| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Jakie jest ryzyko nieściągalności wierzytelności w umowach faktoringu?

Jakie jest ryzyko nieściągalności wierzytelności w umowach faktoringu?

Problem braku płatności jest związany z postanowieniami umów faktoringu w postaci klauzul określających podział ryzyka na wypadek nieściągalności przelewanych na faktora wierzytelności. Rozwiązania przyjmować można różne. Jakie są najskuteczniejsze?

W wypadku faktoringu niewłaściwego (niepełnego) typowy jest zapis, który sankcjonuje zwrotne przejście wierzytelności na faktoranta w wypadku zaistnienia określonych okoliczności np.: zwłoki dłużnika w uiszczaniu należności ponad określony okres, niewypłacalności dłużnika, uzyskania przez faktoranta wiedzy, że wierzytelność nie spełnia warunków określonych w umowie cech, o których istnieniu zapewnił faktorant (np. jest sporna lub obciążona na rzecz osoby trzeciej). W wypadku, gdy dochodzi do zwrotu, faktor musi zwrócić kwotę otrzymaną za wierzytelność na warunkach określonych w umowie.

W wypadku braku klauzuli zakładającej zwrotne przejście wierzytelności na faktoranta, mamy do czynienia z tzw. faktoringiem właściwym (pełnym). Pełni on tzw. funkcję del credere (gwarancyjną), co oznacza, że faktor przejmuje na siebie ryzyko wypłacalności (ściągalności) dłużnika i nie ma w tym zakresie prawa regresu w stosunku do zbywcy wierzytelności. 

W umowie nie musi być odrębnego zapisu w tej materii. Wystarczy, że przeniesienie wierzytelności do majątku faktora jest bezwarunkowe i nie ma żadnych postanowień regulujących jej powrót do faktoranta.

Polecamy: Co to jest faktoring i jakie są jego rodzaje?

Taki faktoring jest oczywiście korzystniejszy dla faktoranta, ale też w praktyce znacznie droższy. Faktor przed zawarciem umowy faktoringu właściwego szczegółowo analizuje sytuację dłużnika.

Możliwe jest także zawarcie w umowie faktoringu postanowienia, zgodnie z którym do umowy wprowadzana jest kwota graniczna (maksymalna), do której faktor przejmuje na siebie ryzyko wypłacalności dłużnika.

Mamy wtedy do czynienia z tzw. faktoringiem mieszanym. Kwoty przekraczające tę umownie określoną granicę traktowane są zgodnie z zasadami typowymi dla faktoringu niewłaściwego, tzn. w umowie także określa się zasady, na jakich następuje przejście wierzytelności z powrotem na faktoranta. Takie rozwiązanie to metoda rozłożenia ryzyka niewypłacalności dłużnika pomiędzy faktora i faktoranta.

Polecamy: Na czym polega umowa faktoringu?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »