REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zastrzeżenia o braku odpowiedzialności za rzeczy pozostawione są skuteczne?

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
Czy zastrzeżenia o braku odpowiedzialności za rzeczy pozostawione są skuteczne
Czy zastrzeżenia o braku odpowiedzialności za rzeczy pozostawione są skuteczne
home&you

REKLAMA

REKLAMA

Popularnym hasłem zamieszczanym nie tylko przy szatniach, ale i w innego rodzaju miejscach świadczących usługi jest „za rzeczy pozostawione zakład nie odpowiada”. Takie oświadczenie nie zawsze wywołuje jednak skutek i zazwyczaj właściwe osoby powinny sprawować pieczę nad pozostawionymi przedmiotami.

Kiedy dochodzi do zawarcia umowy przechowania?

Bez wątpienia jednym z koronnych przykładów nieudanej próby zwolnienia się od odpowiedzialności są płatne szatnie i przechowalnie, które takim oświadczeniem próbują oszczędzić sobie obowiązków dotyczących sprawowania pieczy nad pozostawioną rzeczą. W przypadku odpłatnej usługi, która dodatkowo polega na wydaniu rzeczy i umówienia się co do konkretnego sposobu przechowania jej, mamy do czynienia z zawarciem umowy przechowania. Umowa ta wywołuje skutki od momentu przekazania rzeczy przechowującemu, a przede wszystkim z tą chwilą przechodzi na niego odpowiedzialność za strzeżenie tej rzeczy i zachowanie jej w niepogorszonym stanie. Umowa ta regulowana jest przez Kodeks cywilny, więc nie jest możliwe zniesienie odpowiedzialności za pomocą klauzuli zamieszczonej przez strony, lub tym bardzie jednostronnego oświadczenia jednej ze stron.

REKLAMA

Kiedy powstaje odpowiedzialność odszkodowawcza? (cz. 1)

Kiedy powstaje odpowiedzialność odszkodowawcza? (cz. 2)

Odpłatna lub nie

Sytuacja wygląda na bardziej skomplikowaną, gdy mamy do czynienia z nieodpłatnym pozostawieniem rzeczy. Kodeks cywilny zastrzega jednak, że umowa przechowania nie musi być odpłatna, gdyż strony mogą umówić się, że za przechowanie nie będzie pobierane wynagrodzenie.

Umowa przechowania - WZÓR UMOWY

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pozorny brak odpowiedzialności

W momencie, gdy w ogóle nie dochodzi do wydania rzeczy, a jedynie do złożenia w miejscu do tego przeznaczonym ciężko mówić o zawarciu umowy w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Sąd Najwyższy w uchwale o sygnaturze III CZP 46/79 uznał jednak, że istnieją okoliczności, gdzie z pozoru nie dochodzi do zawarcia umowy, a w dalszym ciągu oświadczenia o wyłączeniu odpowiedzialności są nieskuteczne. Dzieje się tak w przypadku, gdy korzystamy z innej, odpłatnej usługi (na przykład u fryzjera, w teatrze), a do prawidłowego z niej korzystania koniecznym jest pozostawienie chociażby odzieży wierzchniej czy większego bagażu w miejscu do tego przeznaczonym. Wówczas umowa przechowania bezpośrednio wiąże się ze świadczoną usługą i jest jej nierozerwalną częścią, gdyż umożliwiając klientowi korzystanie z pewnej aktywności nie można jednocześnie pozwolić, by ponosił ryzyko utraty swoich rzeczy pozostawionych na terenie danego zakładu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Hotele i ośrodki noclegowe

Specyficznym przypadkiem zakładu, który zawsze będzie odpowiadał za rzeczy pozostawione przez swoich klientów (gdyż taką odpowiedzialność nakłada na niego bezpośrednio Kodeks cywilny) jest hotel lub ośrodek noclegowy. Kodeks wymienia tylko kilka przypadków, gdy odpowiedzialność za bagaże gościa znajdujące się na terenie obiektu jest wyłączona. Także w tym przypadku nie będą miały zastosowania żadne regulaminy hotelowe czy inne oświadczenia w formie widocznych tabliczek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA