| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka cywilna > Prawidłowa nazwa spółki cywilnej

Prawidłowa nazwa spółki cywilnej

Spółka cywilna stanowi umowę zawartą między wspólnikami i nie posiada osobowości prawnej. Przepisy prawa nie regulują kwestii związanej z nazwą spółki. Zgodnie jednak z orzecznictwem – nazwa spółki nie musi zawierać imion i nazwisk jej wspólników, a sami wspólnicy mogą wystąpić do urzędu skarbowego o wydanie opinii na temat nazwy ich spółki.

Spółka cywilna stanowi jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności. Na mocy umowy spółki wspólnicy dążą do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Zatem spółka stanowi nic innego, jak właśnie umowę o charakterze zobowiązaniowym. W przeciwieństwie do pozostałych spółek, spółki cywilnej nie rejestruje się w żadnym z rejestrów przedsiębiorców. Wspólnicy zgłaszają jednak fakt powstania spółki w urzędzie skarbowym, ZUS i GUS. Dodatkowo spółka cywilna może być samodzielnym podatnikiem VAT. Wówczas dla tych celów konieczne jest określenie nazwy spółki.

Nazwa spółki

W kwestii nazwy spółki cywilnej warto odnieść się do przepisów kodeksu cywilnego, gdyż brak jest innych bezpośrednich regulacji. Zgodnie z art. 432 k.c. każdy przedsiębiorca działa pod firmą, a zatem będzie to dotyczyło zarówno osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, a którym ustawa przyznaje zdolność prawną. Co do zasady nazwa firmy powinna mieć formę słowną i powinna znacząco odróżniać się od nazw innych podmiotów. W innym przypadku dojdzie do naruszenia przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów. Firmy tzw. osobowe charakteryzują się tym, że w nazwie firmy podawane są imiona i nazwiska właścicieli. Można by zatem przypuszczać, że w odniesieniu do spółki cywilnej taki zabieg również będzie skuteczny.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki cywilnej

Należy pamiętać, że spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Status przedsiębiorcy przysługuje jedynie jej wspólnikom. Oznacza to, że spółka może posługiwać się nazwą a nie nazwiskami wspólników.

Polecamy: Przekształcenia spółek. Praktyczne aspekty prawne, podatkowe i rachunkowe

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą na podstawie umowy spółki cywilnej określając nazwę tej spółki przez wskazanie imion i nazwisk wspólników (ewentualnie dodatkowo innych określeń wskazujących na przedmiot działalności), to w istocie upoważniają się wzajemnie do używania swojej firmy (imienia i nazwiska). Wówczas przedsiębiorcy posługują się takim oznaczeniem używają kilku firm na oznaczenie działalności gospodarczej. (wyr. SA w Katowicach, V ACa 255/12).

Prawidłowa nazwa a rozliczenie z fiskusem

Prawidłowo wybrana nazwa dla spółki ma istotne znaczenie w szczególności w rozliczeniach z urzędem skarbowym. Jeżeli spółka wystawia faktury stwierdzające dokonanie sprzedaży, powinna zawierać imiona i nazwiska, nazwę bądź skróconą nazwę firmy i adresy. Zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur – faktura dokumentująca powinna zawierać  imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy. W związku z faktem, iż wspólnicy spółki cywilnej to osoby fizyczne, istniała konieczność, aby nazwa spółki zawierała imiona i nazwiska wspólników. Nie było jednakże możliwości zmiany imion i nazwisk w nazwie spółki.

Odmienne stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny i w wyroku z dnia 14 września 2010 r. (I FSK 1443/09) orzekł, że obligatoryjne reguły firmowe przedsiębiorców, nie obejmują spółki cywilnej. Dodatkowo nie istnieje wymóg podawania w nazwie spółki imion i nazwisk wszystkich wspólników. Skoro nie istnieją bezpośrednie regulacje w tym zakresie, nie istnieje domniemanie, że na gruncie prawa podatkowego powinna ona zawierać określone elementy. Członkowie spółki powinni jednak w nazwie spółki zamieszczać dopisek „spółka cywilna” lub ewentualnie przyjęte skróty. Jeżeli zatem wspólnicy spółki nie chcą umieszczać w nazwie swoich imion i nazwisk, mogą wystąpić do urzędu skarbowego o opinię, czy dana nazwa może zostać przyjęta przez urzędy.

Czy spółka cywilna może powołać prokurenta?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »