REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziś kolejna runda rodeo przy Wall Street

Zwyżki na azjatyckich parkietach powinny wzmocnić notowania europejskich indeksów dzisiaj rano.
Zwyżki na azjatyckich parkietach powinny wzmocnić notowania europejskich indeksów dzisiaj rano.

REKLAMA

REKLAMA

W piątek giełda przy Wall Street narzuciła tempo innym parkietom i światowe indeksy poszły w górę. Byki nie powinny jednak nastawiać się na to, że będą wiecznie wygrywać. Wyniki rodeo mogą się jeszcze odwrócić.

Zasadą rodeo jest utrzymanie się na byczym grzbiecie przez 8 sekund. Dow Jones dopiero co zaliczył ośmio-sesyjną serię wzrostów i przymierza się do kolejnej. S&P500 taka sztuka już dawno się nie udała. Widać, że w jego przypadku byczki mocniej wierzgają i o upadek łatwiej. W piątek już wydawało się, że zawodnicy wylądują na piasku. A tymczasem po kiepskim początku mieliśmy kolejną szarżę, zakończoną zwyżką o 0,55 proc. i następny rekord w okolicach 1330 punktów. Tylko dzięki temu, że wzrost za oceanem zaczął się jeszcze w godzinach naszego urzędowania, WIG20 zdołał oddalić się od poziomu 2700 punktów.

REKLAMA

Przeczytaj również: Jakie nastroje panowały na rynku europejskiego długu?

Byki dostały sporo argumentów, przemawiających za kontynuacją wzrostów, choć nie brakowało sygnałów negatywnych. Indeks nastrojów konsumentów był zgodny z oczekiwaniami i najwyższy od połowy ubiegłego roku. Ale poprawa miała miejsce w tej części wskaźnika, która zawiera ocenę bieżącej sytuacji. Składowa dotycząca przyszłości spadła do 67,6 punktu, podczas gdy spodziewano się, że wyniesie 70,5 punktu. Zebrane przez filadelfijski oddział Fed oceny 43 ośrodków analitycznych pozwoliły na podniesienie prognozy wzrostu amerykańskiej gospodarki w pierwszym kwartale z 2,4 do 3,6 proc. Zwiększenie poprzednich szacunków o 50 proc. robi wrażenie. Albo poprzednie były błędne, albo analitycy pomylili się teraz. Inwestorzy mają powód do zmartwień. Gdyby stare szacunki sprawdziły się, Fed musiałby skrócić godziny otwarcia punktu skupu obligacji. W połowie sesji byki zaczęły tracić inicjatywę, ale szalę na ich korzyść przeciążyła informacja o przekazaniu przez Mubaraka władzy egipskiej armii. Wcześniej natomiast Amerykańscy politycy oceniali taki wariant wydarzeń jako niekorzystny dla USA.

Polecamy serwis: Kredyty

Rozpoczynający się tydzień będzie obfitował w informacje makroekonomiczne. Przedsmak mieliśmy już dziś rano. Japońska gospodarka skurczyła się w IV kwartale o 1,1, proc. Nikkei na wieść o tym skoczył o 1,1 proc. Inwestorzy odetchnęli z ulgą, bo oczekiwano spadku PKB o 2,1 proc. Jednak nie ma z czego się cieszyć. Chińska nadwyżka handlowa okazała się w styczniu o połowę niższa niż miesiąc wcześniej i znacznie niższa, niż się spodziewano. To zasługa importu, który zwiększył się aż o 51 proc., co oznacza podwojenie jego tempa wzrostu w porównaniu do grudnia. Shanghai Composite wzrósł o 2,5 proc. Na pozostałych azjatyckich parkietach także dominowały solidne zwyżki. Ten optymizm, w porównaniu z rosnącymi o 0,2 proc. kontraktami na amerykańskie indeksy, powinien pomóc europejskim bykom. Przynajmniej na początku sesji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA