| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Ile wynosiły ceny transakcyjne mieszkań w styczniu 2011?

Ile wynosiły ceny transakcyjne mieszkań w styczniu 2011?

Z reguły pod koniec roku nie dochodzi do zbyt wielu transakcji kupna i sprzedaży mieszkań. Tym razem było jednak inaczej. Czy wiesz, ile wynosiła różnica między cenami ofertowymi i transakcyjnymi? Poniżej znajdziesz analizę cen w wykonaniu ekspertów.

Obfitość transakcji została spowodowana m.in. przez zapowiedź zmian w programie Rodzina na Swoim, które dopiero w połowie stycznia zostały zatwierdzone przez Radę Ministrów. Najbardziej istotne regulacje dotyczą znacznego obniżenia limitów cenowych, które nastąpiło wskutek zmiany mnożnika z 1,4 na 1,1, ograniczenia dopłat tylko do rynku pierwotnego oraz braku zgody na rozszerzenie programu na jednoosobowe gospodarstwa domowe.

Zmiany wejdą w życie nie wcześniej niż na początku II kwartału, dlatego też obserwujemy kontynuację zeszłorocznego trendu zakupowego na rynku wtórnym, gdzie dominantę stanowią mieszkania, spełniające limity cenowe programu Rodzina na Swoim.


Analiza cen ofertowych portalu Szybko.pl oraz danych transakcyjnych z bazy Expandera i Metrohouse wskazują na duże zróżnicowanie proporcji pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi. Spośród siedmiu analizowanych miast najmniejsza różnica dotyczy Łodzi, gdzie wynosi ona 4,1 proc. Z kolei największą dysproporcję można zaobserwować w Gdyni i we Wrocławiu. W tym przypadku oczekiwania sprzedających są znacznie wyższe niż poziom cenowy przeprowadzanych na rynku transakcji. Różnica wynosi odpowiednio 16 i 14 proc. W pozostałych miastach różnica kształtuje się w przedziale od 8,2 proc. do 11,2 proc.

Różnica między cenami ofertowymi i transakcyjnymi wynika m.in. z pozostawiania przez sprzedających marginesu cenowego na negocjacje, a czasem po prostu z niepoprawnej kalkulacji ceny, czy nadmiernych oczekiwań względem kwoty, jaką można uzyskać za nieruchomość. Wskaźnik ten przede wszystkim jednak pokazuje, jak bardzo aktualna oferta na rynku odstaje od preferencji i przeciętnych możliwości nabywczych klientów. Utrzymująca się duża liczba transakcji z najtańszego segmentu mieszkań w blokach z wielkiej płyty ma znaczący wpływ na różnice w cenach ofertowych i transakcyjnych.

Analiza rynku warszawskiego i gdańskiego wskazuje na to, że w ofercie dominują mieszkania z najdroższego segmentu, zbudowane po 2000 roku. Stanowią one 33,7 proc. w Gdańsku i 30,3 proc. w Warszawie, podczas gdy np. w stolicy największy odsetek sfinalizowanych transakcji dotyczy mieszkań, budowanych między 1970 a 1990 rokiem. Wynosi on 35,4 proc. Natomiast w Gdańsku liczba sprzedanych mieszkań w budynkach z wielkiej płyty kształtuje się na poziomie bardzo zbliżonym do wysokości sprzedaży mieszkań z segmentu postdeweloperskiego.

Dowiedz się także: Dlaczego 80 tys. osób ma dopłacić do kupowanego mieszkania?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »