REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa sponsoringu

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
umowa Fot. Fotolia
umowa Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa sponsoringu nie jest regulowana osobno w Kodeksie cywilnym, jednak w świadomości kontrahentów ukształtowała się na przestrzeni ostatnich kilku lat jako umowa nienazwana, z charakterystycznymi dla niej prawami i obowiązkami obu stron.

Umowa sponsoringu jest umową wzajemną – oznacza to, że obie strony świadczą sobie nawzajem w swoim rozumieniu obiektywnie ekwiwalenty świadczenia drugiej strony, odpłatną – czyli pojawia się element przysporzenia majątkowego, choć nie musi być ono wyrażone stricte w pieniądzu, mogą być to inne rzeczy lub usługi. Podstawową czynnością w umowie sponsoringu jest przekazanie ze strony sponsora umówionych wcześniej rzeczy lub pieniędzy, by następnie sponsorowany wykorzystał je w uzgodniony sposób, przyczyniając się jednocześnie do poprawy wizerunku publicznego swojego sponsora. Tym samym umowa sponsoringu różni się od umowy darowizny, która jest umową jednostronną, czyli po stronie obdarowanego nie pojawiają się żadne obowiązki mimo dokonania na jego rzecz przysporzenia majątkowego. Ponadto sponsoring służy realizacji konkretnego celu, na który strony się umówiły, a w przypadku darowizny zazwyczaj następuje obdarowanie bezwarunkowo.

REKLAMA

Opóźnienie a zwłoka w umowach wzajemnych

Kto może być sponsorem, a kto sponsorowanym?

Sponsorem może być właściwie każdy: osoba fizyczna, prawna i inne podmioty. Ograniczenia dla zawierania umowy sponsoringu wyraźnie przewidują przepisy niektórych ustaw (na przykład Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, Ustawa o partiach politycznych). A contrario, tam, gdzie ustawa nie wprowadza ograniczeń, istnieje swoboda zawierania umowy sponsoringu. Sponsorowany z kolei może prowadzić działalność gospodarczą, lecz nie jest to warunek konieczny do bycia podmiotem umowy sponsoringu. Mogą być to również stowarzyszenia i fundacje działające w ramach użyteczności publicznej, zbierające tym samym pieniądze na swoją działalność statutową.

Co grozi za reklamę wyrobów tytoniowych?

Polecamy: 500 pytań o VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najważniejsze cechy

Istotną cechą umowy sponsoringu jest wzajemne zaufanie jej partnerów. Sponsor z ważnych dla siebie powodów może żądać od sponsorowanego zachowania tajemnicy o sponsorze, a sponsorowany jest zobowiązany takie żądanie uszanować, a co więcej chronić dane o charakterze osobistym czy zawodowym sponsora. W braku prośby o zachowanie dyskrecji sponsorowany ma obowiązek ujawnić sponsora, gdyż promowanie jego firmy należy do podstawowych celów umowy sponsoringu. Mimo istniejącego zaufania między stronami, warto stworzyć umowę w formie pisemnej, która z pewnością będzie przydatna w momencie niejasnych praw i obowiązków którejś ze stron.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Przyjmuje się, że sponsor w jednym czasie nie powinien udzielać wsparcia kilku podmiotom prowadzącym podobną działalność. Z drugiej strony, sponsorowany ma prawo zawierać umowę sponsoringu z różnymi osobami w ramach jednego przedsięwzięcia, ze względu na potrzebę zebrania często dużej ilości środków finansowych, których nie jest w stanie pokryć tylko jeden sponsor.

Sponsoring może być jednorazowy, długofalowy, strategiczny, na wyłączność. Umowa powinna przewidywać rodzaj sponsoringu celem uniknięcia potencjalnych nieporozumień. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA