REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie znaczenie dla przedsiębiorcy ma rygor natychmiastowej wykonalności?

 Kancelaria Lege Artis
Ekspert wieszjak.pl
Jakie znaczenie dla przedsiębiorcy ma rygor natychmiastowej wykonalności?
Jakie znaczenie dla przedsiębiorcy ma rygor natychmiastowej wykonalności?

REKLAMA

REKLAMA

Rygor natychmiastowej wykonalności sąd nadaje albo z urzędu albo na wniosek strony postępowania. Obligatoryjnie rygor natychmiastowej wykonalności sąd nadaje z urzędu w sprawach, w których między innymi został wydany wyrok zaoczny uwzględniający powództwo. Jak przedsiębiorca może się przed nim bronić? Przeczytaj poradę eksperta.

Wyrok zaoczny sąd wyda w przypadku, gdy pozwany nie stawił się na posiedzenie wyznaczone na rozprawę albo mimo stawienia się nie bierze udziału w rozprawie (art. 339 §1 kodeksu postępowania cywilnego).

REKLAMA

To, że wyrok posiada taki rygor nie oznacza jeszcze, że strona powodowa ma prawo egzekwować swoje roszczenie. Do tego będzie jeszcze potrzebna klauzula wykonalności, nadana przez sąd. Klauzula nadawana jest wyłącznie na wniosek złożony przez powoda. Do wniosku należy dołączyć dowód uiszczenia opłaty w kwocie 6 zł za klauzulę, oraz po 6 zł za każdą stronę odpisu wyroku.

Jeżeli posiadamy już wyrok, należy przesłać go wraz z wnioskiem o nadanie klauzuli do sądu i opłacić tylko 6 zł (przelewem na konto sądu, bądź najprościej - naklejając znaczki sądowe na pismo).

Gdy mamy wyrok zaoczny wraz z klauzulą, a pozwany naszego roszczenia dobrowolnie spełnić nie chce możemy udać się do komornika sądowego w celu egzekucji naszego roszczenia, nawet jeżeli wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

To, że powód otrzymał wyrok zaoczny zasądzający jego roszczenie nie oznacza jednak, że sprawa zakończyła się jego wygraną. Pozwany bowiem, zgodnie z art. 344 §1 kodeksu postępowania cywilnego może w ciągu 7 dni od daty doręczenia mu wyroku zaocznego wraz z pozwem złożyć tzw. sprzeciw od wyroku zaocznego. Zatem należy pamiętać, iż od wyroku zaocznego nie przysługuje apelacja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jak można się bronić podczas kontroli w firmie?

REKLAMA

W piśmie zawierającym sprzeciw pozwany powinien przytoczyć wszystkie zarzuty przeciwko żądaniu pozwu oraz fakty i dowody na ich uzasadnienie. Jeżeli sprzeciw zostanie złożony prawidłowo wówczas sąd zarządzi jego doręczenie powodowi oraz wyznaczy rozprawę.

Jeżeli pozwany dodatkowo złoży odpowiedni wniosek sąd zawiesi nadany wyrokowi zaocznemu rygor natychmiastowej wykonalności, jeżeli uzna, że wyrok został wydany z naruszeniem przepisów o dopuszczalności jego wydania, albo gdy pozwany uprawdopodobni, że jego niestawiennictwo było nie zawinione, oraz przedstawione w złożonym sprzeciwie okoliczności wywołują wątpliwości co do zasadności wyroku zaocznego. Zawieszając wykonalność wyroku, sąd może zarządzić środki zabezpieczenia.

Oznacza to, że sąd dalej będzie się zajmował sprawą i po jej ponownym rozpoznaniu wyda wyrok, w którym może utrzymać wyrok zaoczny w całości lub w części w mocy, może go też uchylić i orzec o żądaniu pozwu, może także pozew odrzucić i postępowanie umorzyć.

Polecamy: Jakie są wady i zalety upadłości układowej?

Jeżeli sąd uchyli lub zmieni wyrok, któremu wcześniej nadał rygor natychmiastowej wykonalności, na wniosek pozwanego w orzeczeniu kończącym postępowanie sąd orzeknie o zwrocie spełnionego lub wyegzekwowanego na rzecz powoda świadczenia lub o przywróceniu do stanu poprzedniego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA