REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność za rzeczy pozostawione w hotelu

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
kobieta, wakacje, lato, odpoczynek, relaks, hamak, tablet, relaks/ fot. Fotolia
kobieta, wakacje, lato, odpoczynek, relaks, hamak, tablet, relaks/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Lato jest czasem wzmożonej częstotliwości korzystania z hoteli i podobnych obiektów noclegowych. Będąc prowadzącym taki zakład warto zdawać sobie sprawę ze swoich praw i obowiązków, a także możliwej odpowiedzialności za rzeczy wniesione przez gościa zawierającego umowę hotelową.

 Hotel jest bezwzględnie odpowiedzialny za rzeczy wniesione przez gościa. Przez rzeczy wniesione należy rozumieć bagaż, który gość zabrał ze sobą do pokoju lub przedmioty pozostawione w miejscu wskazanym przez obsługę hotelu, a także rzeczy powierzone obsłudze hotelu. Za rzeczy nie uważa się żywych zwierząt i pojazdów mechanicznych – by hotel był odpowiedzialny także za ich dobry stan, należy zawrzeć osobną umowę przechowania dotyczącą tego typu wyłączonych przedmiotów. W praktyce często odbywa się to poprzez pozostawienie samochodu na płatnym parkingu lub dodatkową opłatę za pobyt zwierzęcia w obiekcie.

REKLAMA

Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek na koloniach?

Na jaką pomoc hotelu może liczyć jego gość

Wysoki standard odpowiedzialności

Ponieważ hotel to przedsiębiorstwo, jego odpowiedzialność jako podmiotu świadczącego swoje usługi profesjonalnie jest bardzo wysoka. Gość zawierając umowę hotelową ma prawo spodziewać się odpowiedniej jakości usług i bezpieczeństwa zarówno swojego, jak i przedmiotów przez siebie wniesionych. Stąd odpowiedzialność hotelu za rzeczy gościa wyłączona jest przez Kodeks cywilny tylko w trzech przypadkach:

- gdy utrata lub zniszczenie rzeczy wynika z siły wyższej (okoliczności, których hotel nie mógł przewidzieć, a nawet jeśli mógł, to nie mógł im zapobiec – powódź, huragan)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- gdy utrata lub zniszczenie rzeczy wynika wyłącznie z winy gościa lub osoby go odwiedzającej

- gdy utrata lub zniszczenie rzeczy wynika z jej właściwości (przedmiot wymagający przebywania w specjalnych warunkach, który nie został zgłoszony obsłudze).

Wszelkie zastrzeżenia regulaminowe o wyłączeniu odpowiedzialności hotelu za rzeczy i okoliczności inne niż przewidywane przez Kodeks cywilny są nieważne, stąd w ramach umowy zawartej z gościem hotel nie może zwolnić się od strzeżenia bezpieczeństwa jego i jego rzeczy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Co do zasady hotel nie powinien odmawiać zawarcia dodatkowej umowy przechowania w stosunku do rzeczy, za które z mocy samej umowy hotelowej nie ponosi odpowiedzialności. Wyjątkiem jest sytuacja, w której przedmiot ten może stanowić zagrożenie dla obsługi i innych gości, na przykład materiał wybuchowy czy agresywne zwierzę.

Ile odszkodowania?

Odpowiedzialność majątkowa za zniszczoną lub utraconą rzecz ograniczona jest w stosunku do jednego gościa do 100-krotnej należności za dostarczoną usługę (w tym wypadku jest to cena pokoju za dobę), jednak odpowiedzialność za pojedynczą rzecz nie może być wyższa niż 50-krotność należności za usługę. Limit ten nie ma zastosowania, a hotelarz odpowiedzialny jest za całość wyrządzonej szkody, jeśli utrata lub zniszczenie nastąpiło z winy lub rażącego niedbalstwa obsługi hotelowej, jeśli utracone lub zniszczone zostały rzeczy przyjęte na przechowanie lub takie, którym hotelarz bezpodstawnie odmówił przechowania.

Za opóźniony lot można uzyskać odszkodowanie

Termin na ubieganie się o odszkodowanie od hotelu mija w ciągu roku od dnia wymeldowania się z obiektu, lecz także w ciągu 6 miesięcy od dnia wykrytej szkody.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA