REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obrót kryptowalutami - konsekwencje podatkowe

Agnieszka Kalicińska
Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa
Krzysztof Wiśniewski
Krzysztof Wiśniewski
Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa
Mariański Group
Profesjonalizm & Pasja
Obrót kryptowalutami - konsekwencje podatkowe
Obrót kryptowalutami - konsekwencje podatkowe
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są podatkowe skutki obrotu modnymi, choć ciągle nieznanymi, kryptowalutami na gruncie PIT, VAT i PCC? Ministerstwo Finansów przypomina o skutkach sprzedaży lub zamiany tej waluty. Warto przypomnieć, że do kryptowalut należą, m.in., bitcoin, litecoin czy ether.

Skutki podatkowe na gruncie PIT

Źródło przychodów

REKLAMA

Przychody z obrotu kryptowalutą mogą być zakwalifikowane do źródła przychodów z tytułu:

  • praw majątkowych;
  • pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli kryptowaluta jest przedmiotem obrotu w ramach działalności, która spełnia określone warunki: m.in. ma ona charakter zarobkowy, jest prowadzona we własnym imieniu przez podatnika, w sposób zorganizowany i ciągły (i nie zachodzą przesłanki wskazane w art. 5b ust. 1 ustawy o PIT).

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Przychód

Na przychód z obrotu kryptowalutami wskazać można w przypadku:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • sprzedaży kryptowaluty (czyli zamiany kryptowaluty na „walutę tradycyjną”),
  • zamiany kryptowaluty na inną kryptowalutę, towar lub usługę (zamiana kryptowaluty będzie w tym przypadku traktowana jako jedna z form jej odpłatnego zbycia).

W przypadku obrotu kryptowalutami wystąpić może również:

  • przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy o PIT (powstaje w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika pieniędzy (waluty tradycyjnej), innej kryptowaluty, towaru czy wykonania usługi)
  • przychód z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT (za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień sprzedaży lub zamiany danej kryptowaluty – nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności).

Koszty uzyskania przychodów

REKLAMA

Przy podatkowej księdze przychodów i rozchodów możliwe jest jedynie dokonywanie w niej zapisów na podstawie ściśle określonych dokumentów. Takich jak faktury, czy rachunki. W efekcie czego, wyciągi z historii transakcji giełdowych z internetowej giełdy kryptowalut albo wyciągi z kont bankowych z historii transakcji nie stanowią, zdaniem MF, dowodów księgowych. W konsekwencji, przychody oraz koszty uzyskania przychodu udokumentowane wyłącznie w ten sposób nie mogą zostać zaewidencjonowane. Jeśli podatnik w inny sposób rzetelnie udokumentuje powstanie przychodu podatkowego, czy poniesienie kosztu, powinien to uwzględnić w trakcie roku podatkowego w bieżącej zaliczce na podatek oraz w rocznym rozliczeniu. Co istotne, wydatki na zakup kryptowaluty ujmowane są w kosztach uzyskania przychodów w momencie poniesienia wydatku, czyli w dacie zakupu i według cen zakupu.

Jeśli podatnik prowadzi księgi rachunkowe, wówczas, zdaniem MF, za dowód księgowy mogą być uznane wyciągi bankowe. Wyciągi potwierdzające transakcję zakupu lub sprzedaży kryptowaluty wraz z załączonym wydrukiem dokonanej transakcji z giełdowego profilu jednostki, uzupełnionym o podpis osoby, która w imieniu jednostki dokonała takiej transakcji.

Dochód

Dochody z obrotu kryptowalutą powinny być zakwalifikowane do:

  • praw majątkowych (zastosowanie znajdzie wówczas opodatkowanie na zasadach ogólnych, według skali podatkowej)
  • do pozarolniczej działalności gospodarczej (dochody te będą podlegać wówczas łączeniu z innych dochodami z tego źródła przychodu).

Polecamy: Biuletyn VAT

Skutki podatkowe na gruncie VAT

REKLAMA

Obrót kryptowalutami w postaci działalności w zakresie ich kupna i sprzedaży podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatne świadczenie usług. MF podkreśla, że dla celów VAT pojęcie walut używanych jako prawny środek płatniczy obejmuje również kryptowaluty. W konsekwencji, sprzedaż i wymiana kryptowaluty na walutę tradycyjną (i odwrotnie) o ile podlega opodatkowaniu VAT, korzysta ze zwolnienia. Należy zatem pamiętać, że co do zasady, podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT od nabywanych towarów i usług związanych z działalnością w zakresie wydobywania i kupna albo sprzedaży kryptowalut.

Obowiązek podatkowy w zakresie VAT powstaje w momencie sprzedaży albo wymiany kryptowaluty na walutę tradycyjną oraz w momencie wymiany jednej kryptowaluty na inną. Przy czym MF podkreśla, że podstawa opodatkowania w przypadku obrotu kryptowalutami zarówno w zakresie kupna albo sprzedaży na walutę tradycyjną, jak i w zakresie wymiany na inną kryptowalutę może być wyrażona w złotych.

Skutki podatkowe na gruncie PCC

Umowa sprzedaży oraz zamiany kryptowaluty, podlega opodatkowaniu PCC. Obowiązek zapłacenia podatku w wysokości 1% rynkowej wartości nabywanego prawa majątkowego, ciąży wówczas na kupującym. Natomiast w przypadku zamiany, obowiązek zapłaty 1% od prawa majątkowego, od którego przypada wyższy podatek, dotyczy solidarnie obydwu stron czynności.

Należy również pamiętać, że wyłączona z opodatkowania PCC jest umowa sprzedaży lub zamiany kryptowalut, która została objęta podatkiem VAT, w zakresie w jakim podlega opodatkowaniu VAT lub jeżeli co najmniej jedna ze stron czynności jest zwolniona z VAT z tytułu jej dokonania.

PODSUMOWUJĄC

Zarówno sprzedaż kryptowaluty w postaci jej wymiany na walutę tradycyjną, jak i zamiana jednej kryptowaluty na inną może wiązać się ze skutkami podatkowymi na gruncie PIT, VAT oraz PCC. Szczegółowe informacje Ministerstwa Finansów w tym zakresie można znaleźć klikając w ten LINK

Artykuł pochodzi z bloga kontrolapodatkowa.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA