| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka akcyjna > Co to są warranty subskrypcyjne?

Co to są warranty subskrypcyjne?

Co to są warranty subskrypcyjne i uprawnienia dają w spółce akcyjnej? Jakie cechy posiadają warranty subskrypcyjne i co one oznaczają? W jakich sytuacjach spółka spółka może emitować warranty subskrypcyjne i czym to musi być poprzedzone?

W celu podwyższenia kapitału zakładowego w spółce akcyjnej w oparciu o kapitał docelowy potrzeba zmienić statut w taki sposób, aby możliwość taka została w nim przewidziana. Na podstawie statutowego upoważnienia, zarząd spółki akcyjnej podejmuje wszelkie czynności związane z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki. Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych, uchwała zarządu spółki akcyjnej, pod względem formy spełniająca wymogi aktu notarialnego, która tyczy się podwyższenia kapitału zakładowego zastępuje uchwałę walnego zgromadzenia akcjonariuszy w tym przedmiocie.

Statutowe upoważnienie zarządu spółki akcyjnej umożliwiające podwyższenie kapitału zakładowego w oparciu o kapitał docelowy może również przewidywać emisję warrantów subskrypcyjnych. Owe warranty subskrypcyjne powinny zawierać termin na wykonanie prawa zapisu na akcje. Termin ten może zostać oznaczony najpóźniej na dzień przypadający w dniu, w którym upływa okres, na który udzielono upoważnienia zarządowi do podwyższenia kapitału zakładowego w tym trybie.

Przeczytaj uważnie: Kto i kiedy zwołuje walne zgromadzenie akcjonariuszy w S.A.?

Warranty subskrypcyjne to papiery wartościowe emitowane przez spółkę akcyjną. Warranty mogą być zarówno imienne, jak i na okaziciela. Owe papiery wartościowe uprawniają posiadacza objęcia akcji bądź zapisu na akcje nowej emisji. Pamiętać należy, że objęcie lub zapis na akcje przez posiadacza warrantów subskrypcyjnych wykonuje się z wyłączeniem prawa poboru, które zasadniczo przysługuje dotychczasowym akcjonariuszom.

Warranty subskrypcyjne zawierają nieodwołalne i bezwarunkowe zobowiązanie spółki (wystawcy papierów wartościowych) do dostarczenia akcji tej spółki (czyli instrumentu bazowego), celem wykonania uprawnienia przysługującego z warrantu subskrypcyjnego zapisu na akcje i w konsekwencji objęcie tych akcji.

Polecamy serwis Odszkodowania

Nieodwołalność zobowiązania spółki oznacza, że od momentu wyemitowania warrantów subskrypcyjnych spółka nie może wycofać się z obietnicy dostarczenia akcji osobie uprawnionej. Natomiast bezwarunkowość tego zobowiązania wiąże się z niemożliwością zastrzeżenia jakiegokolwiek warunku, po ziszczeniu bądź nieziszczeniu się którego akcje miałyby być dostarczone uprawnionemu z warrantów subskrypcyjnych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »