| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Tydzień pod znakiem nowych danych gospodarczych

Tydzień pod znakiem nowych danych gospodarczych

Niebawem poznamy istotne dane, dotyczące zarówno światowej, jak i polskiej gospodarki. Wszystko to za sprawą publikacji, których można spodziewać się jeszcze w tym tygodniu.

Dobiegają końca sezony przekazywania wyników finansowych za III kwartał przez spółki w USA i Europie, w tym w Polsce. Doniesienia makroekonomiczne będą w najbliższych tygodniach najważniejszymi czynnikami, determinującymi zachowania rynków finansowych. Już dziś zaczynamy „mocnym uderzeniem”, poznamy bowiem październikową sprzedaż detaliczną w Stanach Zjednoczonych. W Polsce natomiast zostaną opublikowane dane na temat inflacji z minionego miesiąca.

Na sprzedaż detaliczną w USA inwestorzy będą patrzeć przez pryzmat historyczny, ale jednocześnie mogą dopatrywać się w niej zwiastunów tego, jak będzie wyglądać w tym roku okres sprzedaży świątecznej. Z początkiem grudnia stanie się on jednym z głównych tematów inwestycyjnych. Sprzedaż w sezonie świątecznym ma kluczowe znaczenie dla całorocznej sprzedaży detalicznej, a ta odpowiada w ogromnym stopniu za stan amerykańskiej gospodarki.

Październikowa inflacja w Polsce zapewne będzie zwieńczeniem spadkowej tendencji w zakresie dynamiki wzrostu cen.

Dowiedz się także: Na czym polega arbitraż walutowy

Prawdopodobnie w tym zakresie nastąpi odwrócenie trendu. Potwierdzeniem tego stanu rzeczy będzie wyraźne przekroczenie celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej, jaki jest ustalony na poziomie 2,5%. Ekonomiści spodziewają się październikowej inflacji rzędu 2,9%. Osiągnięcie takiego pułapu wzmocni zapewne głosy o konieczności podniesienia kosztów pieniądza.

Wzrost PKB w III kwartale w Europie potwierdza problemy państw peryferyjnych. Wyniki europejskich gospodarek w III kwartale mają istotne znaczenie także z punktu widzenia rynków nieruchomości.

Polecamy serwis: Inwestycje

Obniżenie się tempa wzrostu PKB we wszystkich istotnych państwach oddala perspektywę zaostrzania kursu w polityce pieniężnej przez Europejski Bank Centralny. Wzrost niemieckiego PKB zwolnił w III kwartale do 0,7%, w porównaniu z II kwartałem tego roku. Kwartał wcześniej odnotowano 2,3% wzrostu. We Francji poprawa wyniosła 0,4% w stosunku do 0,7% wzrostu w poprzednim kwartale. We Włoszech osłabienie rozwoju było podobne, z 0,5% do 0,2%. Stagnacja miała miejsce w Hiszpanii, regres o 0,1% nastąpił w Holandii, a o 1,1% – w Grecji. Cała strefa euro urosła w III kwartale o 0,4% wobec 1 proc. zwyżki w II kwartale.

Sygnały o dalszych kłopotach z rozwojem krajów peryferyjnych strefy euro to również zły znak z punktu widzenia oceny ich wiarygodności. Tym samym trzeba liczyć się z utrzymaniem presji na rentowność ich obligacji.

Źródło:
Zespół Analiz
Home Broker

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »