| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > W jakiej wysokości naliczać VAT z tytułu wynajmu apartamentu w celu podnajmu krótkoterminowego

W jakiej wysokości naliczać VAT z tytułu wynajmu apartamentu w celu podnajmu krótkoterminowego

Osoba fizyczna zarejestrowana jako czynny podatnik VAT z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej nabyła apartament nad morzem i wynajęła go firmie, która zajmuje się wynajmem apartamentów turystom. Czy świadczenie usługi wynajmu apartamentu tej firmie jest opodatkowane VAT? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości?

Tak, wynajem apartamentu jest w przedstawionej sytuacji opodatkowany VAT. Kwestia wysokości VAT jest sporna. Obecnie jednak organy podatkowe stoją na stanowisku, że w takim wypadku zastosowanie znajdzie stawka podstawowa w wysokości 23%. Szczegóły w uzasadnieniu.

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zobacz: Prawo dla firm

1. Najem jako działalność gospodarcza

Działalność gospodarcza w rozumieniu VAT obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 zdanie drugie ustawy o VAT). Powoduje to, że działalnością gospodarczą w rozumieniu VAT jest m.in. wynajmowanie i wydzierżawianie przez osoby fizyczne składników majątku prywatnego (zob. przykładowo interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 września 2017 r., sygn. 0111-KDIB3-1.4012.536.2017.2.AB, oraz z 9 listopada 2017 r., sygn. 0112-KDIL2-3.4012.397.2017.2.ZD).

Działalnością gospodarczą w rozumieniu VAT jest także wynajmowanie i wydzierżawianie przez osoby fizyczne składników majątku prywatnego w sposób ciągły, dla celów zarobkowych.

Powoduje to, że w związku z wynajmem apartamentu osoba fizyczna, o której mowa w pytaniu, będzie działać w charakterze podatnika VAT. W konsekwencji świadczone przez nią usługi wynajmu będą podlegać opodatkowaniu VAT.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: W jakiej wysokości naliczać VAT z tytułu wynajmu apartamentu w celu podnajmu krótkoterminowego

W artykule omówiono również stawki VAT dla usług wynajmu nieruchomości.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EESTI CONSULTING OÜ

Consulting, doradztwo prawno-podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »