REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy cudzoziemiec może założyć spółkę przez Internet?

Jarosław Krasnodęmbski
Internet, spółka z o.o., cudzoziemiec, PESEL.
Internet, spółka z o.o., cudzoziemiec, PESEL.

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2012 roku istnieje możliwość założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet. Aby ją założyć należy wypełnić odpowiedni formularz wpisując w nim właściwe dane. Czy cudzoziemiec będzie mógł w taki sposób założyć spółkę?

Wzorzec umowy

Nowy rodzaj spółki z ograniczoną odpowiedzialnością można od nowego roku założyć przez Internet, bez udziału notariusza. Internetowa rejestracja spółki polega na wypełnieniu formularza i opatrzeniu go bezpiecznym podpisem elektronicznym. Aby tego dokonać trzeba wprowadzić wymagane dane. Jedną z nich jest numer PESEL, którego, co do zasady, nie posiadają osoby niebędące polskimi obywatelami. Brak numeru PESEL powoduje niemożliwość zarejestrowania spółki z o.o. przez Internet.

REKLAMA

REKLAMA

Cudzoziemiec, nieposiadający numeru PESEL, nie tylko nie może założyć spółki przez Internet, ale ograniczenia wobec niego są jeszcze szersze. Chodzi mianowicie o brak możliwości założenia spółki, której wspólnikiem byłby cudzoziemiec, brak możliwości powołania takiej osoby na członka zarządu czy reprezentowania przez niego takiej spółki. Zakładanie spółki przez Internet jak widać jest zarejestrowane tylko dla polskich obywateli.

Przyczyną tego jest przepis zawarty w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie trybu zakładania konta w systemie teleinformatycznym. Zgodnie ze wskazanym rozporządzeniem konto zakłada się po weryfikacji użytkownika przez numer PESEL.

Zobacz: Reprezentacja w spółce z o.o.

Rejestracja w KRS

Rejestracja spółki z o.o. w Krajowym Rejestrze Sądowym nie wymaga posiadania numeru PESEL. Rubryka przeznaczona do jego wpisania zostaje skreślona i oświadcza się nieposiadanie tego numeru przez wskazaną osobę. Oznacza to, że nadal szybszym rozwiązaniem i obecnie jedynym skutecznym dla cudzoziemca, będzie założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w sposób papierowy w KRS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PESEL dla cudzoziemca

REKLAMA

Cudzoziemcy mogą występować o nadanie numeru PESEL, o ile spełniają pewne warunki. Chodzi tu m.in. o trzymiesięczne zameldowanie w Polsce. Aby uzyskać PESEL cudzoziemiec musi złożyć wniosek do odpowiedniego organu gminu. Wniosek można również złożyć do Ministra Spraw Wewnętrznych. Na wydanie numeru PESEL cudzoziemiec będzie czekał ok. miesiąca.

Zakładanie spółki przez Internet miało znacznie przyśpieszyć ten proces. Jednodniowa rejestracja miała ograniczyć terminy i biurokrację. Spółka s24 jest krokiem w dobrym kierunku, ale wymaga jeszcze doprecyzowania.

Zobacz serwis: Spółki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA