reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa-współpraca > Co powinno znaleźć się w kontrakcie eksportowym?

Co powinno znaleźć się w kontrakcie eksportowym?

Zawarcie kontraktu eksportowego może przysporzyć firmie wielu trudności. Jakie elementy powinny się w nim znaleźć i co powinny regulować?

Cena jednostkowa towaru

Uregulowania dotyczące ceny towaru powinny zawierać określenia odnoszące jej wysokości oraz do waluty kontraktu.

Na wysokość ceny składa się wiele elementów, które są nie tylko kosztami wytworzenia produktu. Co do zasady zawarte są w niej bezpośrednie i pośrednie świadczenia poniesione przez sprzedającego. Konsument pokrywa także koszty importera.

Zobacz: Jak zawierać kontrakt eksportowy?

Waluta ceny towaru lub usługi może przybrać postać waluty jednego z państw pochodzenia stron lub waluty państwa trzeciego. Istotnym elementem, który należy uwzględnić w regulacjach kontraktu jest kod waluty wg banku państwa strony (w przypadku Polski wg NBP).

Warto pamiętać  o klauzuli rewaloryzacyjnej, która jest wprowadzana z uwagi na to, że inflacja waluty kontraktu może być niekorzystna dla sprzedającego. Pozwala na ustalenie ceny towaru dodatkowo w formie równowartości w innej walucie.

Polecamy: serwis Zakładam firmę

Wartość kontraktu

Wartość kontraktu określana jest zarówno liczbowo, jak również słownie w celu minimalizacji ryzyka pomyłki pisarskiej. Wyliczenie wartości kontraktu następuje na podstawie iloczynu ilości i ceny jednostkowej towaru pomniejszonego o upusty cenowe.

Do najczęściej pojawiających się w praktyce upustów cenowych należą:

  • Bonifikaty wynikające z różnic jakościowych lub ilościowych;
  • Rabaty skierowane do odbiorców hurtowych, stałych klientów itp.;
  • Skonto: znajdujące swe źródło w płatności gotówką lub przed terminem.

Termin dostawy

Termin dostawy oznaczany jest poprzez podanie:
- daty;
- numeru tygodnia kalendarzowego;
- dekady miesiąca;
- kwartału.

Termin dostawy jest wyznacznikiem ryzyka i kosztów związanych z dostawą towaru. W przypadku jego nadejścia przechodzą one ze sprzedającego na kupującego.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Zależnie od rodzaju kontraktu należy podać konkretną datę, numer tygodnia kalendarzowego, dekadę miesiąca, kwartał. W przypadku dostaw towaru partiami warto kolejne terminy wysyłek uzależnić od otrzymania płatności za poprzednie dostawy.

Ponieważ niedotrzymanie terminu może być spowodowane okolicznościami niezależnymi od sprzedającego, należy w kontrakcie zamieścić klauzulę siły wyższej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Warto pamiętać  o klauzuli rewaloryzacyjnej, która jest wprowadzana z uwagi na to, że inflacja waluty kontraktu może być niekorzystna dla sprzedającego.
Warto pamiętać o klauzuli rewaloryzacyjnej, która jest wprowadzana z uwagi na to, że inflacja waluty kontraktu może być niekorzystna dla sprzedającego.

Webinarium: Kiedy i jak stosować kody GTU w nowym JPK_VAT149.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama