REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak poprawnie nazwać spółkę jawną?

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Jak poprawnie nazwać spółkę jawną?
Jak poprawnie nazwać spółkę jawną?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy regulujące funkcjonowanie spółki jawnej zawierają szczególne wymagania odnoszące się do nazwy (firmy) spółki jawnej, które muszą zostać spełnione w celu zarejestrowania spółki!

Wymogi dotyczące firmy spółki jawnej

Firma spółki jawnej składa się z korpusu i dodatków, w tym dobrowolnych i obowiązkowych. Przykładowa firma spółki jawnej może brzmieć: „Kowalski [trzon] Kapelusze [dodatek fakultatywny] spółka jawna [dodatek obligatoryjny]”.

REKLAMA

Korpus

REKLAMA

Trzon firmy tworzy nazwisko lub firma wspólników tworzonej spółki jawnej. Czyli wybranego wspólnika, kilku wspólników czy wszystkich wspólników? Zdarza się przecież, że takich wspólników jest np. 50 i czy wówczas wszystkie nazwiska miałyby się znaleźć w takiej firmie? Oczywiście nie, wystarczy, jeżeli w firmie znajdzie się nazwisko jednego wspólnika. No właśnie nazwisko, czyli imię i nazwisko, czy tylko nazwisko? Wystarczy nazwisko, imię można pominąć, co nie oznacza, że trzeba. Jeżeli w spółce jawnej kilku wspólników ma to samo nazwisko, ale każdy z nich chce, aby znalazło się w firmie spółki, to wówczas rozwiązaniem jest dodanie imion bądź pierwszych liter tych imion.

Może się również zdarzyć tak, że wspólnicy zdecydują, aby w firmie spółki jawnej znalazła się firma innej spółki. Wówczas, przykładowo, firma spółki jawnej otrzyma brzmienie: „Kapelusze spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka jawna”.

Dodatki fakultatywne

Czy poza nazwiskiem, w firmie spółki jawnej można umieścić dodatkowe elementy? Jak najbardziej! Firma spółki jawnej może, przykładowo:

 • wskazywać na przedmiot działalności;
 • siedzibę tej spółki; czy też
 • zawierać nazwisko lub pseudonim jakiejś osoby, jeżeli służy to ukazaniu związków tej osoby z powstaniem lub działalnością spółki jawnej. Jednak, należy pamiętać, że umieszczenie w firmie nazwiska albo pseudonimu takiej osoby wymaga jej pisemnej zgody (nie wystarczy zgoda wyrażona np. ustnie), a w razie jej śmierci - zgody jej małżonka i dzieci.

Dodatki obligatoryjne

REKLAMA

Dodatkiem obowiązkowym jest forma prawna, czyli zwrot „spółka jawna”. Jednak, w obrocie gospodarczym można posługiwać się skrótem formy prawnej, czyli zwrotem: „sp.j.”. Zatem przykładowa firma spółki jawnej, którą posłużyłam się we wstępie może również wyglądać w sposób następujący: „Kowalski [trzon] Kapelusze [dodatek fakultatywny] sp.j. [dodatek obligatoryjny]”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy tworzeniu firmy spółki jawnej należy każdorazowo pamiętać również o zasadzie prawdziwości firmy oraz zasadzie wyłączności firmy, o czym pisałam już w artykule dostępnym pod linkiem: https://adwokatmalgorzatadus.pl/blog/35 .

Ochrona firmy spółki jawnej

Pamiętaj także, że firma spółki jawnej podlega ochronie prawnej.

Wyobraźmy sobie sytuację, że od 50 lat na rynku funkcjonuje firma „Kowalski Zegarki spółka jawna”, która już zyskała na rynku renomę i rozpoznawalność. Jednak inny Kowalski postanowił nazwać swoją firmę tak samo, a do tego uznał, że będzie sprzedawał zegarki. Co może zrobić wówczas firma funkcjonująca na rynku od 50 lat? Może żądać:

 1. usunięcia skutków takiego naruszenia, czyli np. żądać zmiany firmy przez podmiot, który dopuszcza się naruszeń;
 2. złożenia oświadczenia lub oświadczeń w odpowiedniej treści i formie, np. przeprosin;
 3. odszkodowania lub wydania korzyści uzyskanej przez osobę, która dopuściła się naruszenia, czyli co do zasady kwot, które osoba ta uzyskała w ramach naruszenia prawa do firmy.

Powstaje jeszcze pytanie, czy można tylko leczyć, czyli naprawiać to, co już zostało naruszone, czy również można zapobiegać działaniom, które mogą doprowadzić do naruszenia prawa do firmy?

Można również zapobiegać. Zatem, w przypadku, gdy jeszcze nie doszło do naruszenia, ale tylko do zagrożenia prawa do firmy – można żądać zaprzestania działań, które mogą prowadzić do naruszenia prawa do firmy. Z sytuacją zagrożenia naruszeniem prawa do firmy mamy do czynienia np. wtedy, gdy doszło do rejestracji jako znaku towarowego firmy „Kowalski Zegarki spółka jawna” przez inny podmiot i pomimo tej rejestracji jeszcze znak ten nie jest używany. Zatem jeszcze nie mamy sytuacji naruszenia, ale już istnieje zagrożenie, że takie naruszenie prawa do firmy nastąpi.

Masz pytania - skontaktuj się z autorem tego artykułu:

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 05 marca 2022 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA