REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziś kolejna runda rodeo przy Wall Street

Subskrybuj nas na Youtube
Zwyżki na azjatyckich parkietach powinny wzmocnić notowania europejskich indeksów dzisiaj rano.
Zwyżki na azjatyckich parkietach powinny wzmocnić notowania europejskich indeksów dzisiaj rano.

REKLAMA

REKLAMA

W piątek giełda przy Wall Street narzuciła tempo innym parkietom i światowe indeksy poszły w górę. Byki nie powinny jednak nastawiać się na to, że będą wiecznie wygrywać. Wyniki rodeo mogą się jeszcze odwrócić.

Zasadą rodeo jest utrzymanie się na byczym grzbiecie przez 8 sekund. Dow Jones dopiero co zaliczył ośmio-sesyjną serię wzrostów i przymierza się do kolejnej. S&P500 taka sztuka już dawno się nie udała. Widać, że w jego przypadku byczki mocniej wierzgają i o upadek łatwiej. W piątek już wydawało się, że zawodnicy wylądują na piasku. A tymczasem po kiepskim początku mieliśmy kolejną szarżę, zakończoną zwyżką o 0,55 proc. i następny rekord w okolicach 1330 punktów. Tylko dzięki temu, że wzrost za oceanem zaczął się jeszcze w godzinach naszego urzędowania, WIG20 zdołał oddalić się od poziomu 2700 punktów.

REKLAMA

Przeczytaj również: Jakie nastroje panowały na rynku europejskiego długu?

Byki dostały sporo argumentów, przemawiających za kontynuacją wzrostów, choć nie brakowało sygnałów negatywnych. Indeks nastrojów konsumentów był zgodny z oczekiwaniami i najwyższy od połowy ubiegłego roku. Ale poprawa miała miejsce w tej części wskaźnika, która zawiera ocenę bieżącej sytuacji. Składowa dotycząca przyszłości spadła do 67,6 punktu, podczas gdy spodziewano się, że wyniesie 70,5 punktu. Zebrane przez filadelfijski oddział Fed oceny 43 ośrodków analitycznych pozwoliły na podniesienie prognozy wzrostu amerykańskiej gospodarki w pierwszym kwartale z 2,4 do 3,6 proc. Zwiększenie poprzednich szacunków o 50 proc. robi wrażenie. Albo poprzednie były błędne, albo analitycy pomylili się teraz. Inwestorzy mają powód do zmartwień. Gdyby stare szacunki sprawdziły się, Fed musiałby skrócić godziny otwarcia punktu skupu obligacji. W połowie sesji byki zaczęły tracić inicjatywę, ale szalę na ich korzyść przeciążyła informacja o przekazaniu przez Mubaraka władzy egipskiej armii. Wcześniej natomiast Amerykańscy politycy oceniali taki wariant wydarzeń jako niekorzystny dla USA.

Polecamy serwis: Kredyty

Rozpoczynający się tydzień będzie obfitował w informacje makroekonomiczne. Przedsmak mieliśmy już dziś rano. Japońska gospodarka skurczyła się w IV kwartale o 1,1, proc. Nikkei na wieść o tym skoczył o 1,1 proc. Inwestorzy odetchnęli z ulgą, bo oczekiwano spadku PKB o 2,1 proc. Jednak nie ma z czego się cieszyć. Chińska nadwyżka handlowa okazała się w styczniu o połowę niższa niż miesiąc wcześniej i znacznie niższa, niż się spodziewano. To zasługa importu, który zwiększył się aż o 51 proc., co oznacza podwojenie jego tempa wzrostu w porównaniu do grudnia. Shanghai Composite wzrósł o 2,5 proc. Na pozostałych azjatyckich parkietach także dominowały solidne zwyżki. Ten optymizm, w porównaniu z rosnącymi o 0,2 proc. kontraktami na amerykańskie indeksy, powinien pomóc europejskim bykom. Przynajmniej na początku sesji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roman Przasnyski, Open Finance

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Badania Uniwersytetu Stanford: Polscy programiści odnoszą największe korzyści z AI [KOMENTARZ]

Polska błyszczy wśród europejskich krajów pod względem produktywności programistów korzystających z AI. Jednak niska adopcja technologii i wysoki poziom poprawek stawiają pytania o jakość i przyszłość. O tym, jak interpretować wyniki badań ze Stanford opowiedział członek zespołu badawczego.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

REKLAMA

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

REKLAMA

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

REKLAMA