REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Udzielanie pożyczek wspólnikom przez spółki

Bartosz Mikołajczyk
Udzielanie pożyczek wspólnikom przez spółki
Udzielanie pożyczek wspólnikom przez spółki
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W obrocie gospodarczym udzielanie pożyczek jest zjawiskiem naturalnym i powszechnie stosowanym. Mimo, iż udzielanie pożyczek wspólnikom przez spółki nie należy do częstej praktyki, warto zastanowić się, jakie konsekwencje podatkowe tego rodzaju umowy za sobą pociągają.

W świetle art. 720 Kodeksu Cywilnego przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność pożyczkobiorcy określoną ilość pieniędzy bądź też rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a pożyczkobiorca zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości pożyczkodawcy. Pożyczka może zostać udzielona na czas oznaczony lub nieoznaczony, jak również może być odpłatna, jak i nieodpłatna. W omawianym przypadku pożyczkobiorcami są osoby fizyczne lub prawne, będące wspólnikami lub akcjonariuszami spółek, które tej pożyczki udzielają. W związku z tym, iż udzielającą pożyczki może być zarówno spółka osobowa, jak i kapitałowa, należy rozróżnić spółki-pożyczkodawców według kryterium podlegania opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

REKLAMA

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Biorąc pod uwagę wspomniane czynniki możemy wyróżnić następujące kategorie:

- pożyczki odpłatne udzielane wspólnikom/akcjonariuszom przez spółki będące płatnikami podatku dochodowego,

- pożyczki odpłatne udzielane wspólnikom/akcjonariuszom przez spółki niebędące płatnikami podatku dochodowego,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- pożyczki nieodpłatne udzielane wspólnikom/akcjonariuszom przez spółki będące płatnikami podatku dochodowego,

- pożyczki nieodpłatne udzielane wspólnikom/akcjonariuszom przez spółki niebędące płatnikami podatku dochodowego.

ABC umowy pożyczki

REKLAMA

Każdy z wymienionych rodzajów pożyczek pociągał będzie za sobą odmienne skutki podatkowe. Bez wątpienia w przypadku pożyczek odpłatnych, po stronie pożyczkodawcy powstanie przychód podlegający opodatkowaniu. W przypadku pożyczkodawcy będącemu płatnikiem podatku dochodowego obowiązek taki powstanie zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jeżeli natomiast spółka udzielająca pożyczki nie jest płatnikiem CIT, przychód podlegający opodatkowaniu powstanie po stronie wspólników tej spółki, wliczając wspólników biorących pożyczkę. Inaczej sytuacja kształtuje się w przypadku udzielania pożyczek nieodpłatnych. Mianowicie po stronie wspólników i akcjonariuszy spółek udzielających pożyczki powstanie podlegający opodatkowaniu przychód z nieodpłatnych świadczeń.

Konsekwencje podatkowe udzielenia pożyczki wspólnikowi przez spółkę należy rozpatrywać nie tylko z punktu widzenia przepisów dotyczących podatków dochodowych. Istotne znaczenie w przypadku takich umów będą miały regulacje podatku od towarów i usług (VAT) oraz podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Co do zasady umowy pożyczki opodatkowane są podatkiem PCC stawką wynoszącą 2% od wartości przedmiotu pożyczki. Zasada ta nie znajdzie jednak zastosowania w przypadku udzielenia pożyczki wspólnikowi przez spółkę. Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 4 ustawy o PCC nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne (inne niż umowa spółki i jej zmiany) jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Z kolei zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę. W świetle przytoczonych przepisów należy uznać, iż każda spółka udzielająca pożyczki wspólnikowi, będąc podatnikiem podatku VAT, nie podlega opodatkowaniu podatkiem PCC. Podobnie wyglądać będzie sytuacja w przypadku opodatkowania podatkiem VAT – tutaj mamy do czynienia ze zwolnieniem przedmiotowym.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż w orzecznictwie pojawia się pogląd, iż udzielenie pożyczki stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT tylko w przypadku, gdy jest elementem prowadzonej przez spółkę działalności związanej z udzielaniem pożyczek. Przyjmując taką interpretację za słuszną należy stwierdzić, iż niepodleganie opodatkowaniu podatkiem PCC miałoby miejsce tylko w przypadku udzielenia pożyczki przez spółkę w ramach prowadzonej przez siebie działalności w tym przedmiocie, gdyż tylko wtedy można by uznać taką spółkę za opodatkowaną podatkiem VAT z tego tytułu, co za tym idzie – zastosowanie miałby art. 2 pkt 4 ustawy o PCC.

Pożyczka w spółce cywilnej a PCC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA