Jak uzyskać dofinansowanie kosztów uzyskania certyfikatów eksportowych?
REKLAMA
REKLAMA
Dofinansowanie musi być bezpośrednio związane z uzyskaniem certyfikatu wyrobu lub przedłużaniem ważności certyfikatów, świadectw i atestów wyrobu wymaganych w obrocie towarami na rynkach zagranicznych, z wyłączeniem certyfikatów, świadectw i atestów zgodności z normami Jednolitego Rynku Europejskiego i innych wymaganych w obrocie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
REKLAMA
Beneficjentem pomocy może być wyłącznie mikroprzedsiębiorca, mały lub średni przedsiębiorca w rozumieniu Załącznika I do rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych) (Dz. Urz. UE L 214 z 9.08.2008, str.3) prowadzącym działalność gospodarczą na terytorium RP.
Wnioskodawcy powinni złożyć stosowne wnioski o uzyskanie dofinansowania przed uzyskaniem certyfikatu, jednakże nie później, niż do dnia 31 października danego roku kalendarzowego.
Polecamy: Jakie są 4 najbardziej uciążliwe obowiązki dla firm?
Refundacji podlegają koszty:
- niezbędnych usług doradczych;
- przygotowania i tłumaczenia dokumentacji technicznej;
- transportu i ubezpieczenia próbek wyrobu i dokumentacji technicznej, wysłanych do badań certyfikacyjnych;
- przeprowadzenia badań certyfikacyjnych;
- wystawienia i wydania certyfikatu wyrobu;
- przeprowadzenia audytu.
REKLAMA
Po zakończeniu realizacji projektu należy złożyć Rozliczenie kosztów uzyskania certyfikatu wraz z poświadczonymi za zgodność z oryginałem kopiami dokumentów księgowych (faktur, rachunków) oraz dokumentami potwierdzającymi uregulowanie należnych zobowiązań.
Wielkość pomocy nie może przekroczyć 50% kosztów netto kwalifikujących się do objęcia pomocą, przy czym należy mieć na uwadze, że roczny limit pomocy, jaka może być udzielona jednemu przedsiębiorcy wynosi 50 000 PLN.
Szczegółowe kwestie dotyczące dofinansowania certyfikatów wyrobu reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 października 2007 roku w sprawie udzielania pomocy de minimis na uzyskanie certyfikatu wyrobu wymaganego na rynkach zagranicznych (Dz. U. z 2007r. Nr 210, poz. 1552).
Polecamy: serwis Leasing
Źródło: Ministerstwo Gospodarki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.