REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak poprawnie nazwać spółkę jawną?

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Jak poprawnie nazwać spółkę jawną?
Jak poprawnie nazwać spółkę jawną?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy regulujące funkcjonowanie spółki jawnej zawierają szczególne wymagania odnoszące się do nazwy (firmy) spółki jawnej, które muszą zostać spełnione w celu zarejestrowania spółki!

Wymogi dotyczące firmy spółki jawnej

Firma spółki jawnej składa się z korpusu i dodatków, w tym dobrowolnych i obowiązkowych. Przykładowa firma spółki jawnej może brzmieć: „Kowalski [trzon] Kapelusze [dodatek fakultatywny] spółka jawna [dodatek obligatoryjny]”.

REKLAMA

Korpus

REKLAMA

Trzon firmy tworzy nazwisko lub firma wspólników tworzonej spółki jawnej. Czyli wybranego wspólnika, kilku wspólników czy wszystkich wspólników? Zdarza się przecież, że takich wspólników jest np. 50 i czy wówczas wszystkie nazwiska miałyby się znaleźć w takiej firmie? Oczywiście nie, wystarczy, jeżeli w firmie znajdzie się nazwisko jednego wspólnika. No właśnie nazwisko, czyli imię i nazwisko, czy tylko nazwisko? Wystarczy nazwisko, imię można pominąć, co nie oznacza, że trzeba. Jeżeli w spółce jawnej kilku wspólników ma to samo nazwisko, ale każdy z nich chce, aby znalazło się w firmie spółki, to wówczas rozwiązaniem jest dodanie imion bądź pierwszych liter tych imion.

Może się również zdarzyć tak, że wspólnicy zdecydują, aby w firmie spółki jawnej znalazła się firma innej spółki. Wówczas, przykładowo, firma spółki jawnej otrzyma brzmienie: „Kapelusze spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka jawna”.

Dodatki fakultatywne

Czy poza nazwiskiem, w firmie spółki jawnej można umieścić dodatkowe elementy? Jak najbardziej! Firma spółki jawnej może, przykładowo:

  • wskazywać na przedmiot działalności;
  • siedzibę tej spółki; czy też
  • zawierać nazwisko lub pseudonim jakiejś osoby, jeżeli służy to ukazaniu związków tej osoby z powstaniem lub działalnością spółki jawnej. Jednak, należy pamiętać, że umieszczenie w firmie nazwiska albo pseudonimu takiej osoby wymaga jej pisemnej zgody (nie wystarczy zgoda wyrażona np. ustnie), a w razie jej śmierci - zgody jej małżonka i dzieci.

Dodatki obligatoryjne

REKLAMA

Dodatkiem obowiązkowym jest forma prawna, czyli zwrot „spółka jawna”. Jednak, w obrocie gospodarczym można posługiwać się skrótem formy prawnej, czyli zwrotem: „sp.j.”. Zatem przykładowa firma spółki jawnej, którą posłużyłam się we wstępie może również wyglądać w sposób następujący: „Kowalski [trzon] Kapelusze [dodatek fakultatywny] sp.j. [dodatek obligatoryjny]”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy tworzeniu firmy spółki jawnej należy każdorazowo pamiętać również o zasadzie prawdziwości firmy oraz zasadzie wyłączności firmy, o czym pisałam już w artykule dostępnym pod linkiem: https://adwokatmalgorzatadus.pl/blog/35 .

Ochrona firmy spółki jawnej

Pamiętaj także, że firma spółki jawnej podlega ochronie prawnej.

Wyobraźmy sobie sytuację, że od 50 lat na rynku funkcjonuje firma „Kowalski Zegarki spółka jawna”, która już zyskała na rynku renomę i rozpoznawalność. Jednak inny Kowalski postanowił nazwać swoją firmę tak samo, a do tego uznał, że będzie sprzedawał zegarki. Co może zrobić wówczas firma funkcjonująca na rynku od 50 lat? Może żądać:

  1. usunięcia skutków takiego naruszenia, czyli np. żądać zmiany firmy przez podmiot, który dopuszcza się naruszeń;
  2. złożenia oświadczenia lub oświadczeń w odpowiedniej treści i formie, np. przeprosin;
  3. odszkodowania lub wydania korzyści uzyskanej przez osobę, która dopuściła się naruszenia, czyli co do zasady kwot, które osoba ta uzyskała w ramach naruszenia prawa do firmy.

Powstaje jeszcze pytanie, czy można tylko leczyć, czyli naprawiać to, co już zostało naruszone, czy również można zapobiegać działaniom, które mogą doprowadzić do naruszenia prawa do firmy?

Można również zapobiegać. Zatem, w przypadku, gdy jeszcze nie doszło do naruszenia, ale tylko do zagrożenia prawa do firmy – można żądać zaprzestania działań, które mogą prowadzić do naruszenia prawa do firmy. Z sytuacją zagrożenia naruszeniem prawa do firmy mamy do czynienia np. wtedy, gdy doszło do rejestracji jako znaku towarowego firmy „Kowalski Zegarki spółka jawna” przez inny podmiot i pomimo tej rejestracji jeszcze znak ten nie jest używany. Zatem jeszcze nie mamy sytuacji naruszenia, ale już istnieje zagrożenie, że takie naruszenie prawa do firmy nastąpi.

Masz pytania - skontaktuj się z autorem tego artykułu:

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 05 marca 2022 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA