Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu kodeks cywilny. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące kodeks cywilny.
Prawidłowa nazwa spółki cywilnej
Aktualizacja: 19.08.2020
Spółka cywilna stanowi umowę zawartą między wspólnikami i nie posiada osobowości prawnej. Przepisy prawa nie regulują kwestii związanej z nazwą spółki. Zgodnie jednak z orzecznictwem – nazwa spółki nie musi zawierać imion i nazwisk jej wspólników, a sami wspólnicy mogą wystąpić do urzędu skarbowego o wydanie opinii na temat nazwy ich spółki. »
Reprezentacja spółki cywilnej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego
Aktualizacja: 23.06.2014
Zgodnie z przepisami prawa zamówień publicznych, w przypadku gdy nie stanowią one inaczej – zastosowanie znajdą regulacje kodeksu cywilnego. Wobec tego, w przypadku spółki cywilnej, prawo do reprezentacji będzie przysługiwało każdemu wspólnikowi, jeżeli reprezentacja nie przekracza zakresu zwykłych czynności. »
Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki cywilnej
Aktualizacja: 10.04.2014
Spółka cywilna stanowi umowę zawieraną między wspólnikami w celu prowadzenia wspólnie działalności z nastawieniem na osiąganie zysków. Każdy ze wspólników jest uprawniony do prowadzenia spraw spółki a za zobowiązania spółki wspólnicy ponoszą solidarną odpowiedzialność. Czy wierzyciele mogą sięgnąć do majątków osobistych wspólników? »
Spółka cywilna jest zobowiązaniem wspólników
Aktualizacja: 11.12.2013
Spółka cywilna jest to umowa zawierana między kilkoma przedsiębiorcami, którzy planują wspólnie prowadzić działalność. Procedura założenia nie jest skomplikowana a forma umowy nie wymaga aktu notarialnego. Dodatkowo każdy ze wspólników rozlicza się z fiskusem samodzielnie. »
Do wystąpienia ze spółki cywilnej nie jest konieczna forma aktu notarialnego
Aktualizacja: 27.03.2012
Sąd Najwyższy potwierdził, że jeżeli majątek wspólników spółki cywilnej obejmuje nieruchomość, do wykreślenia z księgi wieczystej wspólnika występującego ze spółki wystarczy jego oświadczenie złożone w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. »
Bankructwo – przybywa upadłości konsumenckich [AUDIO]