REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Które fundusze inwestycyjne dały zarobić w sierpniu 2010r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marek Arent

REKLAMA

REKLAMA

W rankingu TFI przygotowanym wspólnie przez Expandera i Dziennik Gazetę Prawną, w sierpniu najlepszym towarzystwem funduszy inwestycyjnych okazał się Fortis TFI. Ponadto z danych wynika, że bardzo dobre wyniki miały fundusze inwestujące na rynku polskich obligacji. Blisko 2/3 z nich zyskało powyżej 1%.

Zupełnie odmiennie niż przed miesiącem wygląda podium aktualnego rankingu TFI. Tym razem czołowe trzy miejsca zajęły: Fortis TFI, Quercus TFI i Aviva Investors. Zwycięstwo Fortisu to przede wszystkim zasługa dobrych wyników funduszu Fortis Akcji, który pomimo spadków na warszawskiej giełdzie wypracował dodatnią stopę zwrotu. O dobrej postawie Quercus TFI zadecydowały czołowe miejsca w swoich grupach funduszy zarządzanych przez tą instytucję.

REKLAMA

Po lipcowych zwyżkach na rynkach akcji wydawało się, że również sierpień przyniesie wzrosty cen jednostek uczestnictwa funduszy agresywnych. Jednak pod wpływem słabych danych z amerykańskiej gospodarki zaczęły narastać obawy o możliwość wystąpienia drugiego dna kryzysu, co przełożyło się również na notowania na rodzimym rynku. Trudno oczekiwać wysokich stóp zwrotu, w sytuacji gdy indeks szerokiego rynku WIG zniżkował o 0,59%. Stąd też mediana funduszy akcji polskich wyniosła -1,1%. Spośród funduszy należących do tej grupy najwyższe miesięczne stopy zwrotu wypracowały te zarządzane przez Avivę Investors. Podczas nienajlepszej aury dla papierów udziałowych fundusz Aviva Investors Nowoczesnych Technologii zyskał 4,8%. Wydaję się, że zarządzający trafnie ocenili zmienność rynków akcji i tak dobierali skład portfela by wykorzystać na swoją korzyść panujące na nim trendy. Jak trudnym jest to wyzwaniem świadczy wynik zwycięzcy majowego rankingu – Allianz Akcji Plus, który w tym miesiącu znalazł się wraz z Unikoroną Akcji na szarym końcu. Różnica stóp zwrotu między funduszami z tych dwóch przeciwległych biegunów wyniosła aż 8,2 punktu procentowego.

Polecamy także: Rodzaje funduszy

REKLAMA

Nieco lepiej wypadła grupa funduszy akcji polskich małych i średnich spółek, w której połowa funduszy uzyskała dodatnią stopę zwrotu. Również w tej grupie prym wiódł fundusz ze stajni Aviva Investors. Zarządzany przez tą instytucję Fundusz Małych Spółek odnotował stopę zwrotu na poziomie 2,2%, tym samym bijąc wynik indeksu sWig80, który w tym samym czasie wzrósł o blisko 1%. Kolejny miesiąc z rzędu dobre wyniki uzyskał fundusz UniAkcje MiŚ Spółek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wakacyjny sierpień okazał się bardzo dobry dla wyników funduszy obligacyjnych. Jest to głównie zasługa gwałtownego spadku rentowności rodzimego długu. W przypadku obligacji 10-letnich spadły one o 45 punktów bazowych w przeciągu miesiąca, tym samym znalazły się one na poziomach najniższych od stycznia 2009 roku. Wydawało się, że nadchodzący okres zacieśniania polityki pieniężnej sprawi, że nie będzie już miejsca na ponadprzeciętne zyski na rynku długu. Jednak narastające obawy o drugie dno światowego kryzysu, a także gorsze od oczekiwań dane o krajowej produkcji w połączeniu z niższymi od prognoz odczytami inflacji przyczyniły się do gwałtownej poprawy sentymentu do krajowych obligacji. Stąd też blisko 2/3 funduszy dłużnych krajowych zyskało powyżej 1%. Najwyższe stopy zwrotu uzyskali zarządzający funduszem Allianz Obligacji (+3,2%) oraz Skarbiec Depozytowy DPW (2,9%). Nadal bardzo dobre wyniki osiąga SKOK Obligacji zarządzany przez Credit Suisse Asset Management Polska. Ten aktywnie zarządzany przez Arkadiusza Bogusza fundusz wciąż trafnie wykorzystuje natrafiające się okazje do wypracowania ponadprzeciętnych wyników.

Najwyższe zyski w sierpniu przyniosły fundusze zaklasyfikowane do grupy „pozostałe”. Miesięczna stopa zwrotu z funduszu Superfund Goldfuture nominowanego w euro wyniosła 9,9%, natomiast wycena jednostki przeliczanej na krajową walutę wzrosła o 9,7%. W tym samym czasie cena złota była wyższa o 5,63% niż przed miesiącem. Wysokie zyski wypracował także DWS Gold (+7,3%), Należy jednak pamiętać, że przed miesiącem fundusze te równie mocno traciły. Wyniki jednostek uczestnictwa opartych na cenie złota są zależne od rynkowych nastrojów. Wyraźna ich poprawa na rynkach finansowych sprawia, że inwestorzy wybierają lokatę środków w ryzykowne aktywa, zapominając o bezpiecznej przystani na czasy kryzysu, za jaką uznawany jest rynek złota. W odwrotnej sytuacji – cena złota szybko pnie się do góry przynosząc sowite stopy zwrotu ich właścicielom.

Przeczytaj: Złoto zyskowniejsze od akcji?

REKLAMA

Sierpniowe publikacje danych z największej gospodarki globu - szczególnie te dotyczące rynku nieruchomości i pracy - negatywnie zaskoczyły rynek. Narastające obawy o powrót drugiego dna kryzysu sprawiły, że inwestorzy szybko zapomnieli o lipcowych wzrostach, tym samym odkładając w czasie kolejną próbę wspięcia się na kwietniowe szczyty. W sierpniu indeks amerykańskiej giełdy - S&P 500 spadł o 4,74%, a niemiecki DAX o 3,62%. Na tym tle indeks krajowej giełdy WIG20 wypadł znacznie lepiej - zniżkując o 1,76%. Relatywnie lepsze wyniki rodzimego indeksu wskazują na wciąż solidne podstawy naszej gospodarki.

Negatywny wydźwięk sierpniowych spadków udało się przynajmniej chwilowo zamazać dzięki pierwszej powakacyjnej sesji giełdowej, która zakończyła się znacznymi wzrostami. W ten sposób rynki akcji zareagowały na dobre dane wskaźników wyprzedzających koniunktury, które sugerują poprawę w sektorze przemysłowym w najbliższych miesiącach. Dzięki temu, indeksom akcji udało się przełamać spadkowe linie trendu, przy okazji negując negatywne formacje powstałe na niektórych rynkach. Jeżeli kolejne publikacje danych okażą się równie pozytywne to jest szansa, iż ostatnia poprawa koniunktura może przeobrazić się w „kampanię wrześniową”, która doprowadzi rynki akcji do nowych szczytów hossy.

Może się jednak okazać, iż obecne wzrosty to jedynie chwilowa korekta w ostatnich spadkach, szczególnie jeżeli publikacje wskaźników wyprzedzających koniunktury z obecnego miesiąca rozczarują podobnie jak te z sierpnia. Kolejne złe dane zwiększać będą bowiem prawdopodobieństwo wystąpienia drugiej fali kryzysu. Wówczas, zamiast oczekiwań zdobycia kolejnych szczytów przez WIG20 na koniec III kwartału, powinniśmy zacząć się martwić o utrzymanie poziomów lokalnego dołka z początku lipca.

//g5.infor.pl/p/_files/100000/wyniki_funduszy_sierpien_65378.pdf
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Wyniki funduszy inwestycyjnych VIII 2010
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

REKLAMA

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA