REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki wkład może wnieść wspólnik spółki jawnej?

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Jaki wkład może wnieść wspólnik spółki jawnej?
Jaki wkład może wnieść wspólnik spółki jawnej?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wkłady do spółki jawnej mogą mieć zarówno charakter pieniężny, jak i niepieniężny. Sprawdźmy zatem na przykładach, co może stać się wkładem w spółce jawnej.

Jaki wkład może wnieść wspólnik spółki jawnej?

Wkłady do spółki jawnej mogą mieć zarówno charakter pieniężny, jak i niepieniężny. Sprawdźmy zatem na przykładach, co może stać się wkładem w spółce jawnej!

REKLAMA

Czy wspólnik musi wnieść wkład do spółki jawnej?

Każdy wspólnik ma obowiązek partycypowania w tworzeniu spółki jawnej. Przekłada się to oczywiście na zobowiązanie do wniesienia wkładów. Wniesienie wkładów stanowi warunek powstania i istnienia spółki jawnej.

Jaki wkład wspólnik może wnieść do spółki jawnej?

Wkłady do spółki jawnej mogą mieć charakter pieniężny lub niepieniężny.

WKŁAD W SPÓŁCE JAWNEJ

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PIENIĘŻNY        NIEPIENIĘŻNY

Wkłady pieniężne

Wkładem pieniężnym oczywiście są złotówki, ale nie tylko. Wkładem pieniężnym mogą być również inne waluty, jak np. dolar, euro, funt itd. Jednak, czy to wszystkie możliwości? Wobec tego, że Salwador uznał Bitcoina za oficjalną walutę, pojawił się pogląd, że również Bitcoin mógłby stanowić wkład do spółki. Praktyka jednak pokaże, czy sądy polskie akceptują takie stanowisko.

Wkłady niepieniężne

REKLAMA

Oczywiście wkład do spółki nie muszą stanowić koniecznie kwoty pieniężne. Jeżeli ktoś nie posiada wolnej gotówki, to nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby wkładem było mienie w postaci np. samochodu czy też nieruchomości. Co więcej, wkładem nie muszą być koniecznie rzeczy. Jeżeli przykładowo ktoś wydał książkę i jest jej autorem, to wkładem do spółki mogą być majątkowe prawa autorskie.

Pamiętajmy, jednak, że wkład wniesiony do spółki, w momencie wystąpienia wspólnika czy też rozwiązania spółki jest co do zasady zwracany w pieniądzu, a wspólnik nie ma prawa żądać zwrotu rzeczy w naturze, co oczywiście oznacza bezpowrotną utratę rzeczy. Dlatego rozwiązaniem jest w tym przypadku obciążenie rzeczy bądź prawa. Można ustanowić na rzecz spółki np. prawo użytkowania rzeczy lub ograniczonego w czasie korzystania z opatentowanego wynalazku. Wówczas, rzecz lub prawo wraca do wspólnika w momencie wystąpienia ze spółki lub jej rozwiązania.

Oczywiście, w przypadku, gdy ktoś nie dysponuje sumą pieniężną lub rzeczą bądź też nie chce, aby wkładem były pieniądze lub rzeczy, może świadczyć pracę bądź wykonywać usługi na rzecz spółki.

Czy wkłady niepieniężne trzeba wycenić?

Wkłady niepieniężne należy wycenić w taki sposób, aby mogło się je określić w pieniądzu. Może tego dokonać rzeczoznawca majątkowy, ale najczęściej dokonują tego po prostu wspólnicy spółki jawnej.

W jakim celu dokonuje się wyceny wkładów?

Wartość wkładu wpływa w szczególności na:

 1. wysokość kwoty uzyskiwanej w związku z uczestniczeniem w zyskach i stratach spółki,
 2. wysokość podstawy do naliczania odsetek (bo pamiętajmy, że jeżeli wspólnicy nie wyłączyli w umowie spółki uprawnienia do pobierania 5% odsetek od udziału kapitałowego, to wspólnik ma prawo żądać corocznie wypłacenia takiej kwoty),
 3. udział w majątku likwidowanej spółki jawnej.

Kiedy trzeba wnieść wkłady?

Wkłady mogą być wniesione w momencie zakładania spółki lub w umowie spółki wspólnicy mogą określić termin wniesienia przez nich wkładów.

Jakie skutki powoduje brak określenia wkładów w umowie spółki jawnej?

Brak określenia wkładów wnoszonych przez poszczególnych wspólników powoduje nieważność umowy spółki jawnej, a to oznacza, że taka spółka nigdy nie powstała!

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 19 marca 2022 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA