Co zwalnia komisanta z odpowiedzialności?
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedzialność komisanta za wady fizyczne i prawne rzeczy
Zgodnie z art. 770 Kodeksu cywilnego, komisant nie będzie ponosił odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne rzeczy, jak również za jej wady prawne, jeżeli przed zawarciem umowy podał to do wiadomości kupującego. Jednakże wyłączenie odpowiedzialności nie dotyczy wad rzeczy, o których komisant wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć.
REKLAMA
Czy odpowiedzialność komisanta może zostać wyłączona?
Charakter ustawowego określenia odpowiedzialności komisanta nie pozwala na jej wyłączenie czy też ograniczenie na drodze umowy stron. Jest to przepis bezwzględnie obowiązujący. Co najwyżej odpowiedzialność komisanta może zostać rozszerzona.
Przeczytaj również: Kiedy można odstąpić od umowy sprzedaży?
W jaki sposób komisant może zwolnić się z odpowiedzialności za wady rzeczy?
REKLAMA
Aby komisant został zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi musi o tym poinformować nabywcę przed albo przy zawarciu umowy. Informacja taka musi być udzielona najpóźniej przy zawieraniu umowy i może nastąpić w dowolnej formie, jednak jej adresatem musi być kupujący. Poinformowanie kupującego o wadach po zawarciu umowy nie jest wystarczające i nie zwalnia komisanta z odpowiedzialności za wady rzeczy.
Pan Grzegorz prowadzi komis. Na drzwiach komisu wywiesił tablicę z informacją, że sprzedawane w komisie rzeczy mogą mieć wady fizyczne lub prawne. W ocenie pana Grzegorza taka informacja zwalnia go z odpowiedzialności za rzeczy fizyczne i prawne sprzedawanych rzeczy. Czy ta forma podania informacji o wadach rzeczy jest wystarczająca do uniknięcia przez pana Grzegorza odpowiedzialności z tego tytułu?
Nie. Zgodnie z treścią art. 770 Kodeksu cywilnego komisant nie będzie ponosił odpowiedzialności za ukryte wady fizyczne rzeczy, jak również za jej wady prawne, jeżeli przed zawarciem umowy podał to do wiadomości kupującego. Podanie do wiadomości kupującego oznacza złożenie oświadczenia skierowanego do kupującego – konkretnego adresata, zatem ogólna i abstrakcyjna informacja nie jest wystarczająca. Pan Grzegorz aby skutecznie mógł zwolnić się od odpowiedzialności, informację o wadach powinien przekazać kupującemu. Sama informacja skierowana do ogółu nie jest wystarczająca.
Polecamy wzory umów sprzedaży >>
Do umowy sprzedaży rzeczy ruchomej, zawartej przez komisanta z osobą fizyczną, która nabywa rzecz w celu niezwiązanym z jej działalnością gospodarczą ani zawodową, stosuje się przepisy o sprzedaży konsumenckiej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.