Jak poprawnie nazwać spółkę jawną?
REKLAMA
REKLAMA
Wymogi dotyczące firmy spółki jawnej
Firma spółki jawnej składa się z korpusu i dodatków, w tym dobrowolnych i obowiązkowych. Przykładowa firma spółki jawnej może brzmieć: „Kowalski [trzon] Kapelusze [dodatek fakultatywny] spółka jawna [dodatek obligatoryjny]”.
REKLAMA
Korpus
REKLAMA
Trzon firmy tworzy nazwisko lub firma wspólników tworzonej spółki jawnej. Czyli wybranego wspólnika, kilku wspólników czy wszystkich wspólników? Zdarza się przecież, że takich wspólników jest np. 50 i czy wówczas wszystkie nazwiska miałyby się znaleźć w takiej firmie? Oczywiście nie, wystarczy, jeżeli w firmie znajdzie się nazwisko jednego wspólnika. No właśnie nazwisko, czyli imię i nazwisko, czy tylko nazwisko? Wystarczy nazwisko, imię można pominąć, co nie oznacza, że trzeba. Jeżeli w spółce jawnej kilku wspólników ma to samo nazwisko, ale każdy z nich chce, aby znalazło się w firmie spółki, to wówczas rozwiązaniem jest dodanie imion bądź pierwszych liter tych imion.
Może się również zdarzyć tak, że wspólnicy zdecydują, aby w firmie spółki jawnej znalazła się firma innej spółki. Wówczas, przykładowo, firma spółki jawnej otrzyma brzmienie: „Kapelusze spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka jawna”.
Dodatki fakultatywne
Czy poza nazwiskiem, w firmie spółki jawnej można umieścić dodatkowe elementy? Jak najbardziej! Firma spółki jawnej może, przykładowo:
- wskazywać na przedmiot działalności;
- siedzibę tej spółki; czy też
- zawierać nazwisko lub pseudonim jakiejś osoby, jeżeli służy to ukazaniu związków tej osoby z powstaniem lub działalnością spółki jawnej. Jednak, należy pamiętać, że umieszczenie w firmie nazwiska albo pseudonimu takiej osoby wymaga jej pisemnej zgody (nie wystarczy zgoda wyrażona np. ustnie), a w razie jej śmierci - zgody jej małżonka i dzieci.
Dodatki obligatoryjne
REKLAMA
Dodatkiem obowiązkowym jest forma prawna, czyli zwrot „spółka jawna”. Jednak, w obrocie gospodarczym można posługiwać się skrótem formy prawnej, czyli zwrotem: „sp.j.”. Zatem przykładowa firma spółki jawnej, którą posłużyłam się we wstępie może również wyglądać w sposób następujący: „Kowalski [trzon] Kapelusze [dodatek fakultatywny] sp.j. [dodatek obligatoryjny]”.
Przy tworzeniu firmy spółki jawnej należy każdorazowo pamiętać również o zasadzie prawdziwości firmy oraz zasadzie wyłączności firmy, o czym pisałam już w artykule dostępnym pod linkiem: https://adwokatmalgorzatadus.pl/blog/35 .
Ochrona firmy spółki jawnej
Pamiętaj także, że firma spółki jawnej podlega ochronie prawnej.
Wyobraźmy sobie sytuację, że od 50 lat na rynku funkcjonuje firma „Kowalski Zegarki spółka jawna”, która już zyskała na rynku renomę i rozpoznawalność. Jednak inny Kowalski postanowił nazwać swoją firmę tak samo, a do tego uznał, że będzie sprzedawał zegarki. Co może zrobić wówczas firma funkcjonująca na rynku od 50 lat? Może żądać:
- usunięcia skutków takiego naruszenia, czyli np. żądać zmiany firmy przez podmiot, który dopuszcza się naruszeń;
- złożenia oświadczenia lub oświadczeń w odpowiedniej treści i formie, np. przeprosin;
- odszkodowania lub wydania korzyści uzyskanej przez osobę, która dopuściła się naruszenia, czyli co do zasady kwot, które osoba ta uzyskała w ramach naruszenia prawa do firmy.
Powstaje jeszcze pytanie, czy można tylko leczyć, czyli naprawiać to, co już zostało naruszone, czy również można zapobiegać działaniom, które mogą doprowadzić do naruszenia prawa do firmy?
Można również zapobiegać. Zatem, w przypadku, gdy jeszcze nie doszło do naruszenia, ale tylko do zagrożenia prawa do firmy – można żądać zaprzestania działań, które mogą prowadzić do naruszenia prawa do firmy. Z sytuacją zagrożenia naruszeniem prawa do firmy mamy do czynienia np. wtedy, gdy doszło do rejestracji jako znaku towarowego firmy „Kowalski Zegarki spółka jawna” przez inny podmiot i pomimo tej rejestracji jeszcze znak ten nie jest używany. Zatem jeszcze nie mamy sytuacji naruszenia, ale już istnieje zagrożenie, że takie naruszenie prawa do firmy nastąpi.
Masz pytania - skontaktuj się z autorem tego artykułu:
Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact
Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 05 marca 2022 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.