Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
REKLAMA
REKLAMA
Majówka 2024
W tym roku majówka ułożyła się wyjątkowo korzystnie. 1 maja wypada w środę, a 3 w piątek, sporo osób więc skorzystało z okazji i na 2 maja zaplanowało dzień urlopu. Niektórzy poszli dalej i odpoczywają już od piątkowego popołudnia 26 kwietnia - wystarczyło wziąć dwa dodatkowe dni 29 i 30 kwietnia, aby cieszyć się 9-dniowym wypoczynkiem.
REKLAMA
Ale to nie są jedyne dni ustawowo wolne od pracy w maju. W tym roku w maju przypadają jeszcze Zielone Świątki i Boże Ciało. Kiedy?
Zielone Świątki - dzień wolny
Zesłanie Ducha Świętego, zwane potocznie Zielonymi Świątkami jest w chrześcijaństwie świętem ruchomym i przypada 49 dni (7 tygodni) od Wielkanocy (niedziela), a więc również wypada w niedzielę.
W 2024 r. Zielone Świątki wypadają 19 maja.
Czy za święto wypadające w niedziele należy się pracownikowi dzień wolny? Nie, taka sytuacja ma miejsce, gdy święto takie wypada w sobotę. Wówczas czas pracy w danym okresie rozliczeniowym obniżony zostaje o 8 godzin. Pracownik otrzymuje więc dodatkowy dzień wolny, którego datę ustala pracodawca (pracownik może zawnioskować o konkretny termin).
Boże Ciało - kiedy wypada
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwyczajowo nazywana Bożym Ciałem to także święto ruchome. Obchodzone jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, a najprościej mówiąc 60 dni po Wielkanocy. Boże Ciało zawsze wypada w czwartek i jest to okazja na długi weekend. W związku z tym, że w tym roku Wielkanoc wypadała dość wcześnie, bo 31 marca, Boże Ciało również przesunęło się na wcześniejszą datę i obchodzimy je jeszcze w maju. Boże Ciało jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
W 2024 r. Boże Ciało wypada 30 maja.
Aby zyskać 4 dni wolnego wystarczy wziąć urlop 31 maja i do pracy wrócić dopiero 3 czerwca. 4 dni urlopu może dać włącznie aż 9 dni wolnego.
Dni wolne w 2024
Do końca roku czeka nas jeszcze kilka dni ustawowo wolnych od pracy. Praktycznie każdy z nich to okazja na długi weekend.
- 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (czwartek)
- 1 listopada – Wszystkich Świętych (piątek)
- 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (poniedziałek)
- 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia (środa)
- 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia (czwartek)
Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. 1951 nr 4 poz. 28)
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.