REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy wspólnicy spółki jawnej muszą podjąć uchwałę?

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Kiedy wspólnicy spółki jawnej muszą podjąć uchwałę?
Kiedy wspólnicy spółki jawnej muszą podjąć uchwałę?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W spółce jawnej, tak jak we wszystkich typach spółek, wspólnicy podejmują decyzje związane z jej bieżącym funkcjonowaniem. Kto jednak i kiedy ma obowiązek prowadzenia spraw spółki?

Co oznaczają “sprawy spółki”?

W spółce czasami trzeba podjąć decyzję w zakresie zatrudniania pracowników, marketingu, inwestowania i wielu innych spraw, które są związane z działalnością spółki. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy należy ocenić wagę podejmowanych spraw. A zatem, czy jest to tylko decyzja o tym, czy towar powinien zostać przeniesiony z magazynu do sklepu, czy jednak decyzja dotyczy wejścia spółki na rynek zagraniczny.

REKLAMA

Kto podejmuje decyzje w sprawach nieprzekraczających zakresu zwykłych czynności?

Jeżeli do podjęcia jest decyzja o tym, czy towar powinien zostać przeniesiony z magazynu do sklepu - może ją podjąć każdy wspólnik, z 3 wyjątkami.

Pierwszy wyjątek dotyczy sytuacji, kiedy wspólnik został pozbawiony prawa prowadzenia spraw spółki. Może to nastąpić:

a) albo w umowie spółki albo w uchwale wspólników - wówczas wspólnik dobrowolnie decyduje, że nie chce się zajmować takimi sprawami,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

b )albo w prawomocnym wyroku sądu, który sąd wydaje w przypadku, gdy wystąpią ważne powody, jak np. niekompetencja wspólnika czy też długotrwała choroba. Wówczas wspólnik zostaje przymusowo pozbawiony prawa prowadzenia takich spraw.

Drugi wyjątek dotyczy sytuacji, kiedy inny wspólnik sprzeciwił się podjętej decyzji. A zatem, wspólnik A decyduje, że towar zostanie przeniesiony z magazynu do sklepu, jednak wspólnik B sprzeciwia się tej decyzji. W takiej sytuacji wszyscy wspólnicy, którzy mają prawo prowadzenia spraw spółki muszą podjąć jednomyślną uchwałę w tym zakresie.

Trzeci wyjątek dotyczy sytuacji, gdy w umowie spółki wspólnicy postanowili, że na takie czynności potrzebna jest jednak zgoda wszystkich wspólników.

Kto podejmuje decyzje w sprawach przekraczających zakres zwykłych czynności?

REKLAMA

Jeżeli jednak do podjęcia jest decyzja o tym, czy spółka powinna wejść na rynek zagraniczny, co do zasady, wymagana jest zgoda wszystkich wspólników, w tym także wspólników wyłączonych od prowadzenia spraw spółki (w umowie, uchwale albo prawomocnym wyroku).

Użyłam sformułowania “co do zasady”, ponieważ trudność może sprawić kwalifikacja danej czynności, czy jest to czynność małej wagi czy jednak decyzja nie może zostać podjęta z pominięciem pozostałych wspólników. Dla ułatwienia, warto w umowie spółki jawnej dokonać kwalifikacji chociaż tych ważniejszych czynności, do podejmowania których wymagana jest zgoda wszystkich wspólników.

Czy można odmiennie uregulować kwestie związane z prowadzeniem spraw spółki?

W przypadku, jeżeli chcemy, żeby kwestie związane z prowadzeniem spraw spółki wyglądały zupełnie inaczej od tych, które zostały zaproponowane w przepisach prawa, służy temu umowa spółki jawnej. Można wprowadzić rozwiązania, które będą dopasowane do działalności spółki i osobowości wspólników, co ułatwi codzienne funkcjonowanie spółki i pomoże w uniknięciu licznych problemów.

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 28 maja 2022 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA