Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pcc - podatek od czynności cywilnoprawnych. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pcc - podatek od czynności cywilnoprawnych.
Samochód: podatek od wzbogacenia - kto go płaci i ile wynosi?
Aktualizacja: 13.11.2020
Podatek od wzbogacenia - czyli PCC-3 - opłaca nabywca samochodu używanego. Kiedy, ile wynosi i jak należy go zgłosić? O tym w naszym materiale. »
Aktualizacja: 06.08.2020
Wyjaśniamy w jakich przypadkach kupna samochodu trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Podpowiadamy ile trzeba zapłacić, w jakim terminie i na kim ciąży obowiązek podatkowy. »
Kupno samochodu - podatek 2020
Aktualizacja: 06.08.2020
Kupno samochodu wiąże się z obowiązkiem opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Kiedy nie trzeba płacić? Ile wynosi PCC w 2020 r.? Kto, gdzie i w jakim czasie powinien zapłacić podatek? »
Zakup auta bez PCC w 2020 r.? To trochę możliwe już dziś…
Aktualizacja: 02.12.2019
Zakup samochodu jest czynnością cywilnoprawną. A to oznacza, że rodzi obowiązek zapłacenia… podatku! Czy możliwy będzie zakup auta bez PCC w 2020 r.? W pewnym sensie już dziś istnieje taka możliwość… »
Nie będzie podatku PCC od kryptowalut
Aktualizacja: 19.06.2018
Nie będzie pobierany podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) od sprzedaży kryptowalut - przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku PCC od umowy sprzedaży lub zamiany waluty wirtualnej. »
Obrót kryptowalutami - konsekwencje podatkowe
Aktualizacja: 21.09.2018
Jakie są podatkowe skutki obrotu modnymi, choć ciągle nieznanymi, kryptowalutami na gruncie PIT, VAT i PCC? Ministerstwo Finansów przypomina o skutkach sprzedaży lub zamiany tej waluty. Warto przypomnieć, że do kryptowalut należą, m.in., bitcoin, litecoin czy ether. »
Skutki podatkowe obrotu walutami wirtualnymi (kryptowalutami) w PIT, VAT i PCC
Aktualizacja: 23.04.2018
W rocznym PIT należy wykazać również przychody ze sprzedaży lub zamiany kryptowalut, takich jak m. in. bitcoin, litecoin czy ether. Wskazujemy skutki obrotu kryptowalutami w podatku dochodowym od osób fizycznych, od towarów i usług oraz od czynności cywilnoprawnych. »
Udzielanie pożyczek wspólnikom przez spółki
Aktualizacja: 21.09.2020
W obrocie gospodarczym udzielanie pożyczek jest zjawiskiem naturalnym i powszechnie stosowanym. Mimo, iż udzielanie pożyczek wspólnikom przez spółki nie należy do częstej praktyki, warto zastanowić się, jakie konsekwencje podatkowe tego rodzaju umowy za sobą pociągają. »
Ustanowienie hipoteki a podatek od czynności cywilnoprawnych
Aktualizacja: 08.09.2014
Ustanowienie hipoteki umownej zabezpieczającej wierzytelności istniejące objęte jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,1 proc. kwoty zabezpieczonej lub zabezpieczonych wierzytelności. »
Pożyczka w spółce cywilnej a PCC
Aktualizacja: 29.05.2014
Wspólnik spółki cywilnej może udzielić spółce pożyczki. Wówczas zobowiązany jest do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, który może obniżyć koszty firmy. Warunkiem obniżenia jest zbycie praw majątkowych do udziału w spółce. »
Opodatkowana PCC dotyczy również sprzedaży w rodzinie
Aktualizacja: 21.03.2014
Podatek od czynności cywilno-prawnych musi być zapłacony przez nabywcę nawet jeżeli do transakcji sprzedaży dochodzi pomiędzy członkami rodziny np. w przypadku darowizny. Opodatkowaniu PCC nie podlega jedynie rzecz, której wartość rynkowa nie przekracza 1000 zł. »
Niekorzystne zmiany w spółce komandytowo - akcyjnej
Aktualizacja: 29.11.2012
Spółka komandytowo-akcyjna była dotychczas najbardziej korzystną podatkowo formą prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, a co za tym idzie, najbardziej popularną. Ministerstwo Finansów ma pomysł jak zmienić tę tendencję wprowadzając niekorzystne zmiany w opodatkowaniu SKA, a NSA wydał wyrok dezorientujący wspólników, ale za to zgodny z polityką rządu. »
Gdzie kupić mieszkanie: na rynku pierwotnym czy wtórnym?
Aktualizacja: 19.12.2011
Kredyty hipoteczne prawie nigdy nie są przyporządkowywane wyłącznie rynkowi pierwotnemu albo rynkowi wtórnemu. Jednak warto wiedzieć, jakie procedury w banku łączą się z rynkiem pierwotnym, a jakie z rynkiem wtórnym. Eskperci finansowi wyjaśniają różnice między rynkami pierwotnym i wtórnym. »
Kto może złożyć wniosek o zwrot PCC?
Aktualizacja: 25.11.2011
Dokonując czynności cywilnoprawnej, co do zasady, należy uiścić od niej podatek. Jednak w sytuacjach określonych w ustawie można domagać się zwrotu tego podatku. Kiedy jest to możliwe i kto może o to wystąpić? »
Jednokrotne opodatkowanie PCC kapitału zakładowego w spółkach kapitałowych
Aktualizacja: 25.11.2011
Minister Finansów wydał 22 lutego 2010 r. (nr PL/LM/830/14/BNJ/10/27) ogólną interpretację podatkową, w której podkreślił zasadę jednokrotnego opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych kapitału w spółkach kapitałowych. »
Sebastian Pitoń, Góralskie Veto: „To polityka rządu, a nie COVID nas zabija” [PODCAST]
Nawet 70 tyś. zł dotacji na rozwój rekreacji
Aplikant adwokacki w Izbie Warszawskiej. Absolwent Wydziału Prawa EWSPiA w Warszawie, uczelni afiliowanej przy instytucie nauk prawnych Polskiej Akademii Nauk utworzonej we współpracy ze Zrzeszeniem Prawników Polskich oraz Międzynarodowym Instytutem Rozwoju Prawa w Rzymie.