REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przedsiębiorstwo - czym tak naprawdę jest?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Podstawowe zagadnienia związane z przedsiębiorstwem
Podstawowe zagadnienia związane z przedsiębiorstwem

REKLAMA

REKLAMA

Wydawać by się mogło, że zagadnienia dotyczące samego przedsiębiorstwa są doskonale znane i zrozumiałe. Praktyka ukazuje jednak sytuacje, które mogą być trudne do zrozumienia i realizacji. Tak jest między innymi w przypadku kwestii zachowania odpowiedniej formy czynności prawnej, jaką jest sprzedaż przedsiębiorstwa.

Aby rozpocząć rozważania dotyczące formy czynności prawnych, warto przypomnieć, kim jest przedsiębiorca, a przede wszystkim czym jest przedsiębiorstwo.

REKLAMA

Przedsiębiorca – definicja

Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna, lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, której odrębne przepisy przyznają jednocześnie podmiotowość prawną, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową. Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na wykonywanie działalności w formie spółek, zarówno osobowych, jak i kapitałowych.

Polecamy: Rozpoczynamy własną działalność gospodarczą

Niezależnie jednak od formy organizacyjno – prawnej warto zaznaczyć, że przedsiębiorca wykonuje swoją działalność, co do zasady, w formie przedsiębiorstwa. Tak więc zarówno spółka jawna, jak i akcyjna, przeznaczona do wykonywania działalności gospodarczej, jest przedsiębiorstwem.  

Czym jest przedsiębiorstwo?

Przedsiębiorstwem jest zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, który obejmuje w szczególności:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
  5. koncesje, licencje i zezwolenia,
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej,
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
  8. tajemnice przedsiębiorstwa,
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wszelki czynności prawne mające za przedmiot tak rozumiane przedsiębiorstwo powinny obejmować wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

REKLAMA

W praktyce oznacza to, że jeżeli np. Spółka jawna X prowadząca działalność transportową decyduje się na zbycie swojego przedsiębiorstwa, przedmiotem zbycia powinny być wszelkie elementy materialne i niematerialne tworzące tę spółkę, tj. nazwa – X, działka stanowiąca parking dla pojazdów oraz same pojazdy.

Również orzecznictwo uznaje, że czynności mające za przedmiot przedsiębiorstwo, powinny odnosić się do niego jako całości. Np. w wyroku Sądu Najwyższego – Izby Cywilnej z dnia 24 czerwca 1998 r. (sygnatura: I CKN 780/97) Sąd ten uznał, że jeżeli okoliczności zawarcia dwóch umów dotyczących zbycia przedsiębiorstwa pozwalają przyjąć, że w jednej z nich chodziło o przejęcie pasywów, a w drugiej – aktywów tego przedsiębiorstwa, umowy takie mogą być łącznie traktowane jako zbycie przedsiębiorstwa.

Jaką zastosować formę czynności prawnej?

Oczywiście sam fakt uznania, że czynność prawna, której przedmiotem jest przedsiębiorstwo, powinna obejmować wszystkie elementy tworzące owo przedsiębiorstwo, jest dopiero początkiem rozważań. Pojawia się bowiem kolejna, niezwykle istotna kwestia, a mianowicie forma owej czynności.

Przepisy kodeksu cywilnego uznają, że zbycie lub wydzierżawienie przedsiębiorstwa albo ustanowienie na nim użytkowania powinno być dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Przepisy te nie uchybiają jednakże przepisom o formie czynności prawnych dotyczących nieruchomości.

REKLAMA

Można więc wysnuć podstawowy, ale również niezwykle istotny wniosek: jeżeli elementami przedsiębiorstwa są składniki niematerialne oraz składniki materialne niebędące jednocześnie nieruchomościami – umowa mająca za przedmiot takie przedsiębiorstwo powinna być zawarta w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi.

Jeżeli zaś wśród składników materialnych tworzących przedsiębiorstwo pojawi się nieruchomość, czynność prawna będzie musiała mieć postać umowy w formie aktu notarialnego. Takie założenie wynika bezpośrednio z przepisów, które mówią, że umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości.

Brak wymaganej formy czynności prawnej

Niezachowanie wymogu formy aktu notarialnego powoduje nieważność czynności prawnej. Obowiązku zachowania formy aktu notarialnego nie stosuje się tylko w wypadku, gdy nieruchomość wnoszona jako wkład do rolniczej spółdzielni produkcyjnej, ma stać się współwłasnością dotychczasowych właścicieli.

Polecamy: Ogólne zasady kontroli działalności gospodarczej

Z powyższego wynika, że jeżeli elementem przedsiębiorstwa jest nieruchomość, czynność mająca za przedmiot to przedsiębiorstwo, musi mieć formę aktu notarialnego. 

W opisywanym przykładzie Spółki jawnej X, zbycie jej przedsiębiorstwa będzie wymagało zawarcia umowy w formie aktu notarialnego, ponieważ jednym z elementów tegoż przedsiębiorstwa jest działka.

Przedsiębiorcy decydujący się na dokonanie czynności, której przedmiotem jest przedsiębiorstwo powinni wiedzieć, że niezależnie od rodzaju składników tworzących owo przedsiębiorstwo, możliwe jest zawsze nadanie umowie formy aktu notarialnego. Tak więc gdyby Spółka jawna X zdecydowała się na zbycie przedsiębiorstwa zajmującego się sprzątaniem, którego jedynym składnikiem majątkowym jest dziesięć mioteł, również może zawrzeć tę umowę w formie aktu notarialnego.

Należy jeszcze wspomnieć, że zbycie przedsiębiorstwa należącego do osoby wpisanej do rejestru powinno być również wpisane do rejestru. Dotyczy to także wydzierżawienia przedsiębiorstwa lub ustanowienia na nim użytkowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA