REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są cechy charakteru i osobowości skutecznego inwestora

REKLAMA

REKLAMA

Skuteczny inwestor nie powinien pozwalać, aby emocje niwelowały wszystkie jego przewagi intelektualne wynikające ze stosowania analizy i strategii inwestowania we wzrost wartości. Potrzebne są mu zatem następujące cechy charakteru.
  • Samodzielność myślenia.

Rynek pełen jest złudnych uzasadnień dla poglądów reprezentowanych akurat przez zdecydowaną większość graczy. Tłum z Wall Street na ogół podąża w kierunku wyznaczonym przez kilku liderów, przypominając w związku z tym armię maniakalno-depresyjnych lemingów. Nie należy w ciemno godzić się z wyceną akcji, której autorem jest pan Rynek. Trzeba myśleć samodzielnie. Inwestor powinien gromadzić fakty, poddawać je analizie i krytycznie oceniać firmy, przestrzegając przy tym zdroworozsądkowych zasad. Dzięki temu zyskuje pewność i odwagę, płynące z wiedzy, doświadczenia i trzeźwych przemyśleń. Nie ma znaczenia, jak większość ocenia nasze przekonania. Należy przygotować się na odłączenie od tłumu i podejmowanie decyzji wbrew jego opiniom. Trzeba przygotować się na niekonwencjonalne myślenie i działanie. Inwestor powinien kierować się własnymi opiniami. Powinien skupić się na zdobywaniu rozeznania w najważniejszych kwestiach i nauczyć się odcinać od nadmiaru bodźców, które każdego dnia rynek wysyła w jego kierunku. Nie wolno mu poczuć się gorszym od „profesjonalnych inwestorów”. Pamiętajmy, że zdecydowana większość „profesjonalistów” nie radzi sobie z osiąganiem wyników przewyższających wyniki giełdowych indeksów. Zwolennik inwestowania we wzrost wartości jest zdecydowanie skuteczniejszy niż większość analityków z Wall Street.

REKLAMA

  • Gotowość do ciężkiej pracy.

Inwestowanie we wzrost wartości wymaga pełnego zaangażowania. Potrzebna jest również wiedza z zakresu analizy strategicznej, księgowości, finansów i ekonomii, a także wykazywanie zainteresowania pogłoskami. Inwestowanie we wzrost wartości może przynieść naprawdę wielkie zyski, wymaga jednak nieustannej „harówki”.

  • Umiejętność podejmowania decyzji przy braku pełnej informacji.

Inwestowanie polega na podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłości. Przyszłych zysków właścicielskich nie da się określić z dużą precyzją, konieczne jest jednak dokonywanie pewnych szacunków. Strategia inwestowania we wzrost wartości nie jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią prowadzić analizy na liczbach podanych w przybliżeniu lub które decyzje podejmują tylko na podstawie faktów. Inwestowanie to sztuka oparta na rachunku prawdopodobieństwa. Skuteczni inwestorzy potrafią przechylić prawdo-podobieństwo na swoją korzyść.

  • Umiejętność oparcia się pokusie spekulacji.

Inwestor powinien przestrzegać zdroworozsądkowych kryteriów doboru akcji i w tym celu potrzebuje samodyscypliny. Dotyczy to szczególnie rynków byka, czyli okresów kiedy liczni spekulanci osiągają bardzo wysokie zyski. Należy oprzeć się pokusie gonienia za takimi zyskami. Nie na¬leży się łudzić, że uda się wycofać pieniądze na czas, a następnie wrócić do rzetelnego inwestowania z zachowaniem marginesu bezpieczeństwa. Znacznie bardziej prawdo¬podobne jest, że podobnie jak zdecydowana większość graczy, sporo stracimy na takiej operacji. Boleśnie przekonali się o tym Graham i Fisher w 1929 roku. Należy oprzeć się emocjom i przeczuciom. Nie idźmy za przykładem psa z jednej z bajek Ezopa i nie porzucajmy tego co mamy na rzecz pozornie lepszych okazji. Warren Buffett jest w zupełności usatysfakcjonowany rocznym zwrotem z inwestycji na poziomie 15%. Dlaczego mielibyśmy sądzić, że możemy radzić sobie lepiej niż on?

Przeczytaj także: Bierzesz kredyt? Nie zapomnij o opłatach pozabankowych!

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Gotowość do przyznania się do popełnionych błędów i wyciągnięcia z nich wniosków.

Aktywność inwestycyjna nie jest wolna od błędów. Nie sposób za każdym razem mieć racji w kwestii oceny danej spółki. Aby osiągnąć doskonałe wyniki, wystarczy mieć rację w sześciu przypadkach na dziesięć. Jeżeli zdarzy nam się popełnić błąd, nie zamiatajmy go pod dywan tylko dlatego, że przypomina nam on o naszej porażce. Spójrzmy prawdzie w oczy, zbadajmy nasz błąd i wyciągnijmy z niego odpowiednie wnioski. Dzięki temu nasze przyszłe decyzje inwestycyjne będą lepsze. Warto również uczyć się na błędach innych, gdyż jak powiedział Martin Yanbee, „nasze życie nie jest wystarczająco długie, byśmy mogli je wszystkie popełnić sami”.

  • Cierpliwość, wytrwałość, hart ducha i konsekwencja.

REKLAMA

Osoby inwestujące we wzrost wartości nie niecierpliwią się w oczekiwaniu na zakup akcji. Warto po prostu spokojnie ignorować kolejne niewystarczająco dobre akcje. Nie obniżajmy własnych standardów. Cierpliwość, wytrwałość i hart ducha przydają się również w tych okresach, w których ceny akcji wchodzących w skład naszego portfela spadają. Inwestorów dręczą wówczas wątpliwości co do słuszności decyzji o ich zakupie. Jeżeli jednak zakup ten był dobrze przemyślany, a inwestor jest przekonany o wartości nabytej firmy, spadek cen akcji należy potraktować jako okazję do pozyskania kolejnych papierów spółki. Trzeba tylko trzymać nerwy na wodzy. Pesymizm rynku jest przyjacielem inwestora, trzeba jednak dużej siły woli, by oprzeć się zbiorowym opiniom innych inwestorów.

Niecierpliwość nie powinna nas skłonić do sprzedaży posiadanych papierów – dobre akcje należy trzymać. Czasami musi upłynąć bardzo dużo czasu, żeby rynek dostrzegł prawdziwą wartość wewnętrzną danej spółki Zachowanie takich akcji może przynieść korzyść w postaci rosnących zysków właścicielskich i rosnącego wskaźnika ceny do zysku. Poza tym cena akcji może zawsze gwałtownie odbić w górę, zapewniając nam tym samym przyzwoity zwrot z inwestycji. W takiej sytuacji pojawi się pokusa realizacji zysków – jej również często warto się oprzeć. Przecież najlepsze zyski mogą być dopiero przed nami.

Polecamy ABC inwestowania

Inwestowanie we wzrost wartości powinno odznaczać się konsekwencją. Nie należy zmieniać stylów inwestowania. Najlepiej jest wypracować sobie pewną rutynę, która składałaby się z najlepszych praktyk inwestycyjnych. Nawet jeżeli ściśle przestrzegamy zasad inwestowania we wzrost wartości, powinniśmy liczyć się z nadejściem trudniej¬szych okresów, w których trzeba za wszelką cenę oprzeć się pokusie zmiany strategii i ruszenia w pogoń za najnowszą modą. Konsekwencja jest również potrzebna, żeby nieustannie śledzić sytuację spółki, której akcje nabyliśmy. Inwestor powinien bowiem regularnie kontrolować, czy wszystko nadal pozostaje w porządku.

Fragment pochodzi z książki „Inwestowanie w wartość” Glena Arnolda (Wydawnictwa Profesjonalne PWN, 2010). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA