REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są skutki przekroczenia ceny w komisie zakupu?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Przekroczenie ceny oznaczonej w związku z komisem zakupu nie stwarza obowiązku komisanta pokrycia różnicy.
Przekroczenie ceny oznaczonej w związku z komisem zakupu nie stwarza obowiązku komisanta pokrycia różnicy.

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli komisant sprzeda lub kupi rzecz na warunkach korzystniejszych niż określone w umowie, zarobi na uzyskanej różnicy i uzyskaną w ten sposób korzyść zachowa dla siebie. Problem pojawia się gdy komisant nie będzie w stanie uzyskać umówionej ceny zakupu rzeczy.

Zgodnie z art. 768 § 2 Kodeksu cywilnego, jeżeli komisant nabył rzecz za cenę wyższą od ceny oznaczonej przez komitenta, komitent może niezwłocznie po otrzymaniu zawiadomienia o wykonaniu zlecenia oświadczyć, że nie uznaje czynności za dokonaną na jego rachunek. Brak takiego oświadczenia jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wyższą cenę.

REKLAMA

Jeżeli strony umówiły się, że będący przedsiębiorcą komisant nabędzie rzecz ruchomą dla dającego takie zlecenie zakupu, wówczas komisant powinien nabyć tę rzecz za cenę nie wyższą niż wskazana przez dającego zlecenie nabycia. Jeżeli komisant będzie miał problemy z nabyciem rzeczy po takiej cenie i okaże się, że rzecz będzie mógł nabyć po cenie wyższej od ceny oznaczonej przez komitenta, wówczas powinien o tym zawiadomić drugą stronę. Dokonanie przez komisanta zakupu rzeczy po wyższej cenie na rachunek komitenta będzie skuteczne w braku jego niezwłocznego sprzeciwu.

Zapoznaj się z wzorami umów sprzedaży

Czy komisant będzie musiał zwrócić różnicę w cenie nabycia?

REKLAMA

Z brzmienia § 2 art. 768 Kodeksu cywilnego wynika, że przekroczenie ceny oznaczonej w związku z komisem zakupu nie stwarza obowiązku komisanta pokrycia różnicy. Taki obowiązek ciąży na komisancie w przypadku, gdy komisant dokona sprzedaży po cenie niższej niż określona przez dającego zlecenie.

Pan Grzegorz prowadzi komis. Pani Weronika zgłosiła się do pana Grzegorza aby pomógł jej w poszukiwaniu wyrafinowanej szafki nocnej określonej firmy, która będzie jej pasować do posiadanego już zestawu. Strony zawarły umowę komisu na zakup przez pana Grzegorza szafki nocnej na rzecz pani Weroniki. Pani Weronika określiła w umowie, że cena maksymalna, jaką jest w stanie zapłacić to 500 zł. Pan Grzegorz odnalazł szafkę nocną, jakiej szukała pani Weronika, niestety cena tej szafki przekraczała wartość 500 zł. Pan Grzegorz zawiadomił panią Weronikę o wykonaniu zlecenia wskazując dokładnie, że cena szafki nocnej jest wyższa. Pani Weronika ucieszyła się, że panu Grzegorzowi udało się odnaleźć długo poszukiwaną przez nią szafkę nocną i entuzjastycznie zgodziła się. Jednak następnego dnia stwierdziła, że cena jest za wysoka i rezygnuje z zakupionej przez pana Grzegorza szafki. Czy umowa komisu doszła do skutku?
Tak. Oświadczenie pani Weroniki nie aprobujące czynności zakupu szafki nocnej na jej rachunek po cenie wyższej niż umówiona byłoby skuteczne jeżeli zostałoby dokonane niezwłocznie po otrzymaniu zawiadomienia. W niniejszym przypadku pani Weronika nie wyraziła niezwłocznego oświadczenia, że nie akceptuje czynności dokonanej przez pana Grzegorza. W takiej sytuacji uważa się, że wyraziła zgodę na wyższą cenę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Jakie są prawa podwykonawcy przy umowie o roboty budowlane?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA