Co powinno znaleźć się w kontrakcie eksportowym?
REKLAMA
REKLAMA
Cena jednostkowa towaru
Uregulowania dotyczące ceny towaru powinny zawierać określenia odnoszące jej wysokości oraz do waluty kontraktu.
REKLAMA
Na wysokość ceny składa się wiele elementów, które są nie tylko kosztami wytworzenia produktu. Co do zasady zawarte są w niej bezpośrednie i pośrednie świadczenia poniesione przez sprzedającego. Konsument pokrywa także koszty importera.
Zobacz: Jak zawierać kontrakt eksportowy?
Waluta ceny towaru lub usługi może przybrać postać waluty jednego z państw pochodzenia stron lub waluty państwa trzeciego. Istotnym elementem, który należy uwzględnić w regulacjach kontraktu jest kod waluty wg banku państwa strony (w przypadku Polski wg NBP).
Warto pamiętać o klauzuli rewaloryzacyjnej, która jest wprowadzana z uwagi na to, że inflacja waluty kontraktu może być niekorzystna dla sprzedającego. Pozwala na ustalenie ceny towaru dodatkowo w formie równowartości w innej walucie.
Polecamy: serwis Zakładam firmę
Wartość kontraktu
Wartość kontraktu określana jest zarówno liczbowo, jak również słownie w celu minimalizacji ryzyka pomyłki pisarskiej. Wyliczenie wartości kontraktu następuje na podstawie iloczynu ilości i ceny jednostkowej towaru pomniejszonego o upusty cenowe.
Do najczęściej pojawiających się w praktyce upustów cenowych należą:
- Bonifikaty wynikające z różnic jakościowych lub ilościowych;
- Rabaty skierowane do odbiorców hurtowych, stałych klientów itp.;
- Skonto: znajdujące swe źródło w płatności gotówką lub przed terminem.
Termin dostawy
Termin dostawy oznaczany jest poprzez podanie:
- daty;
- numeru tygodnia kalendarzowego;
- dekady miesiąca;
- kwartału.
Termin dostawy jest wyznacznikiem ryzyka i kosztów związanych z dostawą towaru. W przypadku jego nadejścia przechodzą one ze sprzedającego na kupującego.
Polecamy: Jak założyć własną firmę?
Zależnie od rodzaju kontraktu należy podać konkretną datę, numer tygodnia kalendarzowego, dekadę miesiąca, kwartał. W przypadku dostaw towaru partiami warto kolejne terminy wysyłek uzależnić od otrzymania płatności za poprzednie dostawy.
Ponieważ niedotrzymanie terminu może być spowodowane okolicznościami niezależnymi od sprzedającego, należy w kontrakcie zamieścić klauzulę siły wyższej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.