REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawidłowa nazwa spółki cywilnej

Monika Pązik
Prawidłowa nazwa spółki cywilnej. / fot. Fotolia
Prawidłowa nazwa spółki cywilnej. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółka cywilna stanowi umowę zawartą między wspólnikami i nie posiada osobowości prawnej. Przepisy prawa nie regulują kwestii związanej z nazwą spółki. Zgodnie jednak z orzecznictwem – nazwa spółki nie musi zawierać imion i nazwisk jej wspólników, a sami wspólnicy mogą wystąpić do urzędu skarbowego o wydanie opinii na temat nazwy ich spółki.

Spółka cywilna stanowi jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności. Na mocy umowy spółki wspólnicy dążą do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Zatem spółka stanowi nic innego, jak właśnie umowę o charakterze zobowiązaniowym. W przeciwieństwie do pozostałych spółek, spółki cywilnej nie rejestruje się w żadnym z rejestrów przedsiębiorców. Wspólnicy zgłaszają jednak fakt powstania spółki w urzędzie skarbowym, ZUS i GUS. Dodatkowo spółka cywilna może być samodzielnym podatnikiem VAT. Wówczas dla tych celów konieczne jest określenie nazwy spółki.

REKLAMA

Polecamy: Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy

Nazwa spółki

W kwestii nazwy spółki cywilnej warto odnieść się do przepisów kodeksu cywilnego, gdyż brak jest innych bezpośrednich regulacji. Zgodnie z art. 432 k.c. każdy przedsiębiorca działa pod firmą, a zatem będzie to dotyczyło zarówno osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, a którym ustawa przyznaje zdolność prawną. Co do zasady nazwa firmy powinna mieć formę słowną i powinna znacząco odróżniać się od nazw innych podmiotów. W innym przypadku dojdzie do naruszenia przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów. Firmy tzw. osobowe charakteryzują się tym, że w nazwie firmy podawane są imiona i nazwiska właścicieli. Można by zatem przypuszczać, że w odniesieniu do spółki cywilnej taki zabieg również będzie skuteczny.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki cywilnej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy pamiętać, że spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Status przedsiębiorcy przysługuje jedynie jej wspólnikom. Oznacza to, że spółka może posługiwać się nazwą a nie nazwiskami wspólników.

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą na podstawie umowy spółki cywilnej określając nazwę tej spółki przez wskazanie imion i nazwisk wspólników (ewentualnie dodatkowo innych określeń wskazujących na przedmiot działalności), to w istocie upoważniają się wzajemnie do używania swojej firmy (imienia i nazwiska). Wówczas przedsiębiorcy posługują się takim oznaczeniem używają kilku firm na oznaczenie działalności gospodarczej. (wyr. SA w Katowicach, V ACa 255/12).

Prawidłowa nazwa a rozliczenie z fiskusem

REKLAMA

Prawidłowo wybrana nazwa dla spółki ma istotne znaczenie w szczególności w rozliczeniach z urzędem skarbowym. Jeżeli spółka wystawia faktury stwierdzające dokonanie sprzedaży, powinna zawierać imiona i nazwiska, nazwę bądź skróconą nazwę firmy i adresy. Zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur – faktura dokumentująca powinna zawierać  imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy. W związku z faktem, iż wspólnicy spółki cywilnej to osoby fizyczne, istniała konieczność, aby nazwa spółki zawierała imiona i nazwiska wspólników. Nie było jednakże możliwości zmiany imion i nazwisk w nazwie spółki.

Odmienne stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny i w wyroku z dnia 14 września 2010 r. (I FSK 1443/09) orzekł, że obligatoryjne reguły firmowe przedsiębiorców, nie obejmują spółki cywilnej. Dodatkowo nie istnieje wymóg podawania w nazwie spółki imion i nazwisk wszystkich wspólników. Skoro nie istnieją bezpośrednie regulacje w tym zakresie, nie istnieje domniemanie, że na gruncie prawa podatkowego powinna ona zawierać określone elementy. Członkowie spółki powinni jednak w nazwie spółki zamieszczać dopisek „spółka cywilna” lub ewentualnie przyjęte skróty. Jeżeli zatem wspólnicy spółki nie chcą umieszczać w nazwie swoich imion i nazwisk, mogą wystąpić do urzędu skarbowego o opinię, czy dana nazwa może zostać przyjęta przez urzędy.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  Szynka ze zmodyfikowanej genetycznie świni już za kilka lat?

  Dzięki edycji genów metodą CRISPR udało się uzyskać świnie odporne na zespół rozrodczo-oddechowy, chorobę powodującą wielkie straty w hodowli – informuje „The CRISPR Journal”.

  REKLAMA

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra. Wartość naszych złóż to 127 miliardów USD

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra, tak wynika z danych United States Geological Survey. Według aktualnych cen wartość naszych złóż rud srebra wynosi około 127 miliardów USD. Złoża szacuje się na 170 tys. ton. KGHM jest jednym z liderów światowego wydobycia srebra.

  Prawo do odłączenia, czyli czas na europejskie Porozumienie o cyfryzacji

  Prawo do odłączenia jest jednym z elementów europejskiego Porozumienia o cyfryzacji. Wypracowanie katalogu dobrych praktyk w zakresie transformacji cyfrowej w miejscu pracy oraz przygotowanie do wdrożenia Porozumienia Ramowego Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji na poziomie krajowym to główne cele projektu EFAD przygotowującego do procesu transformacji cyfrowej rynku pracy.

  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  REKLAMA

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA