REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyjście wspólnika ze spółki jawnej

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Wyjście wspólnika ze spółki jawnej
Wyjście wspólnika ze spółki jawnej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wyjście wspólnika ze spółki jawnej może wiązać się z koniecznością zapłaty przez spółkę występującemu wspólnikowi. Jednak, może się zdarzyć, że to spółka będzie żądała od występującego wspólnika lub jego spadkobierców zapłaty!

Z jakich powodów ustaje członkostwo wspólnika w spółce jawnej?

Wspólnik przestaje być wspólnikiem w spółce jawnej, jeżeli przykładowo:

REKLAMA

  1. pomimo złożenia przez niego wypowiedzenia umowy spółki, pozostali wspólnicy uzgodnili, że spółka ma trwać nadal (już bez uczestnictwa występującego wspólnika),
  2. wspólnik spółki jawnej zmarł, a jego spadkobiercy nie wyrazili chęci wstąpienia do spółki,
  3. sąd prawomocnym wyrokiem wyłączył wspólnika z uczestnictwa w spółce jawnej.

W jaki sposób należy się rozliczyć się z występującym wspólnikiem lub jego spadkobiercą?

Uczestnictwo wspólnika się kończy, ale spółka trwa dalej pomiędzy pozostałymi wspólnikami, a zatem, należy wypłacić wspólnikowi lub jego spadkobiercy pewną kwotę. W jaki sposób należy ją obliczyć?

Zasady umowne

W pierwszej kolejności sprawdzamy treść umowy spółki – czy wspólnicy odmiennie od przepisów ustawowych uregulowali zasady rozliczania się z występującym wspólnikiem (możliwość odmiennej regulacji została wielokrotnie potwierdzona przez orzecznictwo sądowe, np. przez NSA w wyroku z dnia 16 maja 2012 r., sygn. akt: II FSK 2072/10 lub SA w Krakowie w wyroku z dnia 28 lutego 2020 r., sygn. akt: I AGa 555/18). Jeżeli tak, stosujemy zasady wskazane w umowie.

Zasady ustawowe

Jeżeli umowa milczy na ten temat, księgowość spółki musi przygotować bilans, który uwzględnia kwotę, jaką można uzyskać za spółkę. Jeżeli wartość ta jest dodatnia, wspólnik uzyska procent, w którym uczestniczy w majątku spółki. Przykładowo, jeżeli wartość majątku spółki to 1.000.000 zł, a udział wspólnika w majątku spółki wynosi 25%, to łatwo obliczyć, że wspólnik otrzyma 250.000 zł. Wypłata nastąpi w pieniądzu, chyba że wspólnik wniósł do spółki rzeczy tylko do używania, wówczas należy mu się zwrot tych rzeczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy wspólnik musi zapłacić spółce?

Natomiast, jeżeli bilans wykazuje wartość ujemną, a zatem długi spółki przewyższają jej majątek, wówczas to wspólnik lub jego spadkobierca musi wyrównać spółce brakującą kwotę. Przykładowo, jeżeli długi przewyższające majątek spółki wynoszą 1.000.000 zł, a wspólnik partycypuje w 25%, to będzie musiał zwrócić spółce 250.000 zł.

Co w takiej sytuacji można zrobić?

Oczywiście, istnieją różne wyjścia z takiej sytuacji. Przykładowo:

  1. spadkobierca może powołać się na przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza,
  2. spółka może zwolnić wspólnika albo jego spadkobiercę z długu,
  3. należy sprawdzić też umowę spółki, ponieważ może przewidywać, że występujący wspólnik nie partycypował w stratach spółki.

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 28 maja 2022 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA