| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > ABC inwestowania > Jakie są cechy charakteru i osobowości skutecznego inwestora

Jakie są cechy charakteru i osobowości skutecznego inwestora

Skuteczny inwestor nie powinien pozwalać, aby emocje niwelowały wszystkie jego przewagi intelektualne wynikające ze stosowania analizy i strategii inwestowania we wzrost wartości. Potrzebne są mu zatem następujące cechy charakteru.

  • Samodzielność myślenia.

Rynek pełen jest złudnych uzasadnień dla poglądów reprezentowanych akurat przez zdecydowaną większość graczy. Tłum z Wall Street na ogół podąża w kierunku wyznaczonym przez kilku liderów, przypominając w związku z tym armię maniakalno-depresyjnych lemingów. Nie należy w ciemno godzić się z wyceną akcji, której autorem jest pan Rynek. Trzeba myśleć samodzielnie. Inwestor powinien gromadzić fakty, poddawać je analizie i krytycznie oceniać firmy, przestrzegając przy tym zdroworozsądkowych zasad. Dzięki temu zyskuje pewność i odwagę, płynące z wiedzy, doświadczenia i trzeźwych przemyśleń. Nie ma znaczenia, jak większość ocenia nasze przekonania. Należy przygotować się na odłączenie od tłumu i podejmowanie decyzji wbrew jego opiniom. Trzeba przygotować się na niekonwencjonalne myślenie i działanie. Inwestor powinien kierować się własnymi opiniami. Powinien skupić się na zdobywaniu rozeznania w najważniejszych kwestiach i nauczyć się odcinać od nadmiaru bodźców, które każdego dnia rynek wysyła w jego kierunku. Nie wolno mu poczuć się gorszym od „profesjonalnych inwestorów”. Pamiętajmy, że zdecydowana większość „profesjonalistów” nie radzi sobie z osiąganiem wyników przewyższających wyniki giełdowych indeksów. Zwolennik inwestowania we wzrost wartości jest zdecydowanie skuteczniejszy niż większość analityków z Wall Street.

  • Gotowość do ciężkiej pracy.

Inwestowanie we wzrost wartości wymaga pełnego zaangażowania. Potrzebna jest również wiedza z zakresu analizy strategicznej, księgowości, finansów i ekonomii, a także wykazywanie zainteresowania pogłoskami. Inwestowanie we wzrost wartości może przynieść naprawdę wielkie zyski, wymaga jednak nieustannej „harówki”.

  • Umiejętność podejmowania decyzji przy braku pełnej informacji.

Inwestowanie polega na podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłości. Przyszłych zysków właścicielskich nie da się określić z dużą precyzją, konieczne jest jednak dokonywanie pewnych szacunków. Strategia inwestowania we wzrost wartości nie jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią prowadzić analizy na liczbach podanych w przybliżeniu lub które decyzje podejmują tylko na podstawie faktów. Inwestowanie to sztuka oparta na rachunku prawdopodobieństwa. Skuteczni inwestorzy potrafią przechylić prawdo-podobieństwo na swoją korzyść.

  • Umiejętność oparcia się pokusie spekulacji.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »