REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dokumentowane jest postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego?

Tomasz  Piotrowski
Prawnik, aplikant radcowski.
Jak dokumentowane jest postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego?
Jak dokumentowane jest postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego?

REKLAMA

REKLAMA

Regulacja dotycząca dokumentowania postępowań znajduje się w rozdziale 5 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych. Dwa podstawowe dokumenty, które zamawiający powinien sporządzić to protokół postępowania o udzielenie zamówienia oraz sprawozdanie roczne o udzielonych zamówieniach. Poniżej przedstawiona zostanie charakterystyka obu tych dokumentów.

Protokół

REKLAMA

Najważniejszym dokumentem dotyczącym postępowania o udzielenie zamówienia jest protokół. Protokół postępowania o udzielenie zamówienia musi być prowadzony w formie pisemnej i zawierać:

  • informacje o zamawiającym;
  • opis przedmiotu zamówienia;
  • informacje o trybie udzielenia zamówienia, a w przypadku zastosowania innego niż przetarg nieograniczony lub przetarg ograniczony trybu udzielenia zamówienia, powody zastosowania tego trybu;
  • określenie wartości zamówienia;
  • informacje o wykonawcach;
  • cenę i inne istotne elementy ofert oraz szczegółowe dane dotyczące warunków ich składania;
  • wskazanie wybranej oferty lub ofert;
  • ogłoszenia i zmiany treści ogłoszeń;
  • informacje o osobach zaangażowanych w przeprowadzenie postępowania;
  • wskazanie kwoty, jaką zamawiający ma zamiar przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia lub jego części;
  • zestawienia, uwagi i wyjaśnienia.

Bardzo szczegółowo wymagania co do treści protokołu wskazuje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 października 2010 r. w sprawie protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Załącznikami do tego rozporządzenia są wzory protokołów dla poszczególnych trybów postępowania.

Protokół podpisuje osoba, która go sporządziła oraz kierownik zamawiającego.

REKLAMA

Obowiązek sporządzania pisemnego protokołu występuje w trakcie prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia. Oznacza to, iż pojawia się on z chwilą wszczęcia tego postępowania. Dokument ten powinien także zawierać informacje na temat czynności poprzedzających wszczęcie postępowania oraz wykonywanych po jego zakończeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Załącznikami do protokołu są między innymi oferty, opinie biegłych, oświadczenia, informacja z zebrania informacyjnego dla wszystkich wykonawców, zawiadomienia, wnioski oraz umowa w sprawie zamówienia publicznego. Do tej grupy należą także wszystkie inne dokumenty i informacje składane przez zamawiającego i wykonawców.

Protokół oraz załączniki są jawne, z tym że te ostatnie co do zasady dopiero po dokonaniu wyboru najkorzystniejszej z ofert lub po unieważnieniu postępowania. Zamawiający udostępnia protokół lub załączniki na wniosek i niezwłocznie. Wgląd może odbyć się w wyznaczonym miejscu, ale zamawiający może też przesłać kopie pocztą, faksem lub drogą elektroniczną zależnie od wyboru, jakiego dokonał wnioskodawca we wniosku.

Zamawiający ma obowiązek przechowywania protokołu wraz z załącznikami przez okres 4 lat od dnia zakończenia postępowania o udzielenie zamówienia. Przechowywanie powinno odbywać się w taki sposób, aby zagwarantowana była nienaruszalność protokołu.

Polecamy: Jakie są tryby udzielania zamówień publicznych? - negocjacje z ogłoszeniem

Na wniosek wykonawców, których oferty nie zostały wybrane, zamawiający zwraca im złożone przez nich plany, projekty, modele, próbki, oprogramowanie i inne podobne materiały.

Sprawozdanie roczne

REKLAMA

Obok obowiązku sporządzania protokołu z postępowania o udzielenie zamówienia istnieje powinność sporządzenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach. Sprawozdanie to zamawiający przekazuje Prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych najpierw drogą elektroniczną przy pomocy formularza ze strony www Urzędu Zamówień Publicznych, a w terminie do dnia 1 marca każdego roku następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie zamawiający składa sprawozdanie w formie pisemnej.

Wymogi stawiane rocznemu sprawozdaniu określone są szczegółowo w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 sierpnia 2006 r. w sprawie zakresu informacji zawartych w rocznym sprawozdaniu o udzielonych zamówieniach, jego wzoru oraz sposobu przekazywania.

Wywiązywanie się z obowiązku rzetelnego prowadzenia dokumentacji dotyczącej postępowań o udzielenie zamówienia jest bardzo istotne z uwagi na fakt, iż w postępowaniach tych wydatkowane są publiczne środki. Zamawiający podlegają kontroli dokonywanej przez samych wykonawców jak i tej przeprowadzanej przez organy administracji publicznej jak Prezes Urzędu Zamówień Publicznych. Kompletne i zorganizowane dokumentowanie postępowania przetargowego może być gwarancją jego właściwego, a w tym uczciwego przeprowadzenia.

Polecamy: Na czym polega aukcja elektroniczna?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA