reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka cywilna > Prawidłowa nazwa spółki cywilnej

Prawidłowa nazwa spółki cywilnej

Spółka cywilna stanowi umowę zawartą między wspólnikami i nie posiada osobowości prawnej. Przepisy prawa nie regulują kwestii związanej z nazwą spółki. Zgodnie jednak z orzecznictwem – nazwa spółki nie musi zawierać imion i nazwisk jej wspólników, a sami wspólnicy mogą wystąpić do urzędu skarbowego o wydanie opinii na temat nazwy ich spółki.

Spółka cywilna stanowi jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności. Na mocy umowy spółki wspólnicy dążą do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Zatem spółka stanowi nic innego, jak właśnie umowę o charakterze zobowiązaniowym. W przeciwieństwie do pozostałych spółek, spółki cywilnej nie rejestruje się w żadnym z rejestrów przedsiębiorców. Wspólnicy zgłaszają jednak fakt powstania spółki w urzędzie skarbowym, ZUS i GUS. Dodatkowo spółka cywilna może być samodzielnym podatnikiem VAT. Wówczas dla tych celów konieczne jest określenie nazwy spółki.

Polecamy: Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy

Nazwa spółki

W kwestii nazwy spółki cywilnej warto odnieść się do przepisów kodeksu cywilnego, gdyż brak jest innych bezpośrednich regulacji. Zgodnie z art. 432 k.c. każdy przedsiębiorca działa pod firmą, a zatem będzie to dotyczyło zarówno osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, a którym ustawa przyznaje zdolność prawną. Co do zasady nazwa firmy powinna mieć formę słowną i powinna znacząco odróżniać się od nazw innych podmiotów. W innym przypadku dojdzie do naruszenia przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów. Firmy tzw. osobowe charakteryzują się tym, że w nazwie firmy podawane są imiona i nazwiska właścicieli. Można by zatem przypuszczać, że w odniesieniu do spółki cywilnej taki zabieg również będzie skuteczny.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki cywilnej

Należy pamiętać, że spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Status przedsiębiorcy przysługuje jedynie jej wspólnikom. Oznacza to, że spółka może posługiwać się nazwą a nie nazwiskami wspólników.

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą na podstawie umowy spółki cywilnej określając nazwę tej spółki przez wskazanie imion i nazwisk wspólników (ewentualnie dodatkowo innych określeń wskazujących na przedmiot działalności), to w istocie upoważniają się wzajemnie do używania swojej firmy (imienia i nazwiska). Wówczas przedsiębiorcy posługują się takim oznaczeniem używają kilku firm na oznaczenie działalności gospodarczej. (wyr. SA w Katowicach, V ACa 255/12).

Prawidłowa nazwa a rozliczenie z fiskusem

Prawidłowo wybrana nazwa dla spółki ma istotne znaczenie w szczególności w rozliczeniach z urzędem skarbowym. Jeżeli spółka wystawia faktury stwierdzające dokonanie sprzedaży, powinna zawierać imiona i nazwiska, nazwę bądź skróconą nazwę firmy i adresy. Zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur – faktura dokumentująca powinna zawierać  imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy. W związku z faktem, iż wspólnicy spółki cywilnej to osoby fizyczne, istniała konieczność, aby nazwa spółki zawierała imiona i nazwiska wspólników. Nie było jednakże możliwości zmiany imion i nazwisk w nazwie spółki.

Odmienne stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny i w wyroku z dnia 14 września 2010 r. (I FSK 1443/09) orzekł, że obligatoryjne reguły firmowe przedsiębiorców, nie obejmują spółki cywilnej. Dodatkowo nie istnieje wymóg podawania w nazwie spółki imion i nazwisk wszystkich wspólników. Skoro nie istnieją bezpośrednie regulacje w tym zakresie, nie istnieje domniemanie, że na gruncie prawa podatkowego powinna ona zawierać określone elementy. Członkowie spółki powinni jednak w nazwie spółki zamieszczać dopisek „spółka cywilna” lub ewentualnie przyjęte skróty. Jeżeli zatem wspólnicy spółki nie chcą umieszczać w nazwie swoich imion i nazwisk, mogą wystąpić do urzędu skarbowego o opinię, czy dana nazwa może zostać przyjęta przez urzędy.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama