Czy sprzedaż zakładu podlega PCC?
REKLAMA
REKLAMA
NIE
REKLAMA
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają wymienione w tym przepisie czynności cywilnoprawne, w tym między innymi umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Ale zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (pcc) nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:
1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług
2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umowy spółki i jej zmiany,
- umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Zobacz: Jak skorzystać z ulgi internetowej - krok po kroku
W tym przypadku zbycie zakładu będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawek właściwych dla poszczególnych składników majątku przedsiębiorstwa.
Dlatego też umowa sprzedaży zakładu , jako podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Zobacz: Jakie są zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.