REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrakt menedżerski

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
kobieta, praca, biznes/ fot. Fotolia
kobieta, praca, biznes/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kontrakt menedżerski jest nową formą zatrudnienia, zwaną także „umową o zarządzanie”. Należy do rodzaju umów cywilnoprawnych, choć Kodeks cywilny wprost tego typu umowy nie statuuje. Jest wygodnym kontraktem zwłaszcza dla osób dynamicznych i kreatywnych.

Duża swoboda menedżera

Podstawową różnicą między kontraktem menedżerskim, a zwykłym stosunkiem pracy jest brak elementu podporządkowania menedżera. W przypadku umów o pracę podporządkowanie pracownika pracodawcy jest warunkiem koniecznym do zaistnienia takiego stosunku, jednocześnie w ramach tej zależności pracodawca wyznacza pracownikowi czas, miejsce i sposób wykonywania pracy. Kontrakt menedżerski charakteryzuje się ogromną swobodą menedżera – mamy tu do czynienia z elastycznym czasem pracy, którym zarządza sam menedżer. Zazwyczaj przedmiotem kontraktu jest zarządzanie przedsiębiorstwem lub jego częścią w ramach projektu, stąd pozostawia się menedżerowi również wolny dobór środków do osiągnięcia ustalonego celu w prowadzeniu działalności.

REKLAMA

Działanie na szkodę spółki a odpowiedzialność karna

Ponieważ takiej umowy z oczywistych względów nie chroni prawo pracy, strony kontraktu powinny zawrzeć w nim warunki świadczeń, które w okolicznościach zawarcia umowy o pracę wynikałyby wprost z Kodeksu pracy. Umowa z menedżerem może określać rodzaj i czas urlopu wypoczynkowego i chorobowego, możliwe jest także zamieszczenie gwarancji minimalnego wynagrodzenia.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wygoda po obu stronach

Właściciel firmy zatrudniającej również odnosi z tytułu kontraktu menedżerskiego wiele korzyści. Z jednej strony niełatwym może być oddanie własnego przedsiębiorstwa do swobodnego zarządu innej osobie, z drugiej wraz z tym oddaniem przedsiębiorca oddala od siebie ryzyko charakterystyczne dla prawa pracy. Menedżer jest odpowiedzialny za dokonywane czynności inaczej niż zwykły pracownik, którego odszkodowanie względem pracodawcy nie może przekraczać trzykrotności jego miesięcznego wynagrodzenia. Ponadto, przedsiębiorcy nie dotyczą roszczenia menedżera o dodatek z tytułu nadgodzin ze względu na elastyczny czas pracy. Kolejną zaletą ważną dla właściciela firmy są kwestie podatkowe: wydatki menedżera nadają się do wliczenia w koszty uzyskania przychodu. Z kolei sam kontrakt menedżerski jest opodatkowany na poziomie 19%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak bronić się przed mobbingiem w pracy?

Zakaz konkurencji i klauzula poufności

Klauzule o poufności i zakazie konkurencji są coraz bardziej popularne w środowisku pracowniczym, ale nie ulega wątpliwości że w przypadku kontraktów menedżerskich pełnią szczególnie ważną funkcję. Menedżer ma bowiem dostęp do informacji, które rozpowszechnione mogłyby poważnie zaszkodzić przedsiębiorstwu. Stąd zakaz konkurencji dotyczy zarówno prowadzenia działalności konkurencyjnej, jak i bycia zatrudnionym w firmie prowadzącej taką samą działalność. Obok klauzuli o zakazie konkurencji istnieje klauzula poufności, zabraniająca ujawniania informacji o określonej kategorii tajności na zewnątrz przedsiębiorstwa. Złamanie któregoś z tych zakazów wiąże się z wcześniej ustaloną karą finansową, lecz w szczególnych przypadkach może dojść nawet do pociągnięcia do odpowiedzialności karnej, jeśli zarząd spółki uzna, że menedżer działał na jej szkodę. Można wówczas złożyć wniosek o ściganie do prokuratury. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA