Co gdy komisant nie uzyska umówionej ceny sprzedaży?
REKLAMA
REKLAMA
Wynagrodzenie komisanta
Przedsiębiorca prowadzący komis, określany w przepisach jako przyjmujący zlecenie komisant ma ustawowe prawo do wynagrodzenia. Komisant zawierając z komitentem umowę komisu zobowiązuje się w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych za wynagrodzeniem. Komisant w obrocie występuje w imieniu własnym, jednak prowadzona przez niego działalność polegająca na kupnie lub sprzedaży rzeczy ruchomych dokonywana jest na rachunek dającego zlecenie – komitenta.
REKLAMA
Cena rzeczy sprzedawanej przez komisanta
Jednym z istotnych elementów umowy komisu jest oznaczenie ceny rzeczy, którą komisant ma sprzedać lub zakupić. Oczywiście strony nie mają obowiązku określić wysokości tej ceny w sposób ścisły i konkretny, ale mogą określić ją w różny sposób, jak na przykład wskazując górną i dolną granicę tej ceny. Często strony w ogóle nie określają ceny, a komitent godzi się na sprzedaż za cenę możliwą do osiągnięcia.
Polecamy bezpłatne wzory umów >>
Co gdy komisant nie sprzedał rzeczy po umówionej cenie?
Zgodnie z treścią art. 768 Kodeksu cywilnego, jeżeli komisant sprzedał oddaną mu do sprzedaży rzecz za cenę niższą od ceny oznaczonej przez komitenta, obowiązany jest zapłacić komitentowi różnicę. Z kolei, gdy komisant nabył rzecz za cenę wyższą od ceny oznaczonej przez komitenta, komitent może niezwłocznie po otrzymaniu zawiadomienia o wykonaniu zlecenia oświadczyć, że nie uznaje czynności za dokonaną na jego rachunek; brak takiego oświadczenia jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wyższą cenę. Komitent nie może żądać zapłacenia różnicy ceny ani odmówić zgody na wyższą cenę, jeżeli zlecenie nie mogło być wykonane po cenie oznaczonej, a zawarcie umowy uchroniło komitenta od szkody.
Dowiedz się Kiedy można odstąpić od umowy sprzedaży?
Jakie znaczenie ma oznaczenie w umowie komisu ceny?
REKLAMA
Oznaczenie w umowie komisu ceny, z reguły przy komisie sprzedaży będzie to cena minimalna, zaś przy komisie kupna – cena maksymalna, nie zwalnia komisanta od starań o uzyskanie ceny jak najkorzystniejszej dla komitenta. Każdy przypadek gdy komisant nie będzie w stanie uzyskać oznaczonej w komisie ceny może zostać potraktowany jako nienależyte wykonanie zobowiązania.
Pan Grzegorz prowadzący komis otrzymał zlecenie sprzedaży telewizora. Dający zlecenie sprzedaży określił minimalną cenę, jaką chciałaby uzyskać ze sprzedaży na kwotę 500 zł. Pan Grzegorz miał trudności ze sprzedażą telewizora po cenie określonej przez dającego zlecenie, dlatego chcąc sprzedać towar, nie pytając o zgodę komitenta opuścił cenę o 50 zł. Czy pan Grzegorz będzie musiał oddać dającemu zlecenie różnicę w umówionej cenie?
Tak. Zgodnie z art. 768 Kodeksu cywilnego, jeżeli komisant sprzedał oddaną mu do sprzedaży rzecz za cenę niższą od ceny oznaczonej przez komitenta, obowiązany jest zapłacić komitentowi różnicę.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.