REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dokumentowane jest postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz  Piotrowski
Prawnik, aplikant radcowski.
Jak dokumentowane jest postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego?
Jak dokumentowane jest postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego?

REKLAMA

REKLAMA

Regulacja dotycząca dokumentowania postępowań znajduje się w rozdziale 5 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych. Dwa podstawowe dokumenty, które zamawiający powinien sporządzić to protokół postępowania o udzielenie zamówienia oraz sprawozdanie roczne o udzielonych zamówieniach. Poniżej przedstawiona zostanie charakterystyka obu tych dokumentów.

Protokół

REKLAMA

Najważniejszym dokumentem dotyczącym postępowania o udzielenie zamówienia jest protokół. Protokół postępowania o udzielenie zamówienia musi być prowadzony w formie pisemnej i zawierać:

  • informacje o zamawiającym;
  • opis przedmiotu zamówienia;
  • informacje o trybie udzielenia zamówienia, a w przypadku zastosowania innego niż przetarg nieograniczony lub przetarg ograniczony trybu udzielenia zamówienia, powody zastosowania tego trybu;
  • określenie wartości zamówienia;
  • informacje o wykonawcach;
  • cenę i inne istotne elementy ofert oraz szczegółowe dane dotyczące warunków ich składania;
  • wskazanie wybranej oferty lub ofert;
  • ogłoszenia i zmiany treści ogłoszeń;
  • informacje o osobach zaangażowanych w przeprowadzenie postępowania;
  • wskazanie kwoty, jaką zamawiający ma zamiar przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia lub jego części;
  • zestawienia, uwagi i wyjaśnienia.

Bardzo szczegółowo wymagania co do treści protokołu wskazuje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 października 2010 r. w sprawie protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Załącznikami do tego rozporządzenia są wzory protokołów dla poszczególnych trybów postępowania.

Protokół podpisuje osoba, która go sporządziła oraz kierownik zamawiającego.

REKLAMA

Obowiązek sporządzania pisemnego protokołu występuje w trakcie prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia. Oznacza to, iż pojawia się on z chwilą wszczęcia tego postępowania. Dokument ten powinien także zawierać informacje na temat czynności poprzedzających wszczęcie postępowania oraz wykonywanych po jego zakończeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Załącznikami do protokołu są między innymi oferty, opinie biegłych, oświadczenia, informacja z zebrania informacyjnego dla wszystkich wykonawców, zawiadomienia, wnioski oraz umowa w sprawie zamówienia publicznego. Do tej grupy należą także wszystkie inne dokumenty i informacje składane przez zamawiającego i wykonawców.

Protokół oraz załączniki są jawne, z tym że te ostatnie co do zasady dopiero po dokonaniu wyboru najkorzystniejszej z ofert lub po unieważnieniu postępowania. Zamawiający udostępnia protokół lub załączniki na wniosek i niezwłocznie. Wgląd może odbyć się w wyznaczonym miejscu, ale zamawiający może też przesłać kopie pocztą, faksem lub drogą elektroniczną zależnie od wyboru, jakiego dokonał wnioskodawca we wniosku.

Zamawiający ma obowiązek przechowywania protokołu wraz z załącznikami przez okres 4 lat od dnia zakończenia postępowania o udzielenie zamówienia. Przechowywanie powinno odbywać się w taki sposób, aby zagwarantowana była nienaruszalność protokołu.

Polecamy: Jakie są tryby udzielania zamówień publicznych? - negocjacje z ogłoszeniem

Na wniosek wykonawców, których oferty nie zostały wybrane, zamawiający zwraca im złożone przez nich plany, projekty, modele, próbki, oprogramowanie i inne podobne materiały.

Sprawozdanie roczne

REKLAMA

Obok obowiązku sporządzania protokołu z postępowania o udzielenie zamówienia istnieje powinność sporządzenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach. Sprawozdanie to zamawiający przekazuje Prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych najpierw drogą elektroniczną przy pomocy formularza ze strony www Urzędu Zamówień Publicznych, a w terminie do dnia 1 marca każdego roku następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie zamawiający składa sprawozdanie w formie pisemnej.

Wymogi stawiane rocznemu sprawozdaniu określone są szczegółowo w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 sierpnia 2006 r. w sprawie zakresu informacji zawartych w rocznym sprawozdaniu o udzielonych zamówieniach, jego wzoru oraz sposobu przekazywania.

Wywiązywanie się z obowiązku rzetelnego prowadzenia dokumentacji dotyczącej postępowań o udzielenie zamówienia jest bardzo istotne z uwagi na fakt, iż w postępowaniach tych wydatkowane są publiczne środki. Zamawiający podlegają kontroli dokonywanej przez samych wykonawców jak i tej przeprowadzanej przez organy administracji publicznej jak Prezes Urzędu Zamówień Publicznych. Kompletne i zorganizowane dokumentowanie postępowania przetargowego może być gwarancją jego właściwego, a w tym uczciwego przeprowadzenia.

Polecamy: Na czym polega aukcja elektroniczna?

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Badania Uniwersytetu Stanford: Polscy programiści odnoszą największe korzyści z AI [KOMENTARZ]

Polska błyszczy wśród europejskich krajów pod względem produktywności programistów korzystających z AI. Jednak niska adopcja technologii i wysoki poziom poprawek stawiają pytania o jakość i przyszłość. O tym, jak interpretować wyniki badań ze Stanford opowiedział członek zespołu badawczego.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

REKLAMA

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

REKLAMA

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

REKLAMA