REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak poprawnie nazwać spółkę jawną?

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Jak poprawnie nazwać spółkę jawną?
Jak poprawnie nazwać spółkę jawną?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy regulujące funkcjonowanie spółki jawnej zawierają szczególne wymagania odnoszące się do nazwy (firmy) spółki jawnej, które muszą zostać spełnione w celu zarejestrowania spółki!

Wymogi dotyczące firmy spółki jawnej

Firma spółki jawnej składa się z korpusu i dodatków, w tym dobrowolnych i obowiązkowych. Przykładowa firma spółki jawnej może brzmieć: „Kowalski [trzon] Kapelusze [dodatek fakultatywny] spółka jawna [dodatek obligatoryjny]”.

REKLAMA

Korpus

REKLAMA

Trzon firmy tworzy nazwisko lub firma wspólników tworzonej spółki jawnej. Czyli wybranego wspólnika, kilku wspólników czy wszystkich wspólników? Zdarza się przecież, że takich wspólników jest np. 50 i czy wówczas wszystkie nazwiska miałyby się znaleźć w takiej firmie? Oczywiście nie, wystarczy, jeżeli w firmie znajdzie się nazwisko jednego wspólnika. No właśnie nazwisko, czyli imię i nazwisko, czy tylko nazwisko? Wystarczy nazwisko, imię można pominąć, co nie oznacza, że trzeba. Jeżeli w spółce jawnej kilku wspólników ma to samo nazwisko, ale każdy z nich chce, aby znalazło się w firmie spółki, to wówczas rozwiązaniem jest dodanie imion bądź pierwszych liter tych imion.

Może się również zdarzyć tak, że wspólnicy zdecydują, aby w firmie spółki jawnej znalazła się firma innej spółki. Wówczas, przykładowo, firma spółki jawnej otrzyma brzmienie: „Kapelusze spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka jawna”.

Dodatki fakultatywne

Czy poza nazwiskiem, w firmie spółki jawnej można umieścić dodatkowe elementy? Jak najbardziej! Firma spółki jawnej może, przykładowo:

  • wskazywać na przedmiot działalności;
  • siedzibę tej spółki; czy też
  • zawierać nazwisko lub pseudonim jakiejś osoby, jeżeli służy to ukazaniu związków tej osoby z powstaniem lub działalnością spółki jawnej. Jednak, należy pamiętać, że umieszczenie w firmie nazwiska albo pseudonimu takiej osoby wymaga jej pisemnej zgody (nie wystarczy zgoda wyrażona np. ustnie), a w razie jej śmierci - zgody jej małżonka i dzieci.

Dodatki obligatoryjne

REKLAMA

Dodatkiem obowiązkowym jest forma prawna, czyli zwrot „spółka jawna”. Jednak, w obrocie gospodarczym można posługiwać się skrótem formy prawnej, czyli zwrotem: „sp.j.”. Zatem przykładowa firma spółki jawnej, którą posłużyłam się we wstępie może również wyglądać w sposób następujący: „Kowalski [trzon] Kapelusze [dodatek fakultatywny] sp.j. [dodatek obligatoryjny]”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy tworzeniu firmy spółki jawnej należy każdorazowo pamiętać również o zasadzie prawdziwości firmy oraz zasadzie wyłączności firmy, o czym pisałam już w artykule dostępnym pod linkiem: https://adwokatmalgorzatadus.pl/blog/35 .

Ochrona firmy spółki jawnej

Pamiętaj także, że firma spółki jawnej podlega ochronie prawnej.

Wyobraźmy sobie sytuację, że od 50 lat na rynku funkcjonuje firma „Kowalski Zegarki spółka jawna”, która już zyskała na rynku renomę i rozpoznawalność. Jednak inny Kowalski postanowił nazwać swoją firmę tak samo, a do tego uznał, że będzie sprzedawał zegarki. Co może zrobić wówczas firma funkcjonująca na rynku od 50 lat? Może żądać:

  1. usunięcia skutków takiego naruszenia, czyli np. żądać zmiany firmy przez podmiot, który dopuszcza się naruszeń;
  2. złożenia oświadczenia lub oświadczeń w odpowiedniej treści i formie, np. przeprosin;
  3. odszkodowania lub wydania korzyści uzyskanej przez osobę, która dopuściła się naruszenia, czyli co do zasady kwot, które osoba ta uzyskała w ramach naruszenia prawa do firmy.

Powstaje jeszcze pytanie, czy można tylko leczyć, czyli naprawiać to, co już zostało naruszone, czy również można zapobiegać działaniom, które mogą doprowadzić do naruszenia prawa do firmy?

Można również zapobiegać. Zatem, w przypadku, gdy jeszcze nie doszło do naruszenia, ale tylko do zagrożenia prawa do firmy – można żądać zaprzestania działań, które mogą prowadzić do naruszenia prawa do firmy. Z sytuacją zagrożenia naruszeniem prawa do firmy mamy do czynienia np. wtedy, gdy doszło do rejestracji jako znaku towarowego firmy „Kowalski Zegarki spółka jawna” przez inny podmiot i pomimo tej rejestracji jeszcze znak ten nie jest używany. Zatem jeszcze nie mamy sytuacji naruszenia, ale już istnieje zagrożenie, że takie naruszenie prawa do firmy nastąpi.

Masz pytania - skontaktuj się z autorem tego artykułu:

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 05 marca 2022 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA