Jak określić cenę w umowie sprzedaży?
REKLAMA
REKLAMA
W świetle przepisów Kodeksu cywilnego umowa sprzedaży oznacza zobowiązanie sprzedawcy, by przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a po stronie kupującego zobowiązanie do odebrania rzeczy i zapłaty sprzedawcy ceny. Najłatwiejszym sposobem jest uzgodnienie ceny w umowie sprzedaży, jednak czasem może to nastąpić w inny sposób, opisany poniżej.
REKLAMA
Pobierz wzór: Potwierdzenie umowy sprzedaży
Cenę można określić przez:
- Uzgodnienie konkretnej kwoty w umowie sprzedaży. Warto jednak pamiętać, że samo wystawienie rzeczy w miejscu sprzedaży na widok publiczny z oznaczeniem ceny uważa się za ofertę sprzedaży.
REKLAMA
- Wskazanie podstawy do ustalenia ceny. Zgodnie z treścią art. 536 § 1 Kodeksu cywilnego cenę można określić przez wskazanie podstaw do jej ustalenia. Za taką podstawę uznać można kalkulację kosztów wyprodukowania kupowanej rzeczy – wówczas będzie to cena kosztorysowa, oszacowanie przez rzeczoznawcę, określenie wysokości ceny przez wskazaną w umowie osobę trzecią.
- Zastosowanie ceny urzędowej w przypadku niektórych towarów i usług, o których mowa w ustawie o cenach. Do umów sprzedaży, w których co najmniej jedna strona jest przedsiębiorcą ma także zastosowanie ustawa z 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz. U. Nr 97, poz. 1050). Ustawa określa zasady i tryb kształtowania cen towarów i usług, sposoby informowania o charakterystyce jakościowej oraz o cenach oferowanych towarów i usług oraz skutki nieprzestrzegania jej uregulowań.Co do zasady, w przypadku określenia cen zastosowanie ma zasada swobody umów, przy czym swoboda ta została ograniczona w wąskiej grupie przypadków (dla towarów i usług objętych specjalnym wykazem wydanym przez Radę Ministrów, dla produktów leczniczych i wyrobów medycznych objętych specjalnym wykazem wydanym przez ministra do spraw zdrowia oraz dla usług transportu zbiorowego objętych uchwałą odpowiedniej rady samorządu terytorialnego ).
Polecamy: serwis Umowa-finansowanie
- Zastosowanie ceny przyjętej w stosunkach danego rodzaju. Strony umowy sprzedaży nie konsumenckiej będą mogły zastosować cenę przyjętą w stosunkach danego rodzaju, jeżeli z okoliczności wynika, że miały na względzie właśnie taką ceną. Wówczas, zgodnie z art. 536 § 2 Kodeksu cywilnego, poczytuje się w razie wątpliwości, że chodziło o cenę w miejscu i czasie, w którym rzecz ma być kupującemu wydana. Zatem jeżeli strony w umowie sprzedaży uzgodniły, że nabywca - za dostarczony towar - zapłaci cenę rynkową z konkretnej późniejszej daty, lecz nie określiły miejsca ukształtowania się tej ceny, poczytuje się w razie wątpliwości, że chodziło o cenę w miejscu, w którym rzecz została nabywcy wydana (Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 9 września 1998 r. I CKN 842/97).
Polecamy: serwis Umowa-sprzedaży
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.