REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rośnie awersja do polskich akcji

Subskrybuj nas na Youtube
Szansa na poprawę sytuacji na GPW nie trwała długo i minęła już po pierwszej godzinie czwartkowych notowań.
Szansa na poprawę sytuacji na GPW nie trwała długo i minęła już po pierwszej godzinie czwartkowych notowań.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z podejrzeniami ekspertów rodzimy indeks największych spółek nie może stanąć na nogi. W dniu dzisiejszym zniżkował, a w reakcji na wieści zza oceanu zostaliśmy liderem spadków na europejskich parkietach.

REKLAMA

Jedynie pierwsza godzina czwartkowego handlu na warszawskim parkiecie dawała bykom nadzieję na poprawę sytuacji. Indeks największych spółek zaczął dzień od wzrostu o 0,4 proc. i na chwilę udało mu się powrócić nad przełamany w środę poziom 2700 punktów. To sprowokowało podaż do większej aktywności i skutecznego kontrataku. Po dwóch godzinach WIG20 znalazł się pod kreską i kontynuował spadek aż do wczesnego popołudnia. Późniejsza próba odbicia nie była zbyt dynamiczna i nie przyniosła wielkiego efektu. Druga fala wyprzedaży sprowadziła wskaźnik o 40 punktów w dół i o ponad 1 proc. poniżej środowego zamknięcia. Pod koniec dnia było jeszcze gorzej.

REKLAMA

Początkowo indeks trzymał się nad kreską, głównie dzięki rosnącym o 1 proc. akcjom KGHM. Pozostałe spółki wchodzące w jego skład nie przejawiały tendencji do ruchu w górę. Jedynie walory mocno przecenionego dzień wcześniej Getinu zyskiwały ponad 5 proc. Około południa wyraźnie zaczęły słabnąć walory naszych surowcowych potentatów i banków. Akcje KGHM i PKN Orlen szły w dół po około 2,5 proc., niewiele ustępowały im pod ty względem papiery Pekao. Liderem w tej dziedzinie zostały walory BRE, zniżkujące chwilami o ponad 3 proc. Żadna z większych firn nie stanowiła dla indeksu podpory.

Dowiedz się także: Jak zachowywał się rynek finansowy pod koniec stycznia?

Nasze byki nie otrzymały też pomocy z zewnątrz. Główne parkiety europejskie zaczęły dzień od symbolicznych wzrostów po około 0,1 proc. DAX większą część dnia spędzał na utrwalaniu w pamięci tamtejszych inwestorów poziomu ze środowego zamknięcia. Podobnie zachowywał się paryski CAC40. Po publikacji nieco gorszych danych z amerykańskiego rynku pracy nastroje zdecydowanie uległy pogorszeniu. Sięgająca 410 tys. liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych okazała się wyraźnie wyższa niż w poprzednim tygodniu i nieznacznie większa niż się spodziewano. Różnica nie była jednak aż tak duża, żeby spowodować zdecydowaną reakcję. Nieco wyższa od oczekiwań okazała się inflacja, ale i w tym przypadku trudno mówić o wielkim zaskoczeniu. Ceny w styczniu wzrosły, w porównaniu do poprzedniego miesiąca, o 0,4 proc., zaś w skali rok do roku – o 1,6 proc. W reakcji na te publikacje indeksy w Paryżu i Frankfurcie poszły w dół po około 0,4 proc. Najsilniej zareagował nasz indeks największych spółek, przejmując niechlubną rolę lidera europejskich spadkowiczów.

Polecamy serwis: Kredyty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejne informacje zza oceanu nie były w stanie poprawić sytuacji na rynkach. Indeks aktywności gospodarczej w rejonie Filadelfii wzrósł aż do 35,9 punktu z 19,3 punktu miesiąc wcześniej. Spodziewano się jego zwyżki do 21 punktów. Nieznacznie rozczarował indeks wskaźników wyprzedzających, obliczany przez Conference Board. Wyniósł on 0,1 proc., podczas gdy oczekiwano jego zwyżki o 0,2 proc. W pierwszych minutach handlu indeksy na Wall Street zniżkowały po 0,2-0,3 proc., jednak po dwóch godzinach odrobiły straty.

WIG20 zniżkował ostatecznie o 1,7 proc., WIG spadł o 1,3 proc., mWIG40 o 0,63 proc., a sWIG80 o 0,3 proc. Obroty wyniosły nieco ponad miliard złotych.

Roman Przasnyski, Open Finance

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

REKLAMA

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

REKLAMA

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

REKLAMA