Ograniczenia w pobieraniu odsetek przez firmy parabankowe
REKLAMA
REKLAMA
Chodzi o nowelizację ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym z 5 sierpnia 2015 r. (Dz.U. z 2015 r., poz. 1357).
REKLAMA
W myśl zmienionych przepisów tej ustawy, które weszły w życie 11 marca 2016 r., pozaodsetkowymi kosztami kredytu są wszystkie koszty, które konsument ponosi w związku z umową o kredyt konsumencki, z wyłączeniem odsetek.
Jakie są koszty kredytów gotówkowych?
W przypadku, gdy łączna wysokość opłat z tytułu zaległości w spłacie kredytu oraz odsetek za opóźnienie naliczonych klientowi przekracza kwotę odpowiadającą kwocie odsetek maksymalnych za opóźnienie z Kodeksu cywilnego obliczonych od kwoty zaległości w spłacie kredytu, należnych na dzień pobrania tych opłat lub odsetek, należy się tylko kwota opłat i odsetek odpowiadająca kwocie tych odsetek maksymalnych za opóźnienie.
Zasady dotyczące pozaodsetkowych kosztów kredytu
REKLAMA
Pozaodsetkowe koszty kredytu w całym okresie kredytowania nie mogą być wyższe od całkowitej kwoty kredytu. Nowelizacja określa także zasady postępowania w sytuacji odroczenia spłaty zadłużenia wynikającego z umowy o kredyt konsumencki w okresie 120 dni od dnia wypłaty tego kredytu, jak również w razie udzielenia klientowi, który nie dokonał pełnej spłaty kredytu, kolejnych kredytów w okresie 120 dni od dnia wypłaty pierwszego z kredytów.
Omawiana nowelizacja ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym wprowadziła także do Kodeksu cywilnego maksymalną wysokość odsetek za opóźnienie w stosunku rocznym w kwocie nieprzekraczającej sześciokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego NBP. Jeżeli wysokość odsetek za opóźnienie przekracza wysokość odsetek maksymalnych za opóźnienie, należą się odsetki maksymalne za opóźnienie. Jednocześnie postanowienia umowne nie mogą wyłączać ani ograniczać przepisów o odsetkach maksymalnych za opóźnienie.
Zmiany w kredytach hipotecznych w 2016 r.
Omawiana nowelizacja zwiększyła także w Prawie bankowym kary za prowadzenie bez zezwolenia działalności polegającej na gromadzeniu pieniędzy innych osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, w celu udzielania kredytów, pożyczek pieniężnych lub obciążania ryzykiem tych środków w inny sposób. Powyższy czyn jest zagrożony karą w wysokości do 10 000 000 złotych i karze pozbawienia wolności do lat 5.
Autorem jest: Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizująca się w przeciwdziałaniu bezprawiu urzędniczemu i w kontrolach podatkowych
REKLAMA
REKLAMA