| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Czy zastrzeżenia o braku odpowiedzialności za rzeczy pozostawione są skuteczne?

Czy zastrzeżenia o braku odpowiedzialności za rzeczy pozostawione są skuteczne?

Popularnym hasłem zamieszczanym nie tylko przy szatniach, ale i w innego rodzaju miejscach świadczących usługi jest „za rzeczy pozostawione zakład nie odpowiada”. Takie oświadczenie nie zawsze wywołuje jednak skutek i zazwyczaj właściwe osoby powinny sprawować pieczę nad pozostawionymi przedmiotami.

Kiedy dochodzi do zawarcia umowy przechowania?

Bez wątpienia jednym z koronnych przykładów nieudanej próby zwolnienia się od odpowiedzialności są płatne szatnie i przechowalnie, które takim oświadczeniem próbują oszczędzić sobie obowiązków dotyczących sprawowania pieczy nad pozostawioną rzeczą. W przypadku odpłatnej usługi, która dodatkowo polega na wydaniu rzeczy i umówienia się co do konkretnego sposobu przechowania jej, mamy do czynienia z zawarciem umowy przechowania. Umowa ta wywołuje skutki od momentu przekazania rzeczy przechowującemu, a przede wszystkim z tą chwilą przechodzi na niego odpowiedzialność za strzeżenie tej rzeczy i zachowanie jej w niepogorszonym stanie. Umowa ta regulowana jest przez Kodeks cywilny, więc nie jest możliwe zniesienie odpowiedzialności za pomocą klauzuli zamieszczonej przez strony, lub tym bardzie jednostronnego oświadczenia jednej ze stron.

Kiedy powstaje odpowiedzialność odszkodowawcza? (cz. 1)

Kiedy powstaje odpowiedzialność odszkodowawcza? (cz. 2)

Odpłatna lub nie

Sytuacja wygląda na bardziej skomplikowaną, gdy mamy do czynienia z nieodpłatnym pozostawieniem rzeczy. Kodeks cywilny zastrzega jednak, że umowa przechowania nie musi być odpłatna, gdyż strony mogą umówić się, że za przechowanie nie będzie pobierane wynagrodzenie.

Umowa przechowania - WZÓR UMOWY

Pozorny brak odpowiedzialności

W momencie, gdy w ogóle nie dochodzi do wydania rzeczy, a jedynie do złożenia w miejscu do tego przeznaczonym ciężko mówić o zawarciu umowy w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Sąd Najwyższy w uchwale o sygnaturze III CZP 46/79 uznał jednak, że istnieją okoliczności, gdzie z pozoru nie dochodzi do zawarcia umowy, a w dalszym ciągu oświadczenia o wyłączeniu odpowiedzialności są nieskuteczne. Dzieje się tak w przypadku, gdy korzystamy z innej, odpłatnej usługi (na przykład u fryzjera, w teatrze), a do prawidłowego z niej korzystania koniecznym jest pozostawienie chociażby odzieży wierzchniej czy większego bagażu w miejscu do tego przeznaczonym. Wówczas umowa przechowania bezpośrednio wiąże się ze świadczoną usługą i jest jej nierozerwalną częścią, gdyż umożliwiając klientowi korzystanie z pewnej aktywności nie można jednocześnie pozwolić, by ponosił ryzyko utraty swoich rzeczy pozostawionych na terenie danego zakładu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Hotele i ośrodki noclegowe

Specyficznym przypadkiem zakładu, który zawsze będzie odpowiadał za rzeczy pozostawione przez swoich klientów (gdyż taką odpowiedzialność nakłada na niego bezpośrednio Kodeks cywilny) jest hotel lub ośrodek noclegowy. Kodeks wymienia tylko kilka przypadków, gdy odpowiedzialność za bagaże gościa znajdujące się na terenie obiektu jest wyłączona. Także w tym przypadku nie będą miały zastosowania żadne regulaminy hotelowe czy inne oświadczenia w formie widocznych tabliczek.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »