG20, mWIG40, sWIG80) odnotowały około 3 proc. spadek. Indeks WIG20 nie zdołał przebić kolejnego oporu, jakim był poziom, znajdujący się w okolicach 2770 punktów. W związku z faktem, że spadkom towarzyszył wzrost obrotów, można pokusić się o wniosek, że prawdopodobnie rynek dojrzewa do korekty ostatnich, kilkumiesięcznych wzrostów.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że Indeks rynku akcji Polski w ubiegłym tygodniu zachował się odmiennie w stosunku do notowań tak skorelowanego, niemieckiego indeksu rynku akcji – tam bowiem indeksy wzrosły o 1,1%. Sentyment do największej europejskiej gospodarki uległ poprawie m.in. po lepszych niż prognozowano danych indeksu oczekiwań ekspertów finansowych ZEW. Ostatni odczyt przerwał 6-miesięczną, złą passę, wzrastając do poziomu 1,8. Oznacza to, że zwiększył się odsetek osób, które sądzą, iż w perspektywie najbliższych 6 miesięcy sytuacja w niemieckiej gospodarce nadal będzie poprawiać się. Z drugiej strony kolejny miesiąc z rzędu wzrosła ocena bieżącej sytuacji, skacząc do poziomu 81.5 pkt. Mając na uwadze dane historyczne, wskaźnik oceny bieżącej dość dobrze potwierdzał trendy, panujące na rynkach akcji. Jednakże sygnałem ostrzegawczym jest sytuacja, w której indeks ten znajduje się blisko lokalnych szczytów, wtedy bowiem często dochodzi do przesilenia na rynku akcji.

Wykres 1. Wskaźnik ZEW bieżących oczekiwań ekspertów finansowych a zachowania indeksu DAX.



Źródło danych: Obliczenia Expandera na podstawie danych serwisu Bloomberg.

Kolejnym ostrzeżeniem przed ewentualną korektą może być zachowanie wskaźników, wyprzedzających koniunktury – alarmują analitycy Expandera. Z ich analizy wynika, że już tylko niespełna jedna trzecia z nich pozostaje w trendzie wzrostowym, mierzonym jako 6-miesięczna średnia krocząca.

Polecamy serwis: Kursy walut

Ryzyko inwestycyjne

W ubiegłym tygodniu odnotowano wzrost spreadu pomiędzy długiem rynków wschodzących a oprocentowaniem amerykańskich obligacji skarbowych . Indeks, który ilustruje tę zależność – EMBI Plus Sovereign Spread – zyskał w ostatnim tygodniu 1,2%. Oznacza to, że pod wpływem problemów panujących w Irlandii duża część inwestorów chętniej poszukiwała bezpiecznej przystani dla swoich inwestycji, kosztem akceptacji niższej rentowności amerykańskiego długu.

Wzrosły notowania CDS’ów na dług państw, szczególnie tych należących do gospodarek wschodzących. Wśród państw rozwiniętych ponownie zwiększył się koszt zabezpieczenia przed niewypłacalnością Grecji, natomiast duże spadki odnotowano dla Portugalii, Hiszpanii oraz Włoch.

W minionym tygodniu indeks VIX, nazywany często „indeksem strachu”, pozostał praktycznie na niezmienionym poziomie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA