| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Ogólne zasady kontroli działalności gospodarczej

Ogólne zasady kontroli działalności gospodarczej

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej zawiera przepisy, które obowiązują w odniesieniu do wszelkich kontroli przeprowadzanych przez różne organy państwowe i samorządowe. W przepisach szczególnych natomiast znajdują się poszczególne typy kontroli, np. w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy, czy Inspekcji Sanitarnej.

Zgodnie z art. 9 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej generalną zasadą jest, iż organy administracji publicznej, wykonując swoje zadania, w szczególności w zakresie nadzoru i kontroli, działają wyłącznie na podstawie i w granicach prawa, z poszanowaniem uzasadnianych interesów przedsiębiorcy.

W razie powzięcia wiadomości o wykonywaniu działalności gospodarczej niezgodnie z przepisami ustawy, a także w razie stwierdzenia zagrożenia życia lub zdrowia w wyniku wykonywania tej działalności, wójt, burmistrz lub prezydent miasta niezwłocznie zawiadamia właściwe organy administracji publicznej. W przypadku braku możliwości zawiadomienia może on w drodze decyzji nakazać wstrzymanie wykonywania działalności gospodarczej na czas niezbędny, nie dłuższy niż 3 dni.

Porównaj: Jak przechowywać dokumenty firmowe?

7 marca 2009 r. weszły w życie dotyczące kontroli przedsiębiorców przepisy ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórym innych ustaw. 

Najistotniejsze zmiany dotyczą zakresu kontroli – jej przedmiotem nie może być przedsiębiorca, a wyłącznie wykonywana przez niego działalność gospodarcza. 

Nowelizacja wprowadziła obowiązek powiadamiania o zamiarze przeprowadzenia kontroli na 7 dni przed jej rozpoczęciem, przy czym nie będzie ona mogła się odbyć później niż 30 dni od dnia doręczenia stosownego zawiadomienia. Jeśli w tym czasie nie zostaną podjęte czynności kontrolne, procedura będzie musiała zostać powtórzona. Nie można przeprowadzać w jednym zakładzie kilku kontroli jednocześnie (jest to możliwe tylko w związku z toczącym się postępowaniem o przestępstwo lub przestępstwo karnoskarbowe, a ponadto wtedy, gdy jest to uzasadnione bezpośrednim zagrożeniem życia bądź zniszczenia środowiska naturalnego). Nowelizacja obniżyła limit czasu trwania kontroli. W zależności od wielkości firmy może trwać od 12 dni roboczych w małych firmach do 48 w największych przedsiębiorstwach.

Polecamy serwis Umowy

Przedsiębiorca, który poniósł szkodę na skutek przeprowadzenia czynności kontrolnych z naruszeniem prawa, może uzyskać odszkodowanie (dochodzenie roszczenia z tego tytułu następuje na zasadach i w trybie określonym w odrębnych przepisach). Przedsiębiorcy przysługuje prawo złożenia zażalenia na postanowienie organów kontrolnych (w terminie 3 dni od daty jego wydania).

Autor: Anna Jeleńska, Joanna Polańska- Solarz. Artykuł jest fragmentem książki Własna firma - jak założyć i prowadzić. Wydawnictwo Wszechnica Podatkowa

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przedsiębiorca, który poniósł szkodę na skutek przeprowadzenia czynności kontrolnych z naruszeniem prawa, może uzyskać odszkodowanie
Przedsiębiorca, który poniósł szkodę na skutek przeprowadzenia czynności kontrolnych z naruszeniem prawa, może uzyskać odszkodowanie

Samochód w firmie59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »