REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawarcie umowy na odległość między przedsiębiorcami

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
telefon
telefon
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zawarcie umowy na odległość, ze względu na swoją specyfikę, stwarza wiele możliwości wycofania się z niej, korzystnych dla kontrahenta. Takie ułatwienia dotyczą jedynie konsumentów, stąd przedsiębiorca nie może korzystać ze specjalnej ochrony.

Przez umowę zawieraną na odległość rozumie się umowę zawieraną bez jednoczesnej obecności obu stron. Zazwyczaj zawierana jest z użyciem środków komunikacji elektronicznej, jak telefon czy Internet. Od umowy zawieranej na odległość należy odróżnić umowę zawieraną poza lokalem przedsiębiorca, która charakteryzuje się tym, że strony porozumiewają się w miejscu innym niż przedsiębiorstwo, lecz negocjują osobiście i w swojej obecności.

REKLAMA

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość (10 dni) - WZÓR

Przyjęcie oferty i odstąpienie

Umowę na odległość zawiera się poprzez przyjęcie oferty, która określa istotne postanowienia umowy. Oferta złożona za pomocą środka bezpośredniej komunikacji powinna być przyjęta od razu, w przeciwnym razie poczytuje się ją za odrzuconą. Kontrahent może jednak wyznaczyć termin na zastanowienie się i przyjęcie oferty, dopiero bezskuteczny jego upływ oznacza odrzucenie oferty.

Przyjęcie oferty jest jednoznaczne z ostatecznym zawarciem umowy.

Przedsiębiorca, który zawarł umowę na odległość z innym przedsiębiorcą, a następnie chciał od niej odstąpić, nie ma możliwości z korzystania z wydłużonego terminu przewidzianego do odstąpienia dla konsumentów. Przedsiębiorca może odstąpić jedynie w terminie wyznaczonym mu przez kontrahenta. Termin zazwyczaj określa się ilością dni lub godzin, rzadziej poprzez zdarzenie pewne. Po upływie umówionego czasu strona, która rozmyśliła się co do zawarcia umowy, nie może już od niej odstąpić bez wyraźnego powodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: Podatki 2014 - Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów 2014

Błąd, groźba, podstęp

REKLAMA

Istnieje możliwość uchylenia się od skutków prawnych umowy ze względu na wady oświadczenia woli. W przypadku umów zawieranych na odległość, zwłaszcza w trybie bezpośredniego przyjęcia oferty, często jeden z kontrahentów może pomylić się co do treści umowy i mieć zupełnie inne wyobrażenie jej ostatecznego kształtu. Rzadsze, lecz wciąż prawdopodobne są sytuacje, gdy strona wychodząca z ofertą ucieka się do nieuczciwych praktyk, jakimi są stosowanie groźby czy podstępu.

Przedsiębiorca niezadowolony z umowy chcąc powołać się na błąd musi wykazać, że błąd był istotny i dotyczył treści umowy (np. suma zapłaty, rodzaj świadczenia) i gdyby o błędzie wiedział, nie zdecydowałby się na przyjęcie oferty. Jeśli jednak przedsiębiorca wiedział o błędzie lub z łatwością mógł się o nim dowiedzieć, nie będzie mógł skorzystać z powołania się na tę wadę oświadczenia woli.

Błąd nie musi być istotny, jeśli druga strona podstępnie podała kontrahentowi nieprawidłowe informacje. Wówczas wystarczy najmniejsza niezgodność w umowie, by móc powołać się na wadę oświadczenia woli.

Groźba z kolei stanowi wadę oświadczenia woli jedynie wówczas, gdy jej spełnienie jest realne i budzi w zastraszanym uzasadniony lęk.

Uchylenie się od skutków prawnych umowy z powodu wprowadzenia w błąd lub użycia groźby następuje poprzez złożenie oświadczenia na piśmie.

Sposoby podane powyższej są jednak bardzo kontrowersyjne, a udowodnienie ich zaistnienia czasochłonne i często kosztowne. Najlepszym sposobem na uniknięcie niechcianego zobowiązania jest upewnienie się u źródła, jaki jest dokładny termin na odstąpienie od umowy i ścisłe jego przestrzeganie.

Senior i usługi: Oferty składane przez telefon

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA