| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Czy cenę w umowie sprzedaży można ustalać swobodnie?

Czy cenę w umowie sprzedaży można ustalać swobodnie?

Zgodnie z postanowienia ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach, ceny towarów i usług uzgadniają strony zawierające umowę. Przy czym, ustawa ta wprowadza także wyjątki od tej zasady. Kiedy ustawa przewiduje ograniczenia w swobodnym ustalaniu przez strony cen?

Cena

Cena, zgodnie z ustawą o cenach, to wartość wyrażoną w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę; w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym. Z kolei cena jednostkowa towaru (usługi) to cena ustaloną za jednostkę określonego towaru (usługi), którego ilość lub liczba jest wyrażona w jednostkach miar, w rozumieniu przepisów o miarach.

Polecamy: serwis Mała firma

Ceny urzędowe

Ograniczenia swobody uzgadniania cen mogą być wprowadzone wyłącznie w trzech przypadkach.

Jednym z nich jest określenie wykazu towarów lub usług, na które ustala się ceny urzędowe i marże handlowe urzędowe szczególnych w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. Rada Ministrów może wydać takie rozporządzenie w razie szczególnych zagrożeń dla właściwego funkcjonowania gospodarki państwa. Wydając rozporządzenie, Rada Ministrów uwzględnia towary lub usługi mające podstawowe znaczenie dla kosztów utrzymania konsumentów oraz ustala okres stosowania cen urzędowych i marż handlowych urzędowych. W przypadku określenia przez Radę Ministrów takiego wykazu towarów i usług, minister właściwy do spraw finansów publicznych ustali, w drodze rozporządzenia, ceny urzędowe i marże handlowe urzędowe na te towary i usługi mając na względzie równoważenie interesów konsumentów i przedsiębiorców zajmujących się wytwarzaniem i obrotem tymi towarami lub świadczeniem tych usług.

Pobierz wzór: Umowa sprzedaży udziałów

Charakter cen urzędowych

Ceny urzędowe towarów i usług, które zostałyby objęte wykazem, a następnie określone w drodze rozporządzenia ministra właściwego do spraw finansów publicznych, miałyby charakter cen maksymalnych. Oznaczałby to, że za towary i usługi, których cena została określona urzędowo, nie można byłoby zapłacić ceny wyższej, zaś w przypadku zapłaty przez kupującego ceny wyższej sprzedawca obowiązany byłby do zwrotu różnicy. Jednak organ określający cenę urzędową może wskazać, że ma ona inny charakter niż cena maksymalna (przykładowo okręcona przez organ cena urzędowa może być ceną sztywną lub ceną minimalną).

Polecamy: serwis Umowa-sprzedaż

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »