| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zamówienia publiczne > ABC zamówień publicznych > Na czym polega przetarg ograniczony?

Na czym polega przetarg ograniczony?

Ustawa Prawo zamówień publicznych określa tryby udzielania zamówień publicznych. Jednym z nich jest przetarg ograniczony. Na czym on polega?

Przetarg ograniczony to tryb udzielenia zamówienia, w którym, w odpowiedzi na publiczne ogłoszenie o zamówieniu, wykonawcy składają wnioski o dopuszczenie do udziału w przetargu, a oferty mogą składać wykonawcy zaproszeni do składania ofert. Zamawiający wszczyna postępowanie w tym trybie poprzez zamieszczenie ogłoszenia o zamówieniu w miejscu publicznie dostępnym w swojej siedzibie oraz na stronie internetowej.

Ogłoszenie o zamówieniu powinno zawierać m. in.:

  •  nazwę (firmę) i adres zamawiającego;
  •  określenie trybu zamówienia i przedmiotu zamówienia;
  •  termin wykonania zamówienia, czy
  •  informację dotyczące wadium.

Wraz z wnioskiem o dopuszczenie do udziału w przetargu ograniczonym wykonawca składa oświadczenie o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu, a jeżeli zamawiający żąda dokumentów potwierdzających spełnianie tych warunków, również takie dokumenty. O wynikach oceny spełnienia warunków zamawiający niezwłocznie informuje wykonawców, którzy złożyli wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.
Zamawiający zaprasza do składania ofert wykonawców, którzy spełniają warunki udziału w tym postępowaniu. Ich liczba, zapewniająca konkurencję, jest określona w ogłoszeniu, lecz nie może być mniejsza niż 5 i nie większa niż 20. Jeżeli liczba wykonawców spełniających warunki jest większa niż określona w ogłoszeniu, to do składania ofert zaprasza się tych, którzy otrzymali najwyższe oceny spełniania tych warunków.

Wykonawcę niezaproszonego do składania ofert traktuje się jak wykluczonego z postępowania o udzielenie zamówienia.

Polecamy: Co, gdy zamawiający zatrzyma wadium?

Natomiast jeżeli liczba wykonawców spełniających warunki jest mniejsza niż ta określona w ogłoszeniu, to zamawiający zaprasza do składania ofert wszystkich wykonawców spełniających te warunki.

W wypadkach określonych w ustawie zamawiający żąda lub może żądać od wykonawców niesienia wadium. Wnosi się je przed upływem terminu składania ofert w wysokości nie większej niż 3% wartości zamówienia. Może być wnoszone w takich formach jak np.: pieniądz, poręczenie bankowe czy gwarancje bankowe.

Zamawiający zwraca wadium wszystkim wykonawcom niezwłocznie po wyborze najkorzystniejszej oferty lub unieważnieniu postępowania, z wyjątkiem wykonawcy, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza. W sytuacjach określonych w ustawie zamawiający zatrzymuje wadium wraz z odsetkami.

Polecamy: Jak funkcjonuje Urząd Zamówień Publicznych?

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2010 Nr 113 poz. 759)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Wróbel

analityk rynków finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK