REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Reprezentacja przedsiębiorcy, Rejestr przedsiębiorców

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Spółka cywilna

Spółka cywilna nadal jest jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej. Czym tak na prawdę jest i jakie są zasady jej funkcjonowania?

Czy cudzoziemiec może założyć spółkę przez Internet?

Od 1 stycznia 2012 roku istnieje możliwość założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet. Aby ją założyć należy wypełnić odpowiedni formularz wpisując w nim właściwe dane. Czy cudzoziemiec będzie mógł w taki sposób założyć spółkę?

Reprezentacja w spółce z o.o.

Umowa spółki może określać zasady jej reprezentacji. Wzgląd na te zasady musza mieć nie tylko organy spółki lecz także jej kontrahenci.

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością założymy przez internet

Zawiązanie spółki przez internet ma na celu ułatwienie i przyspieszenie całego procesu zakładania spółki z o.o. Wiąże się to także z uproszczenie niektórych procedur.

REKLAMA

Nowy komplementariusz w spółce komandytowej lub komandytowo-akcyjnej

Przystąpienie komplementariusza do spółki jest korzystne z punktu widzenia zarówno wierzycieli, jak i kontrahentów spółki.

Adres mailowy w rejestrze KRS

Nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wprowadza szereg zmian. Od 1 stycznia 2012 r. w rejestrze można zamieścić adres strony internetowej i poczty elektronicznej przedsiębiorcy.

Likwidacja spółki jawnej

Rozwiązanie spółki jawnej następuje z chwilą wykreślenia z rejestru. Zanim jednak to nastąpi najczęściej przeprowadzone musi być postępowanie likwidacyjne. Jak ono wygląda?

Odpłatna działalność pożytku publicznego

Za działalność pożytku publicznego uważa się działalność społecznie użyteczną, prowadzoną przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie. Działalność pożytku publicznego może mieć charakter odpłatny i nieodpłatny.

REKLAMA

Zawieszenie postępowania rejestrowego

Wspólnikom spółki przysługuje roszczenie o stwierdzenie niezgodności z prawem uchwał spółki sprzecznych z literą ustawy. W takiej sytuacji możliwe jest zabezpieczenie powództwa poprzez zawieszenie postępowania rejestrowego.

Zmiany w postępowaniu cywilnym - zapis dźwięku albo obrazu i dźwięku z przebiegu posiedzenia jawnego

1 października 2011 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 10 sierpnia 2011 r. w sprawie zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku z przebiegu posiedzenia jawnego (Dz.U. 2011 nr 175 poz. 1046).

Przedsiębiorstwo - czym tak naprawdę jest?

Wydawać by się mogło, że zagadnienia dotyczące samego przedsiębiorstwa są doskonale znane i zrozumiałe. Praktyka ukazuje jednak sytuacje, które mogą być trudne do zrozumienia i realizacji. Tak jest między innymi w przypadku kwestii zachowania odpowiedniej formy czynności prawnej, jaką jest sprzedaż przedsiębiorstwa.

Czy spółka cywilna może powołać prokurenta?

Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą. Nie stanowi ona odrębnego podmiotu, nie dysponuje także majątkiem. Co jednak z ustanawianiem prokurentów?

Jak dokonać zmiany statutu w spółce akcyjnej?

Jakich formalności trzeba dopełnić i o czym pamiętać, aby zmiana statutu w spółce akcyjnej była skuteczna? Czy zmianę statutu spółki należy zarejestrować? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dalszej części porady.

Rozwiązanie spółki akcyjne- na czym polega i kiedy do niego dochodzi?

Na czym polega rozwiązanie spółki akcyjnej i kiedy do niego dochodzi? Czy do rozwiązania dochodzi z przyczyn zewnętrznych, czy też jest to wola akcjonariuszy? Czy i jak można uniknąć rozwiązania spółki akcyjnej? W dalszej części porady odpowiadamy na te i inne pytania związane ze spółką akcyjną.

Reprezentacja spółki spółki komandytowo – akcyjnej - porada

Czy wiesz jak wygląda reprezentacja spółki spółki komandytowo – akcyjnej? W jakim zakresie wspólnicy spółki mogą uregulować zasady reprezentacji? Czy można ograniczyć prawo reprezentacji spółki? W poniżej poradzie zamieściliśmy m.in. odpowiedzi na te pytania.

Jakie są skutki rozporządzenia udziałem lub akcją przed wpisem do rejestru?

W przypadku spółek wiele czynności nie może być dokonanych przed wpisem spółki do rejestru. Tak jest np. w przypadku spółek kapitałowych w zakresie rozporządzania akcjami spółki akcyjnej lub udziałem w spółce z o.o. Jakie zasady obowiązują w zakresie rozporządzania akcjami lub udziałami w spółkach kapitałowych?

Wykreślenie z rejestru spółki jawnej po jej upadłości - procedura

Jak wygląda procedura związana z wykreśleniem z rejestru spółki jawnej w związku z upadłością tej spółki? Jakie obowiązki spoczywają na likwidatorach spółki jawnej w sytuacji ogłoszenia jej upadłości?

Na czym polega zasada jednego okienka?

O zasadzie jednego okienka w mediach mówi się dużo. Jak działa w praktyce i jakie czynności podejmowane są przez sąd rejestrowy, dowiesz się czytając poniższy tekst.

Kiedy nadawany jest REGON?

Jeżeli planujesz rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej, będziesz musiał uzyskać REGON. Sprawdź jakie formalności Czekaja na Ciebie w urzędzie.

Na czym polega obowiązek rejestracji firmy?

Chcesz założyć działalność gospodarczą? Dowiedz się kto może być podmiotem działalności gospodarczej, gdzie zgłosić swoją działalność i jakie wnioski należy wypełnić.

Jak wygląda reprezentacja w spółce z o.o. w organizacji?

Spółka z o.o. w organizacji jest reprezentowana przez zarząd albo pełnomocnika powołanego jednomyślną uchwałą wspólników (art. 161 § 2 Kodeksu spółek handlowych – k.s.h.). W praktyce oznacza to, że działanie pełnomocnika wyklucza działanie zarządu i odwrotnie.

Jak to jest z reprezentacją w spółkach handlowych?

Zarówno w spółkach osobowych jak i w spółkach kapitałowych tylko określone osoby czy podmioty są uprawnione do reprezentacji spółki. O jakich podmiotach mowa?

Co z kapitałem zakładowym przy tworzeniu spółki z o.o.?

Kapitałem zakładowym jest wyrażona w umowie spółki wielkość kwotowa, którą wspólnicy zobowiązują się wnieść do spółki w formie gotówkowej lub niepieniężnej (aportu). Chcesz wiedzieć więcej - przeczytaj poniższy artykuł.

Czym jest PKD?

PKD czyli Polska Klasyfikacja Działalności to zbiór możliwych rodzajów działalności, jakie może prowadzić firma. PKD ustala nazwy i symbole na pięciu poziomach: sekcja, dział, grupa, klasa i podklasa, a te ostatnie są wpisywane do właściwych rejestrów. Obowiązek posługiwania się klasyfikacją PKD dotyczy zarówno osób prowadzących działalność gospodarczą zarejestrowaną w gminnej ewidencji działalności gospodarczej jak i przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w formie spółki i podlegają wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego.

Co powinieneś wiedzieć będąc kontrahentem spółki jawnej?

Każdy kto prowadzi działalność gospodarczą wie, że wybór dobrego kontrahenta może oznaczać połowę drogi do sukcesu. Kiedy kontrahent nie wywiązuje się z zawartej umowy, wówczas dobrze skonstruowana umowa i fachowa pomoc prawna pomogą w walce, ale co w przypadku, gdy zawieramy umowę z osobą nie umocowaną do działania w imieniu spółki, na jaką pomoc możemy liczyć w takim przypadku, jak ustrzec się takich sytuacji? Z pewnością warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę zawierając umowę ze spółką jawną.

Jakie są zasady udzielania pełnomocnictw przez wspólników spółek osobowych?

Wspólnicy spółek osobowych nie muszą wykonywać wszystkich czynności osobiście- część z nich mogą przekazać pełnomocnikom. Muszą jednak pamiętać o kilku kwestiach.

Na ile przydatny jest dostęp on-line do ksiąg wieczystych?

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło usługę, która umożliwia wgląd w dowolną (migrowaną) księgę wieczystą- jest do dopełnienie zasady jawności ksiąg wieczystych. Na ile jednak jest to przydatne w obrocie.

Sklep z artykułami dla zwierząt – rejestracja, zezwolenia

Założenie sklepu zoologicznego odbywa się tak samo jak każdej innej działalności gospodarczej.

Czy sąd rejestrowy pełni tylko rolę techniczną - uchwała Sądu Najwyższego?

Sąd Najwyższy podjął ważną uchwałę w sprawie uprawnień sądu rejestrowego. W uchwale z 20 stycznia 2010 r. Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że sąd rejestrowy, tj. wydział gospodarczy sądu rejonowego prowadzący Krajowy Rejestr Sądowy, do którego wpisywani są m.in. przedsiębiorcy także prowadzący działalność w formie spółek, na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym jest uprawniony do badania wpływu naruszeń procedury podejmowania uchwał przez walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki akcyjnej na ich treść (sygn. akt III CZP 122/09).

Ćwiczenia głosu

Najnowsze badania wykazały, że przemówienie trafia do słuchaczy w około 10% dzięki słowom, około 40% dzięki głosowi,i około 50% dzięki mowie ciała.

Koniec kolejek po odpis z KRS

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło założenia do nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym- wprowadzającego możliwość posługiwania się wydrukiem elektronicznego odpisu.

Jak uzyskać odpis z krajowego rejestru sądowego?

Fizycznie posiadany odpis z KRS (mimo możliwości wglądu w rejestr on-line) jest wymagany w procedurach sądowych. Poniżej przedstawiamy procedurę (na szczęście nieskomplikowaną) pozyskiwania odpisów.

Wzory podpisów w aktach krs

Czy mogę zapoznać się ze wzorem podpisu osoby upoważnionej do reprezentacji podmiotu wpisanego do krs? W jaki sposób mam to zrobić? Czyjego wzoru podpisu nie znajdę w krs?

Co trzeba wiedzieć o kapitale zakładowym przy tworzeniu spółki akcyjnej?

Kapitał Zakładowy to ustalona w statucie spółki akcyjnej wielkośćwyrażona w złotówkach, która stanowi sumę wartości nominalnej wszystkich akcji w spółce.

Zasady rejestracji spółek w Krajowym Rejestrze Sądowym

Osoby prawne a także jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną („ułomne osoby prawne”) podlegają obowiązkowemu wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego. Warto wiedzieć kto i kiedy ma obowiązek zgłoszenia podmiotu do KRS oraz jakie to rodzi skutki.Złożenie wniosku do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) jest bardzo ważne. Jeszcze ważniejszy jest moment dokonania wpisu. Z tym bowiem momentem podmioty uzyskują zdolność prawną lub osobowość prawną.

Jak uzyskać odpis z Krajowego Rejestru Sądowego?

Dla każdej spółki prawa handlowego prowadzone są akta w sądzie rejestrowym. Z akt tych można dowiedzieć się wielu istotnych rzeczy. Nie trzeba jednak za każdym razem przeglądać akt spółki, czasami wystarczy wziąć odpis z KRS.

Zasada nieusuwalności wpisów w KRS

Jedną z funkcji Krajowego Rejestru Sądowego jest pomoc w zapewnieniu pewności obrotu gospodarczego przez dostarczenie wiarygodnych i zgodnych z prawem informacji o podmiotach w nim ujawnionych. Wprowadzona została zasada trwałości wpisów ujawnionych w KRS. Tak, aby pobierając odpis pełny z rejestru mieć możliwość wglądu w historyczne dane podmiotu. Od tej zasady są jednak wyjątki.

Jaki skutek mają ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym?

W określonych ustawowo przypadkach istnieje obowiązek dokonywania ogłoszeń wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego również Monitorze Sądowym i Gospodarczym (MSiG). Jest on jednym ze źródeł uzyskiwania informacji o podmiocie. Ustawa wprowadza więc określone prawem skutki ogłoszenia w MSiG.

Co grozi za brak zgłoszenia do KRS nowego adresu?

Adres spółki jest bardzo istotny i podlega ujawnieniu w odpisie wydawanym przez Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego. Brak uaktualnienia danych adresowych w Krajowym Rejestrze Sądowym może rodzić nie tylko odpowiedzialność na podstawie ustawy z dnia 10 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. z 2007 r. Nr 168 poz. 1186), ale i pociągać negatywne skutki w postępowaniach sądowych, postępowaniach administracyjnych, czy w ogólnej wymianie korespondencji z kontrahentami.

Czym są spółki kapitałowe?

Spółki kapitałowe są podmiotami ujawnianymi w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego obok spółek osobowych. Stanowczo różnią się jednak od spółek osobowych głównie w zakresie odpowiedzialności za zobowiązania spółki.

Czym są spółki osobowe?

Spółki osobowe są podmiotami ujawnianymi w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Wybierając formę spółki dla prowadzenia działalności gospodarczej warto zapoznać się z podstawowymi informacjami w tym zakresie.

Wzmianka o spółce cywilnej w rejestrze przedsiębiorców KRS

Informacja o pozostawaniu przez przedsiębiorcę w spółce cywilnej często jest lekceważona przez kontrahentów handlowych. Warto ustalić czy będziemy zawierać umowę bezpośrednio ze spółką prawa handlowego, czy ze spółką prawa handlowego jako wspólnika spółki cywilnej. Może mieć to kluczowe znaczenie dla dochodzenia późniejszych roszczeń czy prowadzenia postępowania egzekucyjnego.

Jak ustalić nr KRS podmiotu?

Aby złożyć wniosek o wydanie aktualnego bądź pełnego odpisu z Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego należy podać we wniosku numer KRS podmiotu którego wniosek dotyczy. Podobnie chcąc przeglądać akta rejestrowe sąd będzie wymagał podania numeru KRS, gdyż posługiwanie się samą firmą bądź nazwą podmiotu może nie być w pełni wystarczające.

Odpis aktualny a odpis zupełny z KRS

Posłużenie się aktualnym lub pełnym odpisem z rejestru może mieć kluczowe znaczenie dla zainteresowanego w różnych postępowaniach sądowych jak również przy prawidłowej ocenie historii podmiotu.

Czy wszyscy wspólnicy sp. z o.o. figurują w odpisie z KRS?

Często dla celów biznesowych następuje potrzeba ustalenia pełnego składu wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie wszystkie informacje będą jednak ujawnione w odpisie z Krajowego Rejestru Sądowego („KRS”). Ważne więc by wiedzieć jak odczytywać odpis z KRS i gdzie szukać brakujących danych.

Co oznacza jawność KRS?

Każdy zainteresowany podmiot powinien mieć prawo uzyskania informacji z Krajowego Rejestru Sądowego. Jawność danych choć jest generalną zasadą przyświecającą działalności Krajowego Rejestru Sądowego, to doznaje jednak pewnych ograniczeń.

Domniemanie prawdziwości danych w KRS

Zasada domniemania prawdziwości danych ujawnionych w Krajowym Rejestrze Sądowym ma dwojaki wymiar. Z jednej strony daje osobom trzecim pewną gwarancję obrotu, a z drugiej strony nakłada bezpośrednio na podmioty, których wpisy dotyczą sankcje za brak reakcji w przypadku wpisania danych niezgodnie ze zgłoszeniem podmiotu lub bez tego zgłoszenia.

Co grozi za niezłożenie wniosków lub dokumentów do KRS w ustawowym terminie?

Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym nakłada na podmioty wpisane do KRS obowiązki aktualizacji danych czy składania dokumentów wymaganych przepisami prawa. Jest to wymóg, który ma pomóc w realizacji zasady pewności obrotu gospodarczego. Brak odpowiedniego zgłoszenia może skutkować sankcją.

Zgłoszenie prokury do KRS

W obrocie gospodarczym często obok lub zamiast zarządu pojawia się osoba z funkcją prokurenta. Przedstawia odpis z Krajowego Rejestru Sądowego podmiotu, ale nie jest w nim ujawniona. Czy ujawnienie prokury w Krajowym Rejestrze Sądowym jest konieczne i jaki skutki to za sobą pociąga?

Przy zgłoszeniu podmiotu do KRS konieczny jest tytuł prawny do lokalu

Czy składając wniosek o wpis lub zmianę danych w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego muszę dołączyć dokument wykazujący tytuł prawny do lokalu (np. umowę najmu)?

REKLAMA