REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wskaźniki, Przedsiębiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Lokalne wybory w Niemczech a strefa euro

W piątek wieczorem eurodolar poszedł zdecydowanie w górę. Sygnałem do tego ruchu była zwyżka, która rozpoczęła się ok. godz. 14.00 jako reakcja na wypowiedź Lorenzo Bini Smaghi. Członek Europejskiego Banku Centralnego potwierdził, że jeżeli presja inflacyjna będzie rosnąć, bank centralny zostanie zmuszony do zaostrzenia polityki pieniężnej.

Spadki na GPW chwilowo powstrzymane

Co prawda udało się zahamować przecenę na warszawskiej giełdzie, ale nie wiadomo jeszcze, czy efekty będą trwałe. Powinniśmy liczyć się z tym, że WIG20 spotka na swojej drodze barierę 2600 punktów. Sytuacja nie jest jeszcze przesądzona.

Jakie są kryteria udzielania zamówień publicznych?

Oceniając jakość złożonych ofert, instytucja zamawiająca korzysta z określonych i opublikowanych wcześniej kryteriów udzielania zamówień, aby zadecydować, która oferta jest najlepsza. Jakie reguły powinna stosować? Przeczytaj.

Jak uwzględniać w zamówieniach dostepność dla osób niepełnosprawnych?

W myśl dyrektyw dotyczących zamówień publicznych w specyfikacjach technicznych zamieszczonych w dokumentacji zamówienia należy poruszyć kwestię dostępności robót, produktów lub usług, które są przedmiotem zamówienia. Dotyczy to również kryteriów dostępności dla niepełnosprawnych. W jaki sposób zawrzeć je w zamówieniu?

REKLAMA

Jak przeprowadzić spotkanie podsumowujące z odrzuconymi oferentami?

Instytucja zamawiająca po udzieleniu zamówienia publicznego musi powiadomić o tym fakcie oferentów. Może to stanowić dobrą okazję do kontaktu z odrzuconymi oferentami w ogóle i do wspólnego rozważenia polityk instytucji zamawiającej, w szczególności w kwestiach społecznych.

Jak postępować z „rażąco niskimi ofertami”?

Na mocy dyrektyw dotyczących zamówień publicznych, jeśli instytucje zamawiające uważają ofertę za rażąco niską, przed jej odrzuceniem muszą poprosić o wyjaśnienia. Jak w takiej sytuacji powinny zachować się strony zamówienia? Przeczytaj.

Jakie są zasady handlu na targowiskach?

Rozpoczęcie działalności gospodarczej, sprawy targowisk i hal targowych oraz podatek. To tylko niektóre kwestie, z którymi zmierzyć powinien się sprzedawca na lokalnym bazarze. Na co jeszcze musi zwrócić uwagę przed rozpoczęciem handlu? Przeczytaj poradę eksperta.

Jakie jest wsparcie pomostowe w projektach POKL?

Uczestnicy projektów realizowanych w ramach działania 6.2. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki mogą wnioskować o przyznanie wsparcia pomostowego związanego z rozpoczęciem i prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Wysokość udzielanego wsparcia oraz zasady jego przyznawania są określone w dokumentacji dotyczącej danego konkursu.

REKLAMA

Jak dokształcić się za pieniądze unijne w Warszawie?

Jeśli ukończyłeś 45 lat, mieszkasz i pracujesz w województwie mazowieckim i chcesz podnieść swoje kwalifikacje zawodowe to teraz masz na to szansę. właśnie trwa nabór uczestników do projektu „Dojrzali, kompetentni w pracy”, który realizowany jest przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Warszawie we współpracy z władzami Warszawy i z Wojewódzkim Urzędem Pracy.

Rośnie awersja do polskich akcji

Zgodnie z podejrzeniami ekspertów rodzimy indeks największych spółek nie może stanąć na nogi. W dniu dzisiejszym zniżkował, a w reakcji na wieści zza oceanu zostaliśmy liderem spadków na europejskich parkietach.

Jak ocenić zdolności techniczne kandydata w zamówieniu publicznym?

Zdolności techniczne kandydata to jeden z elementów odgrywających kluczową rolę przy podejmowaniu decyzji dotyczącej wyboru wykonawcy. Na co zwracać uwagę podczas stosowania tego kryterium? Przeczytaj.

Jak wybrać wykonawcę w zamówieniu publicznym?

Decydując się na ogłoszenie zamówienia publicznego musimy być świadomi, że dążymy do wyboru najlepszej oferty. Jak zrobić to najskuteczniej? Podpowiadają nie tylko normy krajowe, lecz również unijne. Jakie kryteria wyboru zastosować? Przeczytaj poniższą poradę.

Czy firmy muszą płacić identyczne wynagrodzenie równorzędnym pracownikom?

Jeżeli prowadzisz małą firmę i zamierzasz zatrudnić pracowników na równorzędne stanowiska, to pamiętaj o zasadach ich wynagradzania. Czy musisz każdemu zapłacić tyle samo? Przeczytaj poradę eksperta.

Czy można ogłosić zamówienie na towary etyczne?

Instytucja zamawiająca może chcieć zakupić towary, które przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju (zwane dalej „etycznymi towarami handlowymi”). W takim przypadku może uwzględnić w specyfikacjach przetargowych odpowiednie aspekty, ale nie może wymagać, aby produkty miały specyficzną etykietę/certyfikat potwierdzające etyczność handlu. Dlaczego?

Jak stosować warianty przy zamówieniach publicznych?

Zamawiający może przed ogłoszeniem zamówienia prowadzić dyskusje z oferentami. Mogą one ułatwić przeprowadzenie postępowania. Podobnie rzecz ma się w przypadku wariantów ofert. Jak je wykorzystać, aby uprościć procedurę?

Co jest najbardziej dochodowe: obligacje, wynajem mieszkania czy lokata w banku?

Podobnie jak w poprzednich miesiącach, zmieniła się nieznacznie rentowność najmu. Dowiedz się, co w chwili obecnej jest najbardziej opłacalne: wynajęcie mieszkania, zakup obligacji czy otwarcie lokaty bankowej? Zdaniem ekspertów z Open Finance i portalu Domiporta.pl ostatnio rentowność wyniosła 4,11 proc., a zatem była wyższa o 0,03 pkt. proc., w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Jak stosować specyfikacje funkcjonalne lub dotyczące osiągów?

Dyrektywy odnoszące się do zamówień publicznych umożliwiają instytucjom zamawiającym dokonanie wyboru pomiędzy specyfikacjami opartymi na standardach technicznych lub na wymaganiach dotyczących osiągów, bądź funkcjonalnych. Na które się zdecydować? Jak je stosować?

Jakie są najlepsze fundusze parasolowe?

Poznaj zestawienie funduszy parasolowych, sporządzone przez ekspertów z Open Finance. Dowiedz się, co decyduje o tym, który fundusz jest najlepszy? Najlepiej wypadł KBC FIO, osiągając 12 pkt., ale walka o podium była zaciekła i tuż za tym funduszem uplasował się ING SFIO z wynikiem 11,5 pkt.

Jak uzyskać dofinansowanie kosztów uzyskania certyfikatów eksportowych?

Wsparcie udzielane jest w formie dotacji na pokrycie części kosztów związanych z uzyskaniem przez przedsiębiorcę certyfikatu wyrobu wymaganego na rynkach zagranicznych. W jaki sposób je uzyskać?

Jak formułować specyfikacje techniczne?

Po zdefiniowaniu przedmiotu zamówienia instytucja zamawiająca musi przełożyć go na szczegółowe, wymierne specyfikacje techniczne, które można zastosować bezpośrednio w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Jak radzić z ich formułowaniem?

Jakie są 4 najbardziej uciążliwe obowiązki dla firm?

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce nie należy do najprostszych sposobów na zarabianie. ZUS, US, a także około 40 podmiotów uprawnionych do kontroli (w skrajnych przypadkach) oraz liczne obowiązki informacyjne uprzykrzają codzienne życie przedsiębiorcy. Co najbardziej utrudnia prowadzenie działalności?

Na czym polega przetarg nieograniczony?

Przetarg nieograniczony to jeden z trybów udzielenia zamówienia publicznego określony w ustawie Prawo zamówień publicznych. Na czym on dokładnie polega?

Inwestorzy obojętni na dzisiejsze publikacje

Opublikowane dzisiaj dane makroekonomiczne nie stanowiły dla inwestorów dużej zachęty do działania. Notowania poszczególnych spółek zachowywały się ospale. Trend panujący na giełdzie utrzymuje się, a dzisiejsze informacje stanowiły zbyt słaby impuls do zmian.

Jak dokumentowane jest postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego?

Regulacja dotycząca dokumentowania postępowań znajduje się w rozdziale 5 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych. Dwa podstawowe dokumenty, które zamawiający powinien sporządzić to protokół postępowania o udzielenie zamówienia oraz sprawozdanie roczne o udzielonych zamówieniach. Poniżej przedstawiona zostanie charakterystyka obu tych dokumentów.

Na czym polega aukcja elektroniczna?

Na wstępie należy zwrócić uwagę na pewne zawiłości związane z samym terminem „aukcja elektroniczna”. Otóż przed nowelizacją prawa zamówień publicznych, która nastąpiła z dniem 25 maja 2006 r., pojęciem aukcji elektronicznej określony był odrębny tryb udzielania zamówień publicznych, w którym wykonawcy zgłaszający swoje oferty składali je za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej. Obecnie tryb ten, zgodnie z prawem zamówień publicznych nosi nazwę licytacji elektronicznej.

Na czym polega przetarg ograniczony?

Ustawa Prawo zamówień publicznych określa tryby udzielania zamówień publicznych. Jednym z nich jest przetarg ograniczony. Na czym on polega?

Książęca w sierocińcu z emerging markets

Dzisiejszy dzień na światowych giełdach powinien dostarczyć inwestorom wielu emocji. Trudno jednak powiedzieć, jakie decyzje wywołają oczekiwane wydarzenia. Rynek finansowy nie zmieni się raczej o trzysta sześćdziesiąt stopni, ponieważ utrzymują się na nim zbyt silne trendy.

GPW jedna z najsłabszych w Europie

Nasz parkiet po raz kolejny nie wypadł dobrze na tle innych, europejskich giełd. Najbardziej odstawaliśmy od Frankfurtu, Londynu i Paryża, gdzie padały nowe rekordy. Tymczasem WIG20 zmagał się z groźbą większej przeceny.

Jak oceniane jest podobieństwo znaków towarowych?

Jedną z przesłanek odmowy rejestracji znaku towarowego przez Urząd Patentowy RP jest jego identyczność lub podobieństwo do znaku towarowego zarejestrowanego lub wcześniej zgłoszonego dla identycznych lub podobnych towarów, jeżeli jego używanie może spowodować wśród odbiorców błąd polegający w szczególności na skojarzeniu między znakami. Mowa tutaj o tzw. konfuzyjnym podobieństwie znaków.

Jakie znaczenie dla przedsiębiorcy ma rygor natychmiastowej wykonalności?

Rygor natychmiastowej wykonalności sąd nadaje albo z urzędu albo na wniosek strony postępowania. Obligatoryjnie rygor natychmiastowej wykonalności sąd nadaje z urzędu w sprawach, w których między innymi został wydany wyrok zaoczny uwzględniający powództwo. Jak przedsiębiorca może się przed nim bronić? Przeczytaj poradę eksperta.

Kiedy firma nie poniesie opłat środowiskowych za pobór wody i wprowadzanie ścieków?

Opłaty środowiskowe to instrumenty finansowe, których wprowadzenie wiązało się z ochroną natury. Zasadniczo ponoszą je te podmioty, które korzystają ze środowiska, w tym przedsiębiorcy. Ekspert radzi w jakich sytuacjach firma będzie zwolniona od opłat w zakresie poboru wody i wprowadzania ścieków.

Czy zaoszczędzilibyśmy, gdyby nasze składki nie były odprowadzane do ZUS-u?

Odkładamy zbyt mało pieniędzy na emeryturę. Co by się stało, gdyby środki, które wędrują do ZUS-u, trafiały w inne miejsce? Eksperci są zdania, że i tak nie starczyłoby ich na godziwe życie na starość.

Jakie klauzule można stosować w umowie faktoringu?

Umowa faktoringu należy do grupy tzw. umów nienazwanych i nie jest stypizowana w polskich prawie cywilnym. Z reguły do jej zawarcia dochodzi w obrocie profesjonalnym, między przedsiębiorcami. Na jakie klauzule firmy powinny zwracać uwagę? Przeczytaj poradę eksperta.

Jakie jest ryzyko nieściągalności wierzytelności w umowach faktoringu?

Problem braku płatności jest związany z postanowieniami umów faktoringu w postaci klauzul określających podział ryzyka na wypadek nieściągalności przelewanych na faktora wierzytelności. Rozwiązania przyjmować można różne. Jakie są najskuteczniejsze?

Dziś kolejna runda rodeo przy Wall Street

W piątek giełda przy Wall Street narzuciła tempo innym parkietom i światowe indeksy poszły w górę. Byki nie powinny jednak nastawiać się na to, że będą wiecznie wygrywać. Wyniki rodeo mogą się jeszcze odwrócić.

Umiarkowany spokój na giełdzie

W czwartek inwestorom towarzyszyły obawy przed większą korektą na giełdzie. W piątek stały się one mniej dokuczliwe, ale nie udało się wyeliminować ich całkowicie. Istnieje wiele czynników, które potęgują niepewność.

Ile wynosiły ceny transakcyjne mieszkań w styczniu 2011?

Z reguły pod koniec roku nie dochodzi do zbyt wielu transakcji kupna i sprzedaży mieszkań. Tym razem było jednak inaczej. Czy wiesz, ile wynosiła różnica między cenami ofertowymi i transakcyjnymi? Poniżej znajdziesz analizę cen w wykonaniu ekspertów.

Jakie są obowiązki podatkowe przy transakcjach trójstronnych?

Ustawa o VAT wskazuje na szczególny sposób rozliczania transakcji trójstronnych. Jakie przewiduje w związku z tym obowiązki dla podatników? Przeczytaj.

Jak opodatkowane są transakcje łańcuchowe przedsiębiorców?

Transakcje łańcuchowe są rodzajem transakcji zawieranych pomiędzy kilkoma kontrahentami w ten sposób, że towar jest wysyłany od ostatniego z podmiotów (w łańcuchu) do pierwszego, lecz każdy z podmiotów biorących udział w transakcji rozpoznaje dostawę towarów na rzecz kolejnego. Jakie są zasady ich opodatkowania?

Jak opodatkowane są transakcje trójstronne przedsiębiorców?

Wewnątrzwspólnotowe transakcje trójstronne są szczególnym rodzajem transakcji, podlegających rozliczeniu według specjalnych zasad zawartych w rozdziale 8 ustawy o podatku od towarów i usług. Jakie to reguły? Dowiesz się czytając poniższą poradę.

Jak ustalane jest miejsce świadczenia przy transakcjach łańcuchowych?

W przypadku udziału w transakcji łańcuchowej o charakterze międzynarodowym istotną kwestią jest ustalenie, której dostawie należy przyporządkować transport towarów, aby ustalić miejsce świadczenia dla każdej z nich. Według jakich zasad się to odbywa? Przeczytaj.

Na czym polega procedura uproszczona w transakcji trójstronnej?

Czym jest uproszczona procedura rozliczania podatku VAT w przypadku transakcji trójstronnej o charakterze wewnątrzwspólnotowym? Kiedy można ją zastosować? Dowiesz się czytając poniższą poradę.

Na giełdzie utrzymuje się trend boczny

W czwartek rano przewagę na parkiecie miała podaż. Na początek dnia WIG20 stracił jeden procent, ale im bardziej zbliżał się do 2700 pkt., tym bardziej niedźwiedzie traciły grunt pod nogami. Na zachodnich rynkach pojawiły się pierwsze zwiastuny zwyżki i kontynuacja przeceny stawała się coraz trudniejsza.

Kiedy przedsiebiorca może rozwiązać umowę faktoringową?

Umowa faktoringu jest umową nienazwaną. Jej rozwiązanie uzależnione jest od postanowień wskazanych przez strony. Jakie prawa przysługują przedsiębiorcy, który chce ją rozwiązać? Przeczytaj poradę eksperta.

Jak funkcjonuje Urząd Zamówień Publicznych?

Ustawa Prawo zamówień publicznych wskazuje organy, które są właściwe w sprawach dotyczących zamówień publicznych. Jednym z nich jest Urząd Zamówień Publicznych (UZP). Jak on funkcjonuje? Jakie są jego uprawnienia, a jakie obowiązki?

Huśtawka nastrojów złotego

Wczoraj przed południem nastąpiło osłabienie złotego, które po południu przeszło w krótkotrwałe umocnienie. Naszej walucie nie pomogła ani sprzedaż 2-letnich obligacji, która przebiegła pomyślnie, ani zniżka dolara.

ESP w aucie firmowym – czy wiemy jak działa?

W poprzednim artykule ogólnie omówiłem wady i zalety podstawowego systemu ABS. Tym razem chciałbym nieco przybliżyć zasadę funkcjonowania systemu ESP – najważniejszego i jednocześnie najbardziej zaawansowanego systemu bezpieczeństwa czynnego w pojazdach flotowych. Przedstawię jego działanie w nieco innym świetle niż większość obszernych, bardzo technicznych, publikacji.

Ile wyniósł Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych w styczniu?

Wzrost ryzyka geopolitycznego wpłynął niekorzystnie na rynek finansowy i odbił się na indeksie IKEF, który zniżkował do 12 punktów. Mimo to nadal większość ekspertów zalicza się do optymistów. Czy wiesz, jaki odsetek stanowili zwolennicy prognoz, zgodnie z którymi krajowa gospodarka powinna utrzymać się na niezmienionym poziomie?

Kiedy firmy muszą rejestrować zbiory danych osobowych?

Administrator danych ma obowiązek zgłoszenia do GIODO. Nie ma przy tym znaczenia, czy dane przetwarza on sam, czy inny podmiot. Przeczytaj kiedy firma jest zobowiązana do zarejestrowania zbioru.

Jak zarejestrować zbiór danych osobowych - krok po kroku

Na administratorze danych ciąży obowiązek rejestracji ich zbioru. Wniosek powinien zostać skierowany do Generalnego Inspektora Danych Osobowych. Co powinno zostać w nim zawarte? W jakiej formie złożyć zgłoszenie? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższej poradzie.

REKLAMA