REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy wspólnicy spółki jawnej muszą podjąć uchwałę?

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Kiedy wspólnicy spółki jawnej muszą podjąć uchwałę?
Kiedy wspólnicy spółki jawnej muszą podjąć uchwałę?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W spółce jawnej, tak jak we wszystkich typach spółek, wspólnicy podejmują decyzje związane z jej bieżącym funkcjonowaniem. Kto jednak i kiedy ma obowiązek prowadzenia spraw spółki?

Co oznaczają “sprawy spółki”?

W spółce czasami trzeba podjąć decyzję w zakresie zatrudniania pracowników, marketingu, inwestowania i wielu innych spraw, które są związane z działalnością spółki. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy należy ocenić wagę podejmowanych spraw. A zatem, czy jest to tylko decyzja o tym, czy towar powinien zostać przeniesiony z magazynu do sklepu, czy jednak decyzja dotyczy wejścia spółki na rynek zagraniczny.

REKLAMA

Kto podejmuje decyzje w sprawach nieprzekraczających zakresu zwykłych czynności?

Jeżeli do podjęcia jest decyzja o tym, czy towar powinien zostać przeniesiony z magazynu do sklepu - może ją podjąć każdy wspólnik, z 3 wyjątkami.

Pierwszy wyjątek dotyczy sytuacji, kiedy wspólnik został pozbawiony prawa prowadzenia spraw spółki. Może to nastąpić:

a) albo w umowie spółki albo w uchwale wspólników - wówczas wspólnik dobrowolnie decyduje, że nie chce się zajmować takimi sprawami,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

b )albo w prawomocnym wyroku sądu, który sąd wydaje w przypadku, gdy wystąpią ważne powody, jak np. niekompetencja wspólnika czy też długotrwała choroba. Wówczas wspólnik zostaje przymusowo pozbawiony prawa prowadzenia takich spraw.

Drugi wyjątek dotyczy sytuacji, kiedy inny wspólnik sprzeciwił się podjętej decyzji. A zatem, wspólnik A decyduje, że towar zostanie przeniesiony z magazynu do sklepu, jednak wspólnik B sprzeciwia się tej decyzji. W takiej sytuacji wszyscy wspólnicy, którzy mają prawo prowadzenia spraw spółki muszą podjąć jednomyślną uchwałę w tym zakresie.

Trzeci wyjątek dotyczy sytuacji, gdy w umowie spółki wspólnicy postanowili, że na takie czynności potrzebna jest jednak zgoda wszystkich wspólników.

Kto podejmuje decyzje w sprawach przekraczających zakres zwykłych czynności?

REKLAMA

Jeżeli jednak do podjęcia jest decyzja o tym, czy spółka powinna wejść na rynek zagraniczny, co do zasady, wymagana jest zgoda wszystkich wspólników, w tym także wspólników wyłączonych od prowadzenia spraw spółki (w umowie, uchwale albo prawomocnym wyroku).

Użyłam sformułowania “co do zasady”, ponieważ trudność może sprawić kwalifikacja danej czynności, czy jest to czynność małej wagi czy jednak decyzja nie może zostać podjęta z pominięciem pozostałych wspólników. Dla ułatwienia, warto w umowie spółki jawnej dokonać kwalifikacji chociaż tych ważniejszych czynności, do podejmowania których wymagana jest zgoda wszystkich wspólników.

Czy można odmiennie uregulować kwestie związane z prowadzeniem spraw spółki?

W przypadku, jeżeli chcemy, żeby kwestie związane z prowadzeniem spraw spółki wyglądały zupełnie inaczej od tych, które zostały zaproponowane w przepisach prawa, służy temu umowa spółki jawnej. Można wprowadzić rozwiązania, które będą dopasowane do działalności spółki i osobowości wspólników, co ułatwi codzienne funkcjonowanie spółki i pomoże w uniknięciu licznych problemów.

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 28 maja 2022 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA