Reprezentacja spółki spółki komandytowo – akcyjnej - porada
REKLAMA
REKLAMA
Co do zasady, spółkę komandytowo – akcyjną zazwyczaj reprezentują wszyscy komplementariusze którzy nie zostali pozbawieni prawa reprezentacji z mocy prawomocnego orzeczenia sądowego lub z mocy statutu spółki. Z reguły ustawa Kodeks spółek handlowych nie wymaga współdziałania wszystkich komplementariuszy. Aby skutecznie złożyć w imieniu spółki oświadczenie woli na zewnątrz, wymaga się łącznego współdziałania dwóch komplementariuszy. Istnieje także możliwość jednoosobowej reprezentacji tak przez każdego komplementariusza z osobna, jak i komplementariusza ściśle wskazanego. Wspólnicy spółki komandytowo – akcyjnej mają prawo ustalić inne zasady reprezentacji, gdyż przepisy ustawy Kodeks spółek handlowych mają charakter przepisów względnie obowiązujących. Oznacza to, że jeżeli wspólnicy nie określą zasad reprezentacji w sposób odmienny, obowiązują zasady określone w Kodeksie spółek handlowych. Wspólnicy powinni zadbać, aby odmienności w zakresie regulacji dotyczących zasad reprezentacji znalazły się w statucie spółki i zostały zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym.
REKLAMA
Przeczytaj również: Jaka jest pozycja prawna likwidatorów w spółce akcyjnej
Statut spółki komandytowo – akcyjnej może zawierać postanowienia dotyczące ograniczenia zakresu reprezentacji spółki. Zaznaczyć należy, że tego rodzaju ograniczenia odniosą jedynie skutek w zakresie wewnętrznych stosunków spółki. Regulacja powyższa ma doniosłe znaczenie praktyczne, gdyż oznacza, że nie jest możliwe ograniczenie prawa do reprezentacji spółki komandytowo – akcyjnej ze skutkiem wobec osób trzecich.
Polecamy serwis Odszkodowania
REKLAMA
Jeżeli zostanie dokonana czynność prawna w imieniu spółki pomimo ograniczeń zawartych w statucie spółki, ta czynność prawna będzie wywoływała pełne skutki prawne. W tej sytuacji jednak spółka komandytowo – akcyjna będzie uprawniona dochodzić naprawienia wyrządzonej tą czynnością szkody od komplementariusza, który pogwałcił statutowe ograniczenie w zakresie reprezentacji spółki.
Jan K., komplementariusz spółki komandytowo – akcyjnej, na mocy statutu został pozbawiony prawa reprezentacji. Mimo to, zaciągnął w imieniu spółki zobowiązanie – zakupił samochód służbowy. Wobec tego, spółka może pozwać Jana K. o zapłatę należnego odszkodowania za zaciągniecie zobowiązania będąc nieuprawnionym to tego typu działań.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA