Jakie są skutki przekroczenia ceny w komisie zakupu?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 768 § 2 Kodeksu cywilnego, jeżeli komisant nabył rzecz za cenę wyższą od ceny oznaczonej przez komitenta, komitent może niezwłocznie po otrzymaniu zawiadomienia o wykonaniu zlecenia oświadczyć, że nie uznaje czynności za dokonaną na jego rachunek. Brak takiego oświadczenia jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wyższą cenę.
REKLAMA
Jeżeli strony umówiły się, że będący przedsiębiorcą komisant nabędzie rzecz ruchomą dla dającego takie zlecenie zakupu, wówczas komisant powinien nabyć tę rzecz za cenę nie wyższą niż wskazana przez dającego zlecenie nabycia. Jeżeli komisant będzie miał problemy z nabyciem rzeczy po takiej cenie i okaże się, że rzecz będzie mógł nabyć po cenie wyższej od ceny oznaczonej przez komitenta, wówczas powinien o tym zawiadomić drugą stronę. Dokonanie przez komisanta zakupu rzeczy po wyższej cenie na rachunek komitenta będzie skuteczne w braku jego niezwłocznego sprzeciwu.
Zapoznaj się z wzorami umów sprzedaży
Czy komisant będzie musiał zwrócić różnicę w cenie nabycia?
REKLAMA
Z brzmienia § 2 art. 768 Kodeksu cywilnego wynika, że przekroczenie ceny oznaczonej w związku z komisem zakupu nie stwarza obowiązku komisanta pokrycia różnicy. Taki obowiązek ciąży na komisancie w przypadku, gdy komisant dokona sprzedaży po cenie niższej niż określona przez dającego zlecenie.
Pan Grzegorz prowadzi komis. Pani Weronika zgłosiła się do pana Grzegorza aby pomógł jej w poszukiwaniu wyrafinowanej szafki nocnej określonej firmy, która będzie jej pasować do posiadanego już zestawu. Strony zawarły umowę komisu na zakup przez pana Grzegorza szafki nocnej na rzecz pani Weroniki. Pani Weronika określiła w umowie, że cena maksymalna, jaką jest w stanie zapłacić to 500 zł. Pan Grzegorz odnalazł szafkę nocną, jakiej szukała pani Weronika, niestety cena tej szafki przekraczała wartość 500 zł. Pan Grzegorz zawiadomił panią Weronikę o wykonaniu zlecenia wskazując dokładnie, że cena szafki nocnej jest wyższa. Pani Weronika ucieszyła się, że panu Grzegorzowi udało się odnaleźć długo poszukiwaną przez nią szafkę nocną i entuzjastycznie zgodziła się. Jednak następnego dnia stwierdziła, że cena jest za wysoka i rezygnuje z zakupionej przez pana Grzegorza szafki. Czy umowa komisu doszła do skutku?
Tak. Oświadczenie pani Weroniki nie aprobujące czynności zakupu szafki nocnej na jej rachunek po cenie wyższej niż umówiona byłoby skuteczne jeżeli zostałoby dokonane niezwłocznie po otrzymaniu zawiadomienia. W niniejszym przypadku pani Weronika nie wyraziła niezwłocznego oświadczenia, że nie akceptuje czynności dokonanej przez pana Grzegorza. W takiej sytuacji uważa się, że wyraziła zgodę na wyższą cenę.
Zobacz: Jakie są prawa podwykonawcy przy umowie o roboty budowlane?
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA