reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Kolejna rewolucja w rozliczeniach VAT od 1 lipca 2018 r.

Kolejna rewolucja w rozliczeniach VAT od 1 lipca 2018 r.

Ministerstwo Finansów opublikowało kolejny projekt nowelizujący ustawę o VAT, który ma obowiązywać od 1 lipca 2018 r. Projekt wprowadza zakaz wystawiania faktur do paragonów bez numeru NIP nabywcy. Sankcja za to będzie grozić zarówno sprzedawcy, jak i nabywcy, który posłuży się taką fakturą. Organ podatkowy będzie mógł wymierzyć dodatkowe zobowiązanie w wysokości 100% VAT wynikającego z wystawionej faktury. Faktury VAT RR oraz oświadczenia rolnika będą mogły być wystawiane i wysyłane w formie elektronicznej.

Ustawodawca wprowadzając nowe regulacje, chce uszczelnić tzw. pakiet paliwowy, który wszedł w życie w 2016 r. Przy okazji wprowadza również zmiany doprecyzowujące czy wynikające z aktualnego orzecznictwa sądów krajowych i TSUE.

Pierwsze zasiedlenie

Po wyroku TSUE, który zakwestionował zgodność polskich przepisów dotyczących stosowania zwolnień przy dostawie nieruchomości po pierwszym zasiedleniu, ustawodawca postanowił zmienić regulacje w tym zakresie. Nadal między pierwszym zasiedleniem a dostawą będą musiały minąć 2 lata, aby można było zastosować zwolnienie. Zostanie jednak zmieniona definicja pierwszego zasiedlenia. Aby doszło do pierwszego zasiedlenia, nieruchomość nie będzie musiała być oddana w ramach czynności opodatkowanych. Rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części będzie oznaczało, że doszło do pierwszego zasiedlenia.

Zobacz: Prawo dla firm

Powiązania kapitałowe

W związku ze zmianą progu powiązań kapitałowych w ustawach dotyczących podatków dochodowych i podniesieniem ich z 5% do 25% analogiczne zmiany zostaną wprowadzone do ustawy o VAT.

Rozliczenie importu towarów

Podatnik będzie miał możliwość obliczenia i wykazania kwoty VAT z tytułu importu towarów w rozliczeniu zamknięcia, o którym mowa w art. 175 rozporządzenia (UE) 2015/2446. W przypadku procedury uszlachetniania czynnego występują sytuacje, gdy podatnik nie dysponuje dokumentem celnym, tylko dokumentem zamknięcia. Obecnie musi występować do naczelnika urzędu celno-skarbowego o ustalenie VAT i płacić odsetki. Po zmianie będzie mógł sam obliczyć i wykazać podatek w dokumencie zamknięcia.

Zniesiony zostanie także obowiązek zawiadomienia naczelnika urzędu celno-skarbowego i naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rozliczania podatku od importu w deklaracji oraz o rezygnacji z rozliczania podatku w deklaracji podatkowej.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Kolejna rewolucja w rozliczeniach VAT od 1 lipca 2018 r.

W artykule omówiono również inne planowane zmiany w zakresie VAT.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Groński

Radca prawny i Partner Zarządzający (komplementariusz) w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama