REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Które fundusze inwestycyjne dały zarobić w sierpniu 2010r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marek Arent

REKLAMA

REKLAMA

W rankingu TFI przygotowanym wspólnie przez Expandera i Dziennik Gazetę Prawną, w sierpniu najlepszym towarzystwem funduszy inwestycyjnych okazał się Fortis TFI. Ponadto z danych wynika, że bardzo dobre wyniki miały fundusze inwestujące na rynku polskich obligacji. Blisko 2/3 z nich zyskało powyżej 1%.

Zupełnie odmiennie niż przed miesiącem wygląda podium aktualnego rankingu TFI. Tym razem czołowe trzy miejsca zajęły: Fortis TFI, Quercus TFI i Aviva Investors. Zwycięstwo Fortisu to przede wszystkim zasługa dobrych wyników funduszu Fortis Akcji, który pomimo spadków na warszawskiej giełdzie wypracował dodatnią stopę zwrotu. O dobrej postawie Quercus TFI zadecydowały czołowe miejsca w swoich grupach funduszy zarządzanych przez tą instytucję.

REKLAMA

Po lipcowych zwyżkach na rynkach akcji wydawało się, że również sierpień przyniesie wzrosty cen jednostek uczestnictwa funduszy agresywnych. Jednak pod wpływem słabych danych z amerykańskiej gospodarki zaczęły narastać obawy o możliwość wystąpienia drugiego dna kryzysu, co przełożyło się również na notowania na rodzimym rynku. Trudno oczekiwać wysokich stóp zwrotu, w sytuacji gdy indeks szerokiego rynku WIG zniżkował o 0,59%. Stąd też mediana funduszy akcji polskich wyniosła -1,1%. Spośród funduszy należących do tej grupy najwyższe miesięczne stopy zwrotu wypracowały te zarządzane przez Avivę Investors. Podczas nienajlepszej aury dla papierów udziałowych fundusz Aviva Investors Nowoczesnych Technologii zyskał 4,8%. Wydaję się, że zarządzający trafnie ocenili zmienność rynków akcji i tak dobierali skład portfela by wykorzystać na swoją korzyść panujące na nim trendy. Jak trudnym jest to wyzwaniem świadczy wynik zwycięzcy majowego rankingu – Allianz Akcji Plus, który w tym miesiącu znalazł się wraz z Unikoroną Akcji na szarym końcu. Różnica stóp zwrotu między funduszami z tych dwóch przeciwległych biegunów wyniosła aż 8,2 punktu procentowego.

Polecamy także: Rodzaje funduszy

REKLAMA

Nieco lepiej wypadła grupa funduszy akcji polskich małych i średnich spółek, w której połowa funduszy uzyskała dodatnią stopę zwrotu. Również w tej grupie prym wiódł fundusz ze stajni Aviva Investors. Zarządzany przez tą instytucję Fundusz Małych Spółek odnotował stopę zwrotu na poziomie 2,2%, tym samym bijąc wynik indeksu sWig80, który w tym samym czasie wzrósł o blisko 1%. Kolejny miesiąc z rzędu dobre wyniki uzyskał fundusz UniAkcje MiŚ Spółek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wakacyjny sierpień okazał się bardzo dobry dla wyników funduszy obligacyjnych. Jest to głównie zasługa gwałtownego spadku rentowności rodzimego długu. W przypadku obligacji 10-letnich spadły one o 45 punktów bazowych w przeciągu miesiąca, tym samym znalazły się one na poziomach najniższych od stycznia 2009 roku. Wydawało się, że nadchodzący okres zacieśniania polityki pieniężnej sprawi, że nie będzie już miejsca na ponadprzeciętne zyski na rynku długu. Jednak narastające obawy o drugie dno światowego kryzysu, a także gorsze od oczekiwań dane o krajowej produkcji w połączeniu z niższymi od prognoz odczytami inflacji przyczyniły się do gwałtownej poprawy sentymentu do krajowych obligacji. Stąd też blisko 2/3 funduszy dłużnych krajowych zyskało powyżej 1%. Najwyższe stopy zwrotu uzyskali zarządzający funduszem Allianz Obligacji (+3,2%) oraz Skarbiec Depozytowy DPW (2,9%). Nadal bardzo dobre wyniki osiąga SKOK Obligacji zarządzany przez Credit Suisse Asset Management Polska. Ten aktywnie zarządzany przez Arkadiusza Bogusza fundusz wciąż trafnie wykorzystuje natrafiające się okazje do wypracowania ponadprzeciętnych wyników.

Najwyższe zyski w sierpniu przyniosły fundusze zaklasyfikowane do grupy „pozostałe”. Miesięczna stopa zwrotu z funduszu Superfund Goldfuture nominowanego w euro wyniosła 9,9%, natomiast wycena jednostki przeliczanej na krajową walutę wzrosła o 9,7%. W tym samym czasie cena złota była wyższa o 5,63% niż przed miesiącem. Wysokie zyski wypracował także DWS Gold (+7,3%), Należy jednak pamiętać, że przed miesiącem fundusze te równie mocno traciły. Wyniki jednostek uczestnictwa opartych na cenie złota są zależne od rynkowych nastrojów. Wyraźna ich poprawa na rynkach finansowych sprawia, że inwestorzy wybierają lokatę środków w ryzykowne aktywa, zapominając o bezpiecznej przystani na czasy kryzysu, za jaką uznawany jest rynek złota. W odwrotnej sytuacji – cena złota szybko pnie się do góry przynosząc sowite stopy zwrotu ich właścicielom.

Przeczytaj: Złoto zyskowniejsze od akcji?

REKLAMA

Sierpniowe publikacje danych z największej gospodarki globu - szczególnie te dotyczące rynku nieruchomości i pracy - negatywnie zaskoczyły rynek. Narastające obawy o powrót drugiego dna kryzysu sprawiły, że inwestorzy szybko zapomnieli o lipcowych wzrostach, tym samym odkładając w czasie kolejną próbę wspięcia się na kwietniowe szczyty. W sierpniu indeks amerykańskiej giełdy - S&P 500 spadł o 4,74%, a niemiecki DAX o 3,62%. Na tym tle indeks krajowej giełdy WIG20 wypadł znacznie lepiej - zniżkując o 1,76%. Relatywnie lepsze wyniki rodzimego indeksu wskazują na wciąż solidne podstawy naszej gospodarki.

Negatywny wydźwięk sierpniowych spadków udało się przynajmniej chwilowo zamazać dzięki pierwszej powakacyjnej sesji giełdowej, która zakończyła się znacznymi wzrostami. W ten sposób rynki akcji zareagowały na dobre dane wskaźników wyprzedzających koniunktury, które sugerują poprawę w sektorze przemysłowym w najbliższych miesiącach. Dzięki temu, indeksom akcji udało się przełamać spadkowe linie trendu, przy okazji negując negatywne formacje powstałe na niektórych rynkach. Jeżeli kolejne publikacje danych okażą się równie pozytywne to jest szansa, iż ostatnia poprawa koniunktura może przeobrazić się w „kampanię wrześniową”, która doprowadzi rynki akcji do nowych szczytów hossy.

Może się jednak okazać, iż obecne wzrosty to jedynie chwilowa korekta w ostatnich spadkach, szczególnie jeżeli publikacje wskaźników wyprzedzających koniunktury z obecnego miesiąca rozczarują podobnie jak te z sierpnia. Kolejne złe dane zwiększać będą bowiem prawdopodobieństwo wystąpienia drugiej fali kryzysu. Wówczas, zamiast oczekiwań zdobycia kolejnych szczytów przez WIG20 na koniec III kwartału, powinniśmy zacząć się martwić o utrzymanie poziomów lokalnego dołka z początku lipca.

//g5.infor.pl/p/_files/100000/wyniki_funduszy_sierpien_65378.pdf
Tytuł załącznika: 
Opis załącznika: Wyniki funduszy inwestycyjnych VIII 2010
Autor załącznika: 
Źródło załącznika: nieznane
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

REKLAMA