Umowa sponsoringu
REKLAMA
REKLAMA
Umowa sponsoringu jest umową wzajemną – oznacza to, że obie strony świadczą sobie nawzajem w swoim rozumieniu obiektywnie ekwiwalenty świadczenia drugiej strony, odpłatną – czyli pojawia się element przysporzenia majątkowego, choć nie musi być ono wyrażone stricte w pieniądzu, mogą być to inne rzeczy lub usługi. Podstawową czynnością w umowie sponsoringu jest przekazanie ze strony sponsora umówionych wcześniej rzeczy lub pieniędzy, by następnie sponsorowany wykorzystał je w uzgodniony sposób, przyczyniając się jednocześnie do poprawy wizerunku publicznego swojego sponsora. Tym samym umowa sponsoringu różni się od umowy darowizny, która jest umową jednostronną, czyli po stronie obdarowanego nie pojawiają się żadne obowiązki mimo dokonania na jego rzecz przysporzenia majątkowego. Ponadto sponsoring służy realizacji konkretnego celu, na który strony się umówiły, a w przypadku darowizny zazwyczaj następuje obdarowanie bezwarunkowo.
REKLAMA
Opóźnienie a zwłoka w umowach wzajemnych
Kto może być sponsorem, a kto sponsorowanym?
Sponsorem może być właściwie każdy: osoba fizyczna, prawna i inne podmioty. Ograniczenia dla zawierania umowy sponsoringu wyraźnie przewidują przepisy niektórych ustaw (na przykład Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, Ustawa o partiach politycznych). A contrario, tam, gdzie ustawa nie wprowadza ograniczeń, istnieje swoboda zawierania umowy sponsoringu. Sponsorowany z kolei może prowadzić działalność gospodarczą, lecz nie jest to warunek konieczny do bycia podmiotem umowy sponsoringu. Mogą być to również stowarzyszenia i fundacje działające w ramach użyteczności publicznej, zbierające tym samym pieniądze na swoją działalność statutową.
Co grozi za reklamę wyrobów tytoniowych?
Polecamy: 500 pytań o VAT
Najważniejsze cechy
Istotną cechą umowy sponsoringu jest wzajemne zaufanie jej partnerów. Sponsor z ważnych dla siebie powodów może żądać od sponsorowanego zachowania tajemnicy o sponsorze, a sponsorowany jest zobowiązany takie żądanie uszanować, a co więcej chronić dane o charakterze osobistym czy zawodowym sponsora. W braku prośby o zachowanie dyskrecji sponsorowany ma obowiązek ujawnić sponsora, gdyż promowanie jego firmy należy do podstawowych celów umowy sponsoringu. Mimo istniejącego zaufania między stronami, warto stworzyć umowę w formie pisemnej, która z pewnością będzie przydatna w momencie niejasnych praw i obowiązków którejś ze stron.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Przyjmuje się, że sponsor w jednym czasie nie powinien udzielać wsparcia kilku podmiotom prowadzącym podobną działalność. Z drugiej strony, sponsorowany ma prawo zawierać umowę sponsoringu z różnymi osobami w ramach jednego przedsięwzięcia, ze względu na potrzebę zebrania często dużej ilości środków finansowych, których nie jest w stanie pokryć tylko jeden sponsor.
Sponsoring może być jednorazowy, długofalowy, strategiczny, na wyłączność. Umowa powinna przewidywać rodzaj sponsoringu celem uniknięcia potencjalnych nieporozumień.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.