reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa - samochód > Na czym polega umowa komisu?

Na czym polega umowa komisu?

Umowa komisu jest jedną z umów cywilnoprawnych należących do kategorii umów handlowych, czyli takich, w których co najmniej jedna ze stron jest przedsiębiorcą.

Umowa komisu polega na zobowiązaniu się przyjmującego zlecenie, zwanego komisantem, do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek zleceniodawcy (dającego zlecenie) zwanego komitentem, w imieniu własnym, za wynagrodzeniem zwanym prowizją i w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa.

Strony umowy

Stronami umowy są dający zlecenie (komitent) oraz przyjmujący zlecenie (komisant). Komitentem może być zarówno osoba fizyczna, prawna oraz inne podmioty mające zdolność prawną. Komisant powinien być przedsiębiorcą, ale nie musi to być wyłączna jego działalność gospodarcza.

Zawarcie umowy

Umowa ta może zostać zawarta na ogólnych zasadach przewidzianych przez prawo cywilne. Właściwym będzie zarówno tryb przetargu i aukcji, negocjacji oraz oferty i jej przyjęcia. Umowa powinna być zawarta w formie pisemnej, jednakże nie jest to koniecznością, na czas oznaczony lub nieoznaczony.

Pobierz wzór umowy komisu

Przedmiot umowy

Umowa powinna określać zarówno przedmiot transakcji, jak również prowizję oraz termin dokonania transakcji komisowej. Przedmiotem umowy komisu może wyłącznie kupno albo sprzedaż rzeczy ruchomych. Nie jest możliwe zawarcie umowy komisu dotyczącej papierów wartościowych.

Prawa komisanta

Komisant jest przede wszystkim uprawniony do otrzymania wynagrodzenia za usługi, które zrealizował, także w sytuacji, gdy nie doszło do transakcji będącej przedmiotem umowy komisu z winy komitenta. Dodatkowo przysługuje mu możliwość zastawienia ruchomości pozostawionych komisantowi, a także czynienia zadość roszczeniom na ruchomościach nabytych na rzecz komitenta.

Obowiązki komisanta

Do obowiązków komisanta zaliczane jest przekazywanie komisantowi wierzytelności. Przy komisie sprzedaży muszą być one nabyte na jego rachunek. Komisant zobowiązany jest także do przekazania praw własności zakupionej ruchomości komitentowi w wypadku komisu kupna.

Pobierz inne wzory umów niezbędne w firmie

Zawierając umowę komisu należy pamiętać, że obowiązkiem jest także dążenie do nabycia lub zbycia ruchomości według cen określonych w umowie. Jeżeli komisant dokona sprzedaży ruchomości po cenie niższej od minimalnej określonej w umowie, komisant zobowiązany, aby wyrównać różnicę pomiędzy cenami. Komisant winien również sprawować pieczę nad pozostawionymi ruchomościami.

Komitent ma również swoje prawa, do których należy m.in. uprawnienie do otrzymania kwoty pozyskanej na skutek sprzedaży ruchomości bądź przejęcia praw własności do ruchomości nabytej przez komisanta na jego rachunek.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Stronami umowy są dający zlecenie (komitent) oraz przyjmujący zlecenie (komisant).
Stronami umowy są dający zlecenie (komitent) oraz przyjmujący zlecenie (komisant).

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Tanecki

Posiada ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu ochroną danych osobowych i bezpieczeństwem informacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama