W obrocie gospodarczym, zwłaszcza z udziałem konsumentów, do zawierania umów powszechnie wykorzystuje się tzw. wzorce umowne. Najprościej mówiąc, umowy te charakteryzują się tym, że ich postanowienia są opracowywane przez jedną ze stron i narzucane drugiej, która nie może wpłynąć na ich treść. Czy takie rozwiązania są korzystne dla przedsiębiorcy? Czy warto przychylać się do rozwiązań zgłaszanych przez klientów?
Tego typu umowy dotyczą sytuacji, w której konsument zamawia u przedsiębiorcy wykonanie jakiejś rzeczy ruchomej – na przykład odbitek fotograficznych, stołu, garnituru szytego na miarę, wybudowanego domu itp. Istotą jest tutaj rezultat – powstanie dzieła, które odpowiada właściwościom określonym w umowie. Tak naprawdę konsumenta nie interesuje tu nakład pracy, którą włożył przedsiębiorca, jej rodzaj ani zakres. Ważny jest dopiero jej rezultat – i dopiero on stanowi podstawę wypłaty wynagrodzenia.
Każdy kto prowadzi działalność gospodarczą wie, że wybór dobrego kontrahenta może oznaczać połowę drogi do sukcesu. Kiedy kontrahent nie wywiązuje się z zawartej umowy, wówczas dobrze skonstruowana umowa i fachowa pomoc prawna pomogą w walce, ale co w przypadku, gdy zawieramy umowę z osobą nie umocowaną do działania w imieniu spółki, na jaką pomoc możemy liczyć w takim przypadku, jak ustrzec się takich sytuacji? Z pewnością warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę zawierając umowę ze spółką jawną.