Na czym polega przetarg nieograniczony?
REKLAMA
REKLAMA
Przetarg nieograniczony polega na tym, że w odpowiedzi na publiczne ogłoszenie o zamówieniu oferty mogą składać wszyscy zainteresowani wykonawcy. Zamawiający wszczyna postępowanie w tym trybie zamieszczając ogłoszenie o zamówieniu w miejscu publicznie dostępnym w swojej siedzibie i na stronie internetowej.
REKLAMA
Ogłoszenie o zamówieniu zawiera m. in.:
- nazwę (firmę) i adres zamawiającego;
- określenie trybu zamówienia i terminu wykonania zamówienia;
- informację dotyczące wadium czy
- adres strony internetowej, na której zamieszczone będzie specyfikacja istotnych warunków zamówienia.
Wraz z ofertą wykonawca składa oświadczenie o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu, a jeżeli zamawiający żąda dokumentów potwierdzających spełnienie tych warunków, to również te dokumenty.
W przypadkach określonych w ustawie zamawiający żąda bądź może żądać wniesienia wadium. Może być ono wnoszone w jednej lub kilku następujących formach:
- pieniądzu;
- poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo- kredytowej, z tym że poręczenie kasy jest zawsze poręczeniem pieniężnym;
- gwarancjach bankowych;
- gwarancjach ubezpieczeniowych;
- poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w ustawie o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
REKLAMA
Wadium wnosi się przed upływem terminu składania ofert w wysokości nie większej niż 3% wartości zamówienia. Jeżeli zamawiający dopuszcza składanie ofert częściowych lub udziela zamówienia w częściach, określa kwotę wadium dla każdej z części.
Zamawiający zwraca wadium wszystkim wykonawcom niezwłocznie po wyborze najkorzystniejszej oferty, z wyjątkiem wykonawcy, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza. Temu ostatniemu zwraca po zawarciu umowy w sprawie zamówienia publicznego oraz wniesieniu zabezpieczenia należytego wykonania umowy, jeżeli jego wniesienia żądano.
Polecamy: Na czym polega przetarg ograniczony?
W pewnych sytuacjach zamawiający zatrzymuje wadium wraz z odsetkami. Ma to miejsce, jeżeli wykonawca, którego oferta została wybrana:
- odmówił podpisania umowy w sprawie zamówienia publicznego na warunkach określonych w ofercie;
- nie wniósł wymaganego zabezpieczenia należytego wykonania umowy;
- zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego stało się niemożliwe z przyczyn leżących po stronie wykonawcy.
Polecamy: Na czym polega aukcja elektroniczna?
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2010 Nr 113 poz. 759)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.