REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrakt menedżerski

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
kobieta, praca, biznes/ fot. Fotolia
kobieta, praca, biznes/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kontrakt menedżerski jest nową formą zatrudnienia, zwaną także „umową o zarządzanie”. Należy do rodzaju umów cywilnoprawnych, choć Kodeks cywilny wprost tego typu umowy nie statuuje. Jest wygodnym kontraktem zwłaszcza dla osób dynamicznych i kreatywnych.

Duża swoboda menedżera

Podstawową różnicą między kontraktem menedżerskim, a zwykłym stosunkiem pracy jest brak elementu podporządkowania menedżera. W przypadku umów o pracę podporządkowanie pracownika pracodawcy jest warunkiem koniecznym do zaistnienia takiego stosunku, jednocześnie w ramach tej zależności pracodawca wyznacza pracownikowi czas, miejsce i sposób wykonywania pracy. Kontrakt menedżerski charakteryzuje się ogromną swobodą menedżera – mamy tu do czynienia z elastycznym czasem pracy, którym zarządza sam menedżer. Zazwyczaj przedmiotem kontraktu jest zarządzanie przedsiębiorstwem lub jego częścią w ramach projektu, stąd pozostawia się menedżerowi również wolny dobór środków do osiągnięcia ustalonego celu w prowadzeniu działalności.

REKLAMA

Działanie na szkodę spółki a odpowiedzialność karna

Ponieważ takiej umowy z oczywistych względów nie chroni prawo pracy, strony kontraktu powinny zawrzeć w nim warunki świadczeń, które w okolicznościach zawarcia umowy o pracę wynikałyby wprost z Kodeksu pracy. Umowa z menedżerem może określać rodzaj i czas urlopu wypoczynkowego i chorobowego, możliwe jest także zamieszczenie gwarancji minimalnego wynagrodzenia.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wygoda po obu stronach

Właściciel firmy zatrudniającej również odnosi z tytułu kontraktu menedżerskiego wiele korzyści. Z jednej strony niełatwym może być oddanie własnego przedsiębiorstwa do swobodnego zarządu innej osobie, z drugiej wraz z tym oddaniem przedsiębiorca oddala od siebie ryzyko charakterystyczne dla prawa pracy. Menedżer jest odpowiedzialny za dokonywane czynności inaczej niż zwykły pracownik, którego odszkodowanie względem pracodawcy nie może przekraczać trzykrotności jego miesięcznego wynagrodzenia. Ponadto, przedsiębiorcy nie dotyczą roszczenia menedżera o dodatek z tytułu nadgodzin ze względu na elastyczny czas pracy. Kolejną zaletą ważną dla właściciela firmy są kwestie podatkowe: wydatki menedżera nadają się do wliczenia w koszty uzyskania przychodu. Z kolei sam kontrakt menedżerski jest opodatkowany na poziomie 19%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak bronić się przed mobbingiem w pracy?

Zakaz konkurencji i klauzula poufności

Klauzule o poufności i zakazie konkurencji są coraz bardziej popularne w środowisku pracowniczym, ale nie ulega wątpliwości że w przypadku kontraktów menedżerskich pełnią szczególnie ważną funkcję. Menedżer ma bowiem dostęp do informacji, które rozpowszechnione mogłyby poważnie zaszkodzić przedsiębiorstwu. Stąd zakaz konkurencji dotyczy zarówno prowadzenia działalności konkurencyjnej, jak i bycia zatrudnionym w firmie prowadzącej taką samą działalność. Obok klauzuli o zakazie konkurencji istnieje klauzula poufności, zabraniająca ujawniania informacji o określonej kategorii tajności na zewnątrz przedsiębiorstwa. Złamanie któregoś z tych zakazów wiąże się z wcześniej ustaloną karą finansową, lecz w szczególnych przypadkach może dojść nawet do pociągnięcia do odpowiedzialności karnej, jeśli zarząd spółki uzna, że menedżer działał na jej szkodę. Można wówczas złożyć wniosek o ściganie do prokuratury. 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

REKLAMA

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA