reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka akcyjna > Rozwiązanie spółki akcyjne- na czym polega i kiedy do niego dochodzi?

Rozwiązanie spółki akcyjne- na czym polega i kiedy do niego dochodzi?

Na czym polega rozwiązanie spółki akcyjnej i kiedy do niego dochodzi? Czy do rozwiązania dochodzi z przyczyn zewnętrznych, czy też jest to wola akcjonariuszy? Czy i jak można uniknąć rozwiązania spółki akcyjnej? W dalszej części porady odpowiadamy na te i inne pytania związane ze spółką akcyjną.

Rozwiązanie spółki akcyjnej powoduje, że jej byt prawny ustaje. W momencie, kiedy zaistnieją przesłanki do rozwiązania spółki akcyjnej, konieczne jest otwarcie postępowania likwidacyjnego.

W myśl ustawy Kodeks spółek handlowych, rozwiązanie spółki akcyjnej powodują:

  • przyczyny, które przewidziane zostały w statucie,
  • uchwała walnego zgromadzenia akcjonariuszy w przedmiocie rozwiązania spółki,
  • uchwała walnego zgromadzenia akcjonariuszy w przedmiocie przeniesienia siedziby spółki za granicę Rzeczypospolitej Polskiej,
  • ogłoszenie upadłości spółki akcyjnej,
  • inne przyczyny przewidziane w przepisach prawa.

Spółka akcyjna ulega rozwiązaniu dopiero po przeprowadzeniu postępowania likwidacyjnego. Jednakowoż nie wszczyna się likwidacji, jeśli przyczyną rozwiązania spółki akcyjnej jest ogłoszenie upadłości. Jeżeli wszczęto postępowanie upadłościowe, rozwiązanie spółki nastąpi w chwili zakończenia postępowania upadłościowego.

Przeczytaj również: Jak przebiega postępowanie likwidacyjne oraz otwarcie likwidacji w spółce akcyjnej?

Podkreślić należy, że spółka akcyjna nie rozwiązuje się, jeżeli postępowanie upadłościowe zostanie zakończone układem, bądź z jakichkolwiek przyczyn postępowanie to zostanie uchylone albo z innych przyczyn zostanie umorzone.

Polecamy serwis Odszkodowania

Walne zgromadzenie akcjonariuszy, w drodze uchwały, może zapobiec rozwiązaniu spółki. Walne zgromadzenie może podjąć taką uchwałę do momentu wykreślenia spółki akcyjnej z rejestru. Uchwałą w tym przedmiocie musi zostać powzięta większością głosów niezbędną do zmiany statutu. Nadto, ustawa wymaga, aby na walnym zgromadzeniu obecni byli akcjonariusze, którzy reprezentują minimum połowę kapitału zakładowego spółki. Dodatkowo, ustawa daje możliwość przewidzenia w statucie surowszych wymogów w zakresie obliczania głosów i kworum.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki akcyjnej X podejmie uchwałę o dalszym trwaniu spółki większością trzech czwartych głosów, jeżeli na walnym zgromadzeniu reprezentowana jest ponad połowa kapitału zakładowego spółki akcyjnej.

Jednak nie można zapobiec rozwiązaniu spółki w drodze uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy, jeżeli rozwiązanie nastąpi na mocy prawomocnego orzeczenia sądowego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

 Spółka akcyjna ulega rozwiązaniu dopiero po przeprowadzeniu postępowania likwidacyjnego.
Spółka akcyjna ulega rozwiązaniu dopiero po przeprowadzeniu postępowania likwidacyjnego.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama