Na czym polega umowa komisu?
REKLAMA
REKLAMA
Umowa komisu polega na zobowiązaniu się przyjmującego zlecenie, zwanego komisantem, do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek zleceniodawcy (dającego zlecenie) zwanego komitentem, w imieniu własnym, za wynagrodzeniem zwanym prowizją i w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa.
REKLAMA
Strony umowy
Stronami umowy są dający zlecenie (komitent) oraz przyjmujący zlecenie (komisant). Komitentem może być zarówno osoba fizyczna, prawna oraz inne podmioty mające zdolność prawną. Komisant powinien być przedsiębiorcą, ale nie musi to być wyłączna jego działalność gospodarcza.
Zawarcie umowy
Umowa ta może zostać zawarta na ogólnych zasadach przewidzianych przez prawo cywilne. Właściwym będzie zarówno tryb przetargu i aukcji, negocjacji oraz oferty i jej przyjęcia. Umowa powinna być zawarta w formie pisemnej, jednakże nie jest to koniecznością, na czas oznaczony lub nieoznaczony.
Przedmiot umowy
Umowa powinna określać zarówno przedmiot transakcji, jak również prowizję oraz termin dokonania transakcji komisowej. Przedmiotem umowy komisu może wyłącznie kupno albo sprzedaż rzeczy ruchomych. Nie jest możliwe zawarcie umowy komisu dotyczącej papierów wartościowych.
Prawa komisanta
Komisant jest przede wszystkim uprawniony do otrzymania wynagrodzenia za usługi, które zrealizował, także w sytuacji, gdy nie doszło do transakcji będącej przedmiotem umowy komisu z winy komitenta. Dodatkowo przysługuje mu możliwość zastawienia ruchomości pozostawionych komisantowi, a także czynienia zadość roszczeniom na ruchomościach nabytych na rzecz komitenta.
Obowiązki komisanta
Do obowiązków komisanta zaliczane jest przekazywanie komisantowi wierzytelności. Przy komisie sprzedaży muszą być one nabyte na jego rachunek. Komisant zobowiązany jest także do przekazania praw własności zakupionej ruchomości komitentowi w wypadku komisu kupna.
Pobierz inne wzory umów niezbędne w firmie
REKLAMA
Zawierając umowę komisu należy pamiętać, że obowiązkiem jest także dążenie do nabycia lub zbycia ruchomości według cen określonych w umowie. Jeżeli komisant dokona sprzedaży ruchomości po cenie niższej od minimalnej określonej w umowie, komisant zobowiązany, aby wyrównać różnicę pomiędzy cenami. Komisant winien również sprawować pieczę nad pozostawionymi ruchomościami.
Komitent ma również swoje prawa, do których należy m.in. uprawnienie do otrzymania kwoty pozyskanej na skutek sprzedaży ruchomości bądź przejęcia praw własności do ruchomości nabytej przez komisanta na jego rachunek.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.