reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Ćwiczenia głosu

Najnowsze badania wykazały, że przemówienie trafia do słuchaczy w około 10% dzięki słowom, około 40% dzięki głosowi,i około 50% dzięki mowie ciała.

Dla adeptów sztuki publicznego przemawiania oznacza to, że:

  • Słowa, a więc treść, muszą być jasne i zrozumiałe.
  • Należy ćwiczyć głos.
  • Język gestów i komunikaty niewerbalne mają największe znaczenie dla skuteczności przemówienia!

Pracuj nad głosem

Miłego głosu słucha się z pewnością lepiej niż takiego, który jest nieprzyjemny dla ucha. Na szczęście prawie każdy zdrowy głos możne brzmieć dobrze, o ile mówca zaznajomi się z techniką właściwego mówienia i budowania zdań. Dlatego przypominam raz jeszcze:

Mów jasno i wyraźnie
Moduluj swój głos! Nie bój się używać na przemian niskich i wysokich tonów! Mów krótkimi zdaniami łukowymi, gdyż wtedy głos niemal automatycznie będzie pogłębiał się w odpowiednich momentach. A oto jak możesz dodatkowo popracować nad głosem:
Stań rozluźniony i oddychaj głęboko
Przed wejściem na podium rozluźnij okolice ramion i karku przez odpowiednie ćwiczenia odprężające.

Jogging głosu

Specjaliści od artykulacji zalecają ćwiczenia głosu polegające na deklamowaniu czegoś w sposób przesadnie wyraźny i głośny, w swobodnej pozycji stojącej, bez zastanawiania się nad treścią – mogą to być na przykład pary słów: mmmyszszsz i mmmooorze, wwwiaaatr i wwwooooda, usssta i nnnosss. Inne wypróbowane ćwiczenie polega na mówieniu z utrudnieniem: wypowiedz kilka zdań możliwie wyraźnie pomimo utrudnienia, na przykład w postaci krążka z korka o grubości około 0,5 cm umieszczonego między przednimi zębami. Podczas tego ćwiczenia doskonalisz swoją wymowę. Najlepszym joggingiem głosu jest jednak śpiewanie. Doskonale poprawia ono również nastrój. Będąc zatem w drodze do miejsca swojego przemówienia, nie możesz tego czasu wykorzystać lepiej, niż radośnie śpiewając!

Polecamy: Umiejętności przywódcze

Aby skupić na sobie uwagę słuchaczy, powinieneś ćwiczyć głos. Najlepszym treningiem jest kombinacja ćwiczeń rozluźniających i joggingu głosu. Powinieneś również opanować technikę mówienia krótkimi zdaniami łukowymi.

Peter Heigl. Artykuł jest fragmentem książki 30 minut aby zostać dobrym mówcą  Wydawnictwo KOS

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Specjaliści od artykulacji zalecają ćwiczenia głosu polegające na deklamowaniu czegoś w sposób przesadnie wyraźny i głośny, w swobodnej pozycji stojącej, bez zastanawiania się nad treścią.
Specjaliści od artykulacji zalecają ćwiczenia głosu polegające na deklamowaniu czegoś w sposób przesadnie wyraźny i głośny, w swobodnej pozycji stojącej, bez zastanawiania się nad treścią.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama