REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co powinno znaleźć się w kontrakcie eksportowym?

Milewski Marcin
Warto pamiętać  o klauzuli rewaloryzacyjnej, która jest wprowadzana z uwagi na to, że inflacja waluty kontraktu może być niekorzystna dla sprzedającego.
Warto pamiętać o klauzuli rewaloryzacyjnej, która jest wprowadzana z uwagi na to, że inflacja waluty kontraktu może być niekorzystna dla sprzedającego.

REKLAMA

REKLAMA

Zawarcie kontraktu eksportowego może przysporzyć firmie wielu trudności. Jakie elementy powinny się w nim znaleźć i co powinny regulować?

Cena jednostkowa towaru

Uregulowania dotyczące ceny towaru powinny zawierać określenia odnoszące jej wysokości oraz do waluty kontraktu.

REKLAMA

Na wysokość ceny składa się wiele elementów, które są nie tylko kosztami wytworzenia produktu. Co do zasady zawarte są w niej bezpośrednie i pośrednie świadczenia poniesione przez sprzedającego. Konsument pokrywa także koszty importera.

Zobacz: Jak zawierać kontrakt eksportowy?

Waluta ceny towaru lub usługi może przybrać postać waluty jednego z państw pochodzenia stron lub waluty państwa trzeciego. Istotnym elementem, który należy uwzględnić w regulacjach kontraktu jest kod waluty wg banku państwa strony (w przypadku Polski wg NBP).

Warto pamiętać  o klauzuli rewaloryzacyjnej, która jest wprowadzana z uwagi na to, że inflacja waluty kontraktu może być niekorzystna dla sprzedającego. Pozwala na ustalenie ceny towaru dodatkowo w formie równowartości w innej walucie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: serwis Zakładam firmę

Wartość kontraktu

Wartość kontraktu określana jest zarówno liczbowo, jak również słownie w celu minimalizacji ryzyka pomyłki pisarskiej. Wyliczenie wartości kontraktu następuje na podstawie iloczynu ilości i ceny jednostkowej towaru pomniejszonego o upusty cenowe.

Do najczęściej pojawiających się w praktyce upustów cenowych należą:

  • Bonifikaty wynikające z różnic jakościowych lub ilościowych;
  • Rabaty skierowane do odbiorców hurtowych, stałych klientów itp.;
  • Skonto: znajdujące swe źródło w płatności gotówką lub przed terminem.

Termin dostawy

Termin dostawy oznaczany jest poprzez podanie:
- daty;
- numeru tygodnia kalendarzowego;
- dekady miesiąca;
- kwartału.

Termin dostawy jest wyznacznikiem ryzyka i kosztów związanych z dostawą towaru. W przypadku jego nadejścia przechodzą one ze sprzedającego na kupującego.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Zależnie od rodzaju kontraktu należy podać konkretną datę, numer tygodnia kalendarzowego, dekadę miesiąca, kwartał. W przypadku dostaw towaru partiami warto kolejne terminy wysyłek uzależnić od otrzymania płatności za poprzednie dostawy.

Ponieważ niedotrzymanie terminu może być spowodowane okolicznościami niezależnymi od sprzedającego, należy w kontrakcie zamieścić klauzulę siły wyższej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA